Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Financial Times spustili tabletovou aplikaci v HTML5, nehodlají se dělit s Apple o zisk

Financial Times spustili tabletovou aplikaci v HTML5, nehodlají se dělit s Apple o zisk

Zprávičky Různé

Nálepky:

Před několika týdny upravil Apple podmínky AppStore tak, že doručovaný obsah, což se týkalo většiny speciálních „čtecích“ aplikací, musí být nyní objednáván přes iTunes (což znamená 30 procent pro Apple). Ve Financial News namísto toho sáhli k řešení, využívající HTML5, a svou tabletovou čtečku postavili na webových technologiích. Čtečka je technologicky srovnatelná s jinými, ovšem zásadní výhodou je, že obsah neteče přes Apple (a nemusí se tak například každé číslo posílat do schvalovacího procesu). Navenek vše funguje jako webová aplikace, což dává FT další možnosti, např. snadnou portaci pro Android či BlackBerry. S jedním předplatným (do množství deseti článků měsíčně zdarma, jen za registraci) tak získáte přístup z libovolného zařízení, nejste vázáni na konkrétní platformu.

Zdroj: TechCrunch

Komentáře

Subscribe
Upozornit na
guest
7 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jarda_P

Dobry krok. Doufejme, ze jini se budou inspirovat.

Pavel

Bude zajímavé jak se to vyvine. Nicméně srovnání UX (čtu FT na iPadu a iPhone pravidelně už asi rok) ukazuje že i když ta nová webová aplikace není špatná (je výborná), nativní aplikace je na používání o něco příjemnější.

Nemyslím že se budou ostatní inspirovat. Náklady na vývoj a údržbu webové aplikace, pokud má být srovnatelně kvalitní s nativní, jsou srovnatelné, riziko dodatečných problémů daných vývojem prohlížečů je velké, pohodlí uživatelů nižší (je docela možné že prostě začnu číst ft.com web – a ne jejich web app – i na iPadu…).

FT jsou jedni z mála kteří si tenhle experiment mohou asi dovolit.

O tom jestli je to krok vpřed si dovoluji pochybovat – dávám přednost praktičtějším přístupům před ideologickou čistotou.

tdvorak

Predem rikam ze nemam zkusenosti s cteckama ani iHrackama, kazdopadne mi prijde z pohledu programatora padly na hlavu vytvaret pro kazdou webovou stranku vlastni aplikaci, ve ktere se cte. V cem je to tak zasadni oproti otevreni stranky v prohlizeci? To nestaci slusne prizpusobit web danemu prohlizeci? Taky si na zdrojak neinstaluju jinej prohlizec nez na abclinuxu a funguje to dobre :)

Pavel

Nemá samozřejmě smysl pro každý web dělat samostanou aplikaci. Pro mnoho webů stačí když jsou slušně udělaný jak píšete.

Ale třeba konkrétně v případě novin: já si nečtu „web FT“, já si čtu noviny. Noviny můžou být na papíře, mohou být „na webu“ (html v browseru) a taky mohou být k dispozici nativní aplikací na iPadu a iPhonu (a dalších platformách), a nebo třeba jako ebook v Kindle. Web je jenom jedno medium.

Jednou z výhod dobře napsaných nativních aplikací je jejich lepší zabudování do systému, jak technické, tak z hlediska user experience (máte k dispozici bohatější a standardizvané prvky UI). Umožňuje to lépe namixovat chování a vzhled tak aby zapadaly jak do desginu a „filosofie“ systému na kterém běží i do designu a „filosofie“ poskytované služby/obsahu.

FT web app je velmi dobrá (a pozor, je to mnohem víc než jen uspůsobený web, má off-line storage, hodně animací při přechodu mezi stránkami atd.), ale nativní aplikace je na používání prostě příjemnější, a pokud ntivní aplikaci odstaví, budu se dost rozmýšlet jestli číst jejich standardní web, a nebo používat tu web app.

Pavel

Pokud jde o obchodní stránku věci, tak zdá se že to Apple zkusil ostře, a teď podmínky zmírňuje…. jak je jejich zvykem.

http://www.macrumors.com/2011/06/09/apple-reverses-course-on-in-app-subscriptions/

Jarda_P

> dávám přednost praktičtějším přístupům před ideologickou čistotou.

Tady snad nejde o ideologicku cistotu, ale o to, ze si Nakousle jablko mysli, ze ma monopol a tak muze kazdeho ojebavat a jeste chce FT schvalovat to, co pisi. Za cvili budou delat i pristup na Internet pres iTunes..

pas

Tak, tak.
O tom, jak bude vypadat budoucnost, rozhodne poměr mezi těmi velkými (kteří se Applu vzepřou) a těmi malými, kterým systém app storů vyhovuje, protože nemusí sami řešit monetizaci. Což je v pořádku, jako zdravější vývoj bych ovšem viděl nezávislost app storů a zařízení. Proto fandím např. googlímu web storu, který by těm malým pomohl a přitom nebyl vázán na jedno zařízení nebo jeden prohlížeč.

Enum a statická analýza kódu

Mám jednu univerzální radu pro začínající programátorty. V učení sice neexistují rychlé zkratky, ovšem tuhle radu můžete snadno začít používat a zrychlit tak tempo učení. Tou tajemnou ingrediencí je statická analýza kódu. Ukážeme si to na příkladu enum.