Chce si Google patentovat offline webové aplikace?

Součástí HTML5 je možnost vytvářet offline webové aplikace. Jedná se o klasické webové aplikace, které jsou rozšířeny o možnost fungovat i bez internetového připojení (svá data mohou ukládat do úložiště prohlížeče a synchronizovat je, jakmile bude spojení obnoveno). Tuto funkcionalitu implementuje prohlížeč Firefox a s rozšířením Gears od Google i prohlížeč Chrome.

Je ovšem zajímavé, že se před několika dny objevila žádost o patent přesně na tuto funkci. Žádost byla podle všeho podána zaměstnanci Googlu, z nichž jeden je vývojář Gears. Je to překvapivé, protože společnost Google je známá propagování myšlenky otevřeného webu bez proprietárních řešení a patentových pastí. Není jasné, proč zaměstnanci Google tento patent podali, a zda nejednali bez vědomí společnosti. Doufejme, že se k tomu Google brzy vyjádří, jinak lze těžko zabránit různým spekulacím. (Zdroj: SitePoint)

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=323