ActiveRecord v JavaScriptu

ActiveRecord.js je knihovna inspirovaná ActiveRecord v Ruby on Rails. V tuto chvíli je dostupná v beta verzi 1.0. K čemu slouží? Občas potřebujete v JavaScriptu pracovat s řadou dat, která načítáte (a ukládáte) obecně z nějakého úložiště. Jelikož je načítání a ukládání dat běžná záležitost, nechcete s ním jako vývojář trávit zbytečně mnoho času. A tady vám možná pomůže ActiveRecord.js, což je ORM (Object-relational mapping), který se o načítání a ukládání objektů postará.

ActiveRecord.js umí pracovat s několika zdroji dat. Tím prvním zdrojem je paměť (čili celou databázovou strukturu se všemi daty si načtete do prohlížeče, např. AJAXem, pracujete s ní a na konci ji odešlete na server). Další zdroje jsou zajímavější, jedná se o SQL úložiště (pokud máte prohlížeč podporující SQL storage z HTML5 nebo nainstalovaný plugin Gears), dalším je Adobe AIR (využije se lokální úložiště, které používá Flash) a pokud byste náhodou pracovali na serverové platformě Jaxer, tak můžete využít i MySQL nebo SQLite.

Ať již si vyberete kterýkoliv zdroj dat, další rozhraní pro práci s daty je již stejné, viz dokumentace.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Zatím nebyl přidán žádný komentář, buďte první!

Přidat komentář
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=430