Komentáře k článku

Webdesignérův průvodce po CSS3: typografie

Jestli se web něčím odlišuje od tištěných médií, tak je to velmi složitá kontrola vzhledu písma a textu. Weboví grafici ví, že používat zarovnání do bloku je neskutečně špatný nápad, že by měli by používat jen tzv. bezpečné fonty (které se vyskytují na většině počítačů) a že každý operační systém (a často i prohlížeč) si vykreslí písmo trošku jinak. CSS3 se snaží tyto problémy řešit, pojďme se podívat, jak se mu to daří.

Zpět na článek

11 komentářů k článku Webdesignérův průvodce po CSS3: typografie:

 1. Josef Richter

  vykreslování písma

  Tohle je další tragédie v podání Microsoftu. Jejich zrůdná filozofie „trošku do toho písma šáhneme, aby bylo čitelnější“ (velmi zjednodušeně řečeno) vede často ke katastrofálním výsledkům — takovým, že některá písma jsou ve Win browserech prostě zcela nepoužitelná.

  Obávám se, že tohle se vyřeší až nástupem displejů s vysokým PPI (první vlaštovka je iPhone Retina display), což je záležitost příštích cca 3—10 let. Nevěřím, že si do té doby Microsoft uvědomí a akceptuje, že dělají něco špatně, natož aby s tím něco udělali.

 2. PMD

  Podstatnější věci

  Rozdíly ve vykreslování jsou podružnost. Design by s tím měl počítat. Největší problém mám s tím, že skoro žádné free fonty nepodporují české znaky a ty komerční jsou často k dispozici pouze přes fontkit a ekvivalenty, u kterých se mi opět nedaří rozjet čeština. Anebo jsou neuvěřitelně drahé.
  Fontkit a spol. mi obecně přijde jako špatné řešení – spoléhat se na to, že někomu bude (rychle) fungovat server, aby se mi nerozpadl layout? Omezení počtem zobrazení? No nevím, ale jestli je tohle budoucnost…

  1. Josef Richter

   Re: Podstatnější věci

   To není podružnost, ale naprosto zásadní věc. Ale souhlasím, že design by s tím měl počítat — jenže výsledkem je, že spousta těch fontů je na Win nepoužitelných.

   Kvalitních fontů s podporou českých znaků, které by byly bezplatné, je skutečně velmi málo. A má to svou logiku — design novýho písma je práce, vyžadující mimořádné znalosti, zkušenosti a tisíce hodin práce. To není jako práce s buzolou. A to většinou nebývá zadarmo.

   Fontkit (předpokládám, že myslíš Typekit) je první řešení, který uspokojivě masově funguje. Spoléhat na cizí server není nic špatnýho — to děláme všichni denně. Nebo ty snad hostuješ na vlastním železe? Stejně tak běžně linkujeme jQuery apod. z CDN. U fontů je to navíc s minimálním rizikem, protože pokud ten server bude down, tak se web zobrazí fontem, kterej má uživatel v počítači a rozpad layoutu téměř nehrozí.

   Jo a hostované fonty jsou naopak velmi levné. Běžná cena „tradičního“ fontu, kterej si můžeš nainstalovat na počítač (tj. OTF soubor) je cca 30-60 USD za jeden řez. Typekit naprosti tomu stojí 50 USD ročně a máš přístup ke stovkám kvalitních fontů. Počet zobrazení je skutečně omezen — 500 tisíc zobrazení měsíčně. Kolik webů s více než 500 tisíc návštěv měsíčně máš? Navíc Typekit nabízí i bezplatný účet, umožňující vybrat si 2 fonty, s limitem zobrazení 25 tisíc měsíčně. Pak jsou tady další služby jako Fontdeck, který mají zase jiný cenový modely, ale taky jsou hodně levný — těch služeb fungujících podobně jako Typekit už existuje asi 20.

   1. PMD

    Re: Podstatnější věci

    Ano, myslím Typekit, pardon, a souhlasím s tím, že to funguje a někomu to může vyhovovat. Nesouhlasím ovšem se zbytkem věty. JQ sice linkujeme z CDN, ale s fallbackem na vlastní server. Naproti tomu fallback z nějaké extra zúžené gotiky na boldový Arial nepřichází v úvahu ani teoreticky.
    A co s tou češtinou? S Typekitem jsem si chvíli hrál a čeština mi prostě nefungovala, nehledě na to, že opravdu dobré fonty jako Comenia Sans nelze vyzkoušet zdarma, musí se koupit Full Library access. Snad jsem jenom něco podstatného přehlédl.

    1. Josef Richter

     Re: Podstatnější věci

     Samozřejmě tomu musím věnovat pozornost a fallovat na fonty zhruba podobných proporcí, ale samozřejmě nikdy to nebude perfektní. Nicméně vzhledem k tomu, že server uptime má u takové služby kritickou důležitost, tak si myslím, že tomu věnujou mimořádnou pozornost a mají to důkladně ošetřený. Tohohle se nebojím.

     Čeština v TypeKitu funguje bezproblémově – nornálně si v tom Kit Editoru zvolíš jako subset „all characters“ a je to. Jediná nevýhoda je, že zatím není možnost přesnější specifikace jakou množinu znaků chci, takže ten set „all characters“ bývá u některých fontů výrazně větší, než základní set. Viz screenshot nastavení: http://snapplr.com/039n

     To že písma rozšířené knihovny nejdou vyzkoušet zdarma je prostě politika Typekitu a taky ji úplně nechápu. Ale je dost možný, že některý písmolijny si to prostě nepřejou – oni jsou obecně VELMI citliví na jakýkoliv riziko zneužití a pirátství. Osobně bych řekl, že každej profesionální webdesigner si tu plnou knihovnu na Typekitu koupí, protože to je sázka na jistotu – skvělej poměr cena/výkon. Nicméně není tady jen Typkit, těch služeb je asi 20, namátkou fontdeck.com, webink.com, fontslive.com, fontfont.com, fontshop.com, webfonts.fonts.com a ještě pár dalších. Třeba na Fontdecku se dá vyzkoušet každej font a dá se koupit licence jen na jeden font.

 3. Jakub Stacho

  Detekce font-smoothingu

  Pro detekci font-smoothingu doporučuji kouknout na TypeHelpers.js. Pomocí JavaScriptu pak lze zjistit, jestli je vyhlazování písem zapnuto nebo vypnuto a podle toho prohlížeči třeba podstrčit CSS s alternativním fontem.

  1. PeterKahoun

   Re: Detekce font-smoothingu

   No jenže jak naznačuje Honza Sládek, vyhlazování nemá jen dvě možnosti (ale tři). A to je myslím kámen úrazu tohoto skriptu – neměl jsem čas si s ním hrát moc dlouho, ale neumí tuším rozlišovat ClearType a „Standardní“ vyhlazování Windows. (Což je zásadní, pokud není předmětem zájmu výhradně písmo např. pro nadpisy.)

 4. klusik

  To je sice všechno hrozně hezké ...

  … ale k čemu to je, když vidím, jak lidi kolem mě dokáží napsat v jedné řádce 5 chyb, protože mi napíší, že se „viděli s 8mi lidmi ve 14:30“ a podobné hrůznosti.

  Dokud lidé nebudou chtít psát správně, jakékoliv snahy o tohle jsou (dle mého) značně zbytečné. Ale je dobré, na druhou stranu, si připravit „podhoubí“, až jim to jedno nebude ;)

 5. jira

  "legální problémy"

  Vážení,

  mezititulek „legální problémy“ je významově nesmyslný. Přídavné jméno „legální“ má v češtině význam „zákonný“, „v souladu se zákonem“ atd.
  Normálně česky by ten titulek mohl znít například „Právní stránka“.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3347