Třetí nejsložitější věc v IT? Najmout JavaScript vývojáře

Když jsem začínal programovat v roce 2001… Touhle větou bych mohl začínat už pomalu každý článek, ale svět byl tak nějak jednodušší, nebo se mi to aspoň zdá z nostalgie.

Text vyšel původně na autorově blogu.

Začínal jsem jako vývojář frontendu. Tenkrát se tomu myslím říkalo webových aplikací. K mojí výbavě patřila znalost klasických technologií HTMLCSSJavaScript, prohlížečů (tenkrát pravda to byl Internet Explorer a asi Mozilla nebo Netscape?) a trochu těch obskurních v podobě XML a XSLT.

To byly časy, kde vrcholem extáze bylo, když vám fungoval document.getElementById. Fakt nekecám. Ty specifikace byly tenkrát asi nějak malé a nebo jednodušší, protože se předpokládalo, to zvládne jeden člověk. Bylo to i dost praktické, protože to na čem dneska dělají tři lidé — designer, HTML koder a JavaScript vývojář — jsem dělal sám, věděl jsem co asi půjde a jak udělat a nestřílel jsem se do nohy. No a samozřejmě to bylo levnější. Pracovat na webové aplikaci, tedy abych byl přesnější, na jejím ksichtu, bylo tenkrát bráno jako vstupenka mezi opravdové programátory. Něco jako když vás vzali na střední. Nic to neměnilo, ale člověk se cítil lépe. Tenhle svět jsem opustil po pár letech a dění kolem webových technologií sledoval jenom skrze to, co jsem pochytil od kolegů případně hostů našeho CZpodcastu.

Frameworky, frameworky, frameworky

Byl jsem bystrý posluchač, a proto mi neuniklo jQuery, YUI, nástup MVC frameworků jako Angular.js, a tak dále až po React.js, izomorfní aplikace a vůbec etablování JavaScriptu jako server side technologie. Slyšel jsem o problémech, které jsme měli v Gooddata s Ember.js a těžkostech s najímáním lidí a přepisu do React.js. Ovšem kritičnost situace jsem pochopil až v Zonky.cz. Najít schopné JavaScript vývojáře je prakticky nemožné, je to třetí nejsložitější věc po invalidaci cache a pojmenování věcí.

V následujícím textu si prosím dosaďte za zmiňované technologie-frameworky vaše oblíbené. V JavaScript světě totiž nemůžete udělat chybu, co se týká toho, že když řeknete technologie A, uslyšíte B, C, D a E, jak vysvětlím za chvilku. My používáme Angular.js a Ember.js. Od Angular.js tedy odcházíme k Ember.js. Na ten framework existují dva názory. První, je to úplně špatný framework, jste blázni. Druhý, není to špatný framework. Většinově převládá názor první. To může ovšem znamenat, že většina se mýlí. Ostatně nebylo by to poprvé. Jedním z rysů JavaScriptového světa je jeho nedospělost nejlépe charakterizovaná bonmotem “každý den vznikne alespoň jeden framework”.

Pamatuji si jako dnes výsměch z koutku našich JavaScript kamarádů na téma Maven a poznámek na konto “to vám stáhne půlku internetu”. No a potom vymysleli NPM. Akorát zapomněli na fixování verzí a immutabilitu tranzitivních závislostí. No a potom někdo smazal knihovnu na left pad a položil druhou půlku internetu.

To, že nejsme schopni najít Ember.js vývojáře, může být způsobeno několika faktory:

  • Všichni chtějí dělat v React.js nebo Angular 4 (či jak to chytré hlavy z Google právě verzují).
  • Ten framework fakt stojí za starou belu.
  • Vývojáři prostě nejsou.
  • Nejsme zajimavý projekt.

Poslední odrážku prozatím vynechám a vrátím se k ní pozdějí. Předposlední odrážce nikdo nevěří. Druhá odrážka může být implikována první. Pojďme se jí tedy zabývat.

Chtějí skutečně všichni dělat pouze a jenom v jedné technologií?

S Reactem, abych byl konkrétní. Myslel jsem si tedy, že s Reactem nemůžeme šlápnout vedle. A ejhle. Podle reakcí to vypadá, že nikoliv React, ale Vue.js hýbe světem a nikoliv EcmaScript, nýbrž Elm. Sorry jako.

A tak je to v JavaScript se vším.

Neexistuje nic jako psaný či nepsaný standard jako v Javě Jiřím Fabianem toliko vysmívaný Spring framework. Co mě fascinuje je fakt, že vývojáři vůbec neřeší produkt, na kterém budou dělat. Když jsme u Reactu, Facebook se nabízí sám. Určitě jste narazili na spoustu lidi, kteří ohrnovali nos nad PHP. Vsadím se s vámi o měsíční výplatu, že devět z deseti z těchto lidí by šlo do Facebooku hned. A to by tam mohli psát třeba v Perlu, jenom aby tam byli. Stále opakuji dokola, řešte produkt, business technologie půjdou kolem. Bohužel přístup je spíše opačný, nejdůležitější jsou technologie. Jestli je ten důvod lepší uplatnitelnost na trhu, touha hrát si s něčím novým nebo kombinace obojího či něco dalšího, to bohužel netuším.

Přes všechny sympatie, které k Reactu chovám, mi přijde podobný přístup nebezpečný pro firmu, která se rozhodne s vývojáři tuhle hru hrát. Dejme tomu, že bych našel pět vývojářů na React.js, protože je to aktuálně v módě. Co by se asi stalo, kdyby byl za rok v módě Elm? Znamenalo by to, že to budeme celé přepisovat? Pravděpodobnost, že by se tech pět shodlo, je malá, spíše by se ten tým rozpadl. Tuhle hru můžete hrát, ale vždycky budete tahat za kratší část provazu.

Technologie by podle mě neměla být tím nejhlavnějším kritériem a pokud je, je otázkou, zdali o takového vývojáře vůbec stojíte.

Deset let si pohrávám s návrhem a vývojem aplikací v Javě. Pokud mi to čas dovolí nahrávám CZ Podcast a motám se kolem Czech Java User Group. Jako pracovní náplň mám další velkou věc se startupem GoodData.com. Rád hraju fotbal a paintball, chytám ryby a čtu literaturu faktu.

Komentáře: 41

Přehled komentářů

Mlocik97
vecernik Re:
Mlocik97 Re:
Jarda
Pako Ale vy nehledáte programátora JavaScriptu
kubajz
Waldemar Či nie je chyba v samotných firmách...
test Re: Či nie je chyba v samotných firmách...
Waldemar Re: Či nie je chyba v samotných firmách...
VirtualSkiper Re: Či nie je chyba v samotných firmách...
Riso Re: Či nie je chyba v samotných firmách...
Waldemar Re: Či nie je chyba v samotných firmách...
Franta. Re: Či nie je chyba v samotných firmách...
VirtualSkiper Re: Či nie je chyba v samotných firmách...
modrasmrt Ekonomická realita, aneb kde je zakopaný pes
_dagi Re: Ekonomická realita, aneb kde je zakopaný pes
Martin To je prostá ekonomika
Naith_cz
Oldis Re:
Tom
x Re:
Whatever
Kolemjdoucí Re:
vojta.tranta Všechny čtyři důvody jsou správný
Jarda Re: Všechny čtyři důvody jsou správný
_dagi Re: Všechny čtyři důvody jsou správný
optik Průzkum trhu jste dělali?
Dor Facebook
zahory Pojmenovat problém
_dagi Re: Pojmenovat problém
Foobar Drsná realita
x Re: Drsná realita
_dagi Re: Drsná realita
Michal Re: Drsná realita
ondra-m Souboj
Josef Polymer Ninja #UseThePlatform -> Web Components -> Polymer
Jan Kovář já jsem snížil očekávání
Michal Aichinger
Jan
tuk66 Nejde o frameworky nebo jazyky, ale o lidi
chleba Divnosti
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=20334