8 komentářů k článku (Snad už) Definitivní responzivní obrázky – srcset a sizes:

 1. Robert

  argument o nahrazení javascriptem je vadný!
  Je špatné se vypořádat s javascriptovým nahrazení „src“ tak, že uvedu nesmyslný příklad a pak ho sám vyvrátím jako nesmyslný.

  V praxi se samozřejmě do „src“ dá ten nejhnusnější a nejmenší obrázek a na lepších zařízeních se nahradí za lepší. Zadarmo tak získáme i rychlé preview. Ne naopak!

  1. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re: argument o nahrazení javascriptem je vadný!
   Co píšete myslím tu informaci článku doplňuje (za to díky), ale nevyvrací.

   V případě použití vašim způsobem se nevýhody zmenšují, ale zůstávají – pořád na některých displejích stahuji zbytečně 2 obrázky namísto jednoho. Datový objem a počet requestů to navyšuje.

   Ale abych byl korektní vůči ostatním čtenářům, když už jste to nakousl – jsou situace kdy to řešení může být použitelné. Např. pokud mám ve stránce jeden obrázek, do scr vložím jeho velmi malou variantu a je neefektivní zde nasazovat srcset/sizes.

 2. kamienok

  pouziti s lazy load?
  Ahoj Martine,

  díky za článek, docela mi teď padl vhod, tento týden to přesně řeším. Prosím tě, mám dotaz: máš nějaké zkušenosti s použitím responzivních obrázků a lazy load? Na projektu máme teď unveil.js (myslím, že ho na svém webu také doporučuješ), a chtěla bych tam přidat ješte více variant obrázků. Četla jsem, že samotný unveil má podporu pro retina displaye, ale co v případě mobilů? Nemáš nějaký tip?

  Díky moc
  Jana

  1. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re: pouziti s lazy load?
   srcset/sizes a lazyloading jsem zatím nikde nekombinoval. Ale lazyloading beru ve většinu scénářů jako hack pro rychlost načítání na mobilech v době, kdy srcset/sizes neexistovaly.

   Výjimku tvoří jen scénáře kdy do stránky načítáš vysoké desítky nebo stovky obrázků nebo situace kdy ty obrázky jsou ohromných velikostí, viz třeba demo na webu Unveil.js. Tam bych o lazyloadingu obrázků dál uvažoval.

   1. kamienok

    Re: pouziti s lazy load?
    Ahoj, díky za odpověď. Nakonec to u nás přesně tak dopadlo a lazy-load jsme vyřadili. Docela ho teď nenávidím :) protože jsme na webu měli spousty různých obrázků a naráželi jsem na špatné počítání výšky webu (pohyb po anchorech na stránce). Uznávám však, že má svoje místo třeba na stránkách, které generují opakující se obsah. Cpát ho úpně všude opravdu nemá cenu. :)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=14144