Porota, složená ze zástupců všech tří organizátorů, vybrala aplikaci „Éčka“, která dává uživatelům jednoduchý přehled o tom, co se skrývá pod názvy jednotlivých emulgátorů v potravinách a jaký je jejich vliv na lidský organismus. Jejím autorem je teprve dvanáctiletý Kryštof Celba. Druhé místo pak obsadil Jakub Šplíchal s aplikací „Vytváření a automatické nastavování profilů pro N900“. Na třetím místě se umístil Ondřej Novák s aplikací „Comous“, která slouží k prohlížení komiksů.
Z prvního kola soutěže, v němž měli zájemci za úkol napsat, co by pro N900 chtěli vytvořit, postoupilo osmnáct přihlášených. Těm pak byly společností Nokia zapůjčeny bezplatně testovací telefony k vyzkoušení a „osahání“ možnosti, které tento telefon má.
Osmnáctého dubna byla soutěž uzavřena. Do uzávěrky bylo odevzdáno pět hotových aplikací, přičemž autor jedné z nich ze soutěže kvůli problémům s licencováním aplikace už na počátku odstoupil, a další aplikace nesplnila zadání. Porota, složená z Igora Šmerdy, Go-To-Market managera ze společnosti Nokia, Petra Krčmáře, šéfredaktora magazínu Root a Patricka Zandla, šéfredaktora magazínu Lupa a autora známého serveru mobil.cz, pak v anonymním hlasování určila výsledné pořadí.
Třetí místo – Comous
Na třetím místě se umístila a pomyslnou bronzovou medaili svému autoru, Ondřeji Novákovi, získala aplikace Comous. Aplikace umožňuje komfortní prohlížení a listování v komiksech i běžných obrázcích. Aplikace také nativně podporuje prohlížení obrázků přímo z archivů ZIP a RAR, ve kterých jsou komiksy na internetu často k dispozici.
Autor pracuje ve společnosti DHL, kde vyvíjí převážně software na platformách .NET a Mono v jazycích C/C++.
N900 se mi moc líbila, rozzářily se mi oči jak dítěti u stromečku. Svůj původní námět jsem úplně zahodil a řekl jsem si, že to prohlížení komiksů zkrátka musí jít nějak líp. Se svou aplikací jsem spokojen a s telefonem taky, byl jsem z něj opravdu nadšený – dokonce tak, že jsme jej se sestrou koupili otci k narozeninám, takže si ho od něho půjčuju a testuju. Teď si třeba hraju s OpenGL. Chtěl bych se zúčastnit soutěže Calling All Inovators, ale ještě jsem se k tomu nedostal, tento víkend se ukáže, jestli něco opravdu pošlu…
Druhé místo – N9Profile
Aplikace Jakuba Šplíchala umožňuje jednoduché vytváření profilů a jejich správu. Profily je možné nastavovat třemi způsoby – podle času, na základě událostí obsažených v kalendáři (např. ztlumení telefonu v době, kdy je v kalendáři naplánovaná schůzka) a manuálně.
Autor momentálně studuje FIT VUT v Brně. Podle jeho vlastních slov bylo jedním z důvodů, proč se do soutěže o N900 přihlásil, i to, že svou práci dělal i jako bakalářskou práci.
Programuju zhruba tři roky, co jsem na této fakultě, z jazyků je to hlavně C/C++, Java, C#, a máme i VHDL, což je jazyk pro konstrukci elektronických obvodů, např. procesorů, takže se zaměřuji nejen na desktopové aplikace, ale i na aplikace určené pro hardware. N900 mi připadala super, hodně se mi líbila. Já jsem velký fanoušek Linuxu, používám Kubuntu a jsem spokojen, takže prostředí Debianu na N900 bylo důvěrně známé. Aplikaci jsem od uzávěrky soutěže ještě rozšířil – přidal jsem profily podle lokace, která je zjišťována z wifi nebo z BTS, a podle telefonních čísel, a chtěl bych ve vývoji pokračovat i v budoucnu.
První místo – Éčka
Vítězem soutěže se stala aplikace Éčka, kterou vytvořil teprve dvanáctiletý Kryštof Celba. Aplikace kombinuje několik funkcí, které jsou zajímavé pro lidi, co se zajímají o zdravou výživu. Hlavní funkcí je prohledávání databáze emulgátorů („éček“), kde uživatel snadno zjistí podrobné informace o škodlivosti daného emulgátoru a jeho skutečný název. Aplikace také obsahuje informace, zda daný emulgátor například nezpůsobuje alergii, zda je živočišného nebo rostlinného původu a zda je vhodný pro děti. Kromě databáze emulgátorů obsahuje i kalkulačku BMI a obsahuje i jednoduchý kalkulátor, který ze zadaných surovin spočítá celkovou kalorickou hodnotu.
Programuju v Pythonu, trošku v C a v Objective C pro iPhone, a taky trošku v Lua – v té programuju roboty, protože mým koníčkem je robotika. N900 mě chytla, nejzajímavější mi na ní připadá to, že má Linux. Dělám i programy pro iPhone, tam sice není systém tak otevřený, ale základ je taky Unixový. Do své soutěžní aplikace bych ještě rád doprogramoval krokoměr, takže by rovnou i měřila, jak se kalorie spalují. A rád bych udělal přehrávač pro hry Wherigo, což jsou hry určené pro GPS, ale to bude až časem.
Aktualizace: Po vyhlášení výsledků jsme obdrželi do redakce vyjádření zástupce webu Emulgátory.cz, pana Rudolfa Náprstka, který nás informoval, že v oceněné aplikaci „Éčka“ byly použity ikony a údaje z tohoto webu, a to bez vědomí a svolení provozovatele. Zároveň nás požádal, abychom informovali o tom, že oficiální mobilní aplikace jejich webu není totožná s touto aplikací, nese název „Éčka v mobilu“ a je volně ke stažení. Vzniklá situace nás, coby vyhlašovatele, velmi mrzí a učiníme vše pro brzké urovnání. – pozn.red.
Finalisté obdrželi věcné ceny, věnované společností Nokia a servery Root.cz a Zdroják, vítěz navíc obdržel i hlavní cenu, kterou byl právě linuxový telefon Nokia N900. Finalistům ještě jednou gratulujeme a děkujeme za to, že se zúčastnili vyhlášení. Doufáme, že i pro ostatní soutěžící byla účast příjemnou zkušeností.
Přehled komentářů