Programátorskou soutěž o telefon Nokia N900 vyhrál dvanáctiletý účastník

V lednu tohoto roku vyhlásil náš magazín ve spolupráci s magazínem Root a společností Nokia soutěž pro programátory. Soutěžící měli za úkol naprogramovat aplikaci pro nový linuxový telefon N900 a uvolnit ji pod open source licencí. V pátek 4.6. proběhlo vyhlášení výsledků. Kdo tedy vyhrál a s jakou aplikací?

Porota, složená ze zástupců všech tří organizátorů, vybrala aplikaci „Éčka“, která dává uživatelům jednoduchý přehled o tom, co se skrývá pod názvy jednotlivých emulgátorů v potravinách a jaký je jejich vliv na lidský organismus. Jejím autorem je teprve dvanáctiletý Kryštof Celba. Druhé místo pak obsadil Jakub Šplíchal s aplikací „Vytváření a automatické nastavování profilů pro N900“. Na třetím místě se umístil Ondřej Novák s aplikací „Comous“, která slouží k prohlížení komiksů.

Z prvního kola soutěže, v němž měli zájemci za úkol napsat, co by pro N900 chtěli vytvořit, postoupilo osmnáct přihlášených. Těm pak byly společností Nokia zapůjčeny bezplatně testovací telefony k vyzkoušení a „osahání“ možnosti, které tento telefon má.

Osmnáctého dubna byla soutěž uzavřena. Do uzávěrky bylo odevzdáno pět hotových aplikací, přičemž autor jedné z nich ze soutěže kvůli problémům s licencováním aplikace už na počátku odstoupil, a další aplikace nesplnila zadání. Porota, složená z Igora Šmerdy, Go-To-Market managera ze společnosti Nokia, Petra Krčmáře, šéfredaktora magazínu Root a Patricka Zandla, šéfredaktora magazínu Lupa a autora známého serveru mobil.cz, pak v anonymním hlasování určila výsledné pořadí.

Třetí místo – Comous


Autor: Ivana Dvorská

Ondřej Novák, autor aplikace Comous

Na třetím místě se umístila a pomyslnou bronzovou medaili svému autoru, Ondřeji Novákovi, získala aplikace Comous. Aplikace umožňuje komfortní prohlížení a listování v komiksech i běžných obrázcích. Aplikace také nativně podporuje prohlížení obrázků přímo z archivů ZIP a RAR, ve kterých jsou komiksy na internetu často k dispozici.

Autor pracuje ve společnosti DHL, kde vyvíjí převážně software na platformách .NET a Mono v jazycích C/C++.

N900 se mi moc líbila, rozzářily se mi oči jak dítěti u stromečku. Svůj původní námět jsem úplně zahodil a řekl jsem si, že to prohlížení komiksů zkrátka musí jít nějak líp. Se svou aplikací jsem spokojen a s telefonem taky, byl jsem z něj opravdu nadšený – dokonce tak, že jsme jej se sestrou koupili otci k narozeninám, takže si ho od něho půjčuju a testuju. Teď si třeba hraju s OpenGL. Chtěl bych se zúčastnit soutěže Calling All Inovators, ale ještě jsem se k tomu nedostal, tento víkend se ukáže, jestli něco opravdu pošlu…

Druhé místo – N9Profile


Autor: Ivana Dvorská

Jakub Šplíchal

Aplikace Jakuba Šplíchala umožňuje jednoduché vytváření profilů a jejich správu. Profily je možné nastavovat třemi způsoby – podle času, na základě událostí obsažených v kalendáři (např. ztlumení telefonu v době, kdy je v kalendáři naplánovaná schůzka) a manuálně.

Autor momentálně studuje FIT VUT v Brně. Podle jeho vlastních slov bylo jedním z důvodů, proč se do soutěže o N900 přihlásil, i to, že svou práci dělal i jako bakalářskou práci.

Programuju zhruba tři roky, co jsem na této fakultě, z jazyků je to hlavně C/C++, Java, C#, a máme i VHDL, což je jazyk pro konstrukci elektronických obvodů, např. procesorů, takže se zaměřuji nejen na desktopové aplikace, ale i na aplikace určené pro hardware. N900 mi připadala super, hodně se mi líbila. Já jsem velký fanoušek Linuxu, používám Kubuntu a jsem spokojen, takže prostředí Debianu na N900 bylo důvěrně známé. Aplikaci jsem od uzávěrky soutěže ještě rozšířil – přidal jsem profily podle lokace, která je zjišťována z wifi nebo z BTS, a podle telefonních čísel, a chtěl bych ve vývoji pokračovat i v budoucnu.

První místo – Éčka


Autor: Ivana Dvorská

Kryštof Celba, vítěz programátorské soutěže

Vítězem soutěže se stala aplikace Éčka, kterou vytvořil teprve dvanáctiletý Kryštof Celba. Aplikace kombinuje několik funkcí, které jsou zajímavé pro lidi, co se zajímají o zdravou výživu. Hlavní funkcí je prohledávání databáze emulgátorů („éček“), kde uživatel snadno zjistí podrobné informace o škodlivosti daného emulgátoru a jeho skutečný název. Aplikace také obsahuje informace, zda daný emulgátor například nezpůsobuje alergii, zda je živočišného nebo rostlinného původu a zda je vhodný pro děti. Kromě databáze emulgátorů obsahuje i kalkulačku BMI a obsahuje i jednoduchý kalkulátor, který ze zadaných surovin spočítá celkovou kalorickou hodnotu.

Programuju v Pythonu, trošku v C a v Objective C pro iPhone, a taky trošku v Lua – v té programuju roboty, protože mým koníčkem je robotika. N900 mě chytla, nejzajímavější mi na ní připadá to, že má Linux. Dělám i programy pro iPhone, tam sice není systém tak otevřený, ale základ je taky Unixový. Do své soutěžní aplikace bych ještě rád doprogramoval krokoměr, takže by rovnou i měřila, jak se kalorie spalují. A rád bych udělal přehrávač pro hry Wherigo, což jsou hry určené pro GPS, ale to bude až časem.

Aktualizace: Po vyhlášení výsledků jsme obdrželi do redakce vyjádření zástupce webu Emulgátory.cz, pana Rudolfa Náprstka, který nás informoval, že v oceněné aplikaci „Éčka“ byly použity ikony a údaje z tohoto webu, a to bez vědomí a svolení provozovatele. Zároveň nás požádal, abychom informovali o tom, že oficiální mobilní aplikace jejich webu není totožná s touto aplikací, nese název „Éčka v mobilu“ a je volně ke stažení. Vzniklá situace nás, coby vyhlašovatele, velmi mrzí a učiníme vše pro brzké urovnání. – pozn.red.

Finalisté obdrželi věcné ceny, věnované společností Nokia a servery Root.cz a Zdroják, vítěz navíc obdržel i hlavní cenu, kterou byl právě linuxový telefon Nokia N900. Finalistům ještě jednou gratulujeme a děkujeme za to, že se zúčastnili vyhlášení. Doufáme, že i pro ostatní soutěžící byla účast příjemnou zkušeností.


Autor: Ivana Dvorská

Šťastný výherce s první cenou

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 50

Přehled komentářů

PrymekM Gratulace!
Rado2 Re: Gratulace!
PrymekM Re: Gratulace!
Tomas Beranek Re: Gratulace!
JirkaS Emulgátory???
Sten Re: Emulgátory???
miki Re: Emulgátory???
tomas.pruzina Re: Emulgátory???
ifo(šnek)centrum.cz Re: Emulgátory???
multi Re: Emulgátory???
ifo(šnek)centrum.cz Re: Emulgátory???
dlkj Re: Emulgátory???
Mi.Chal. Re: Emulgátory???
korCZis Uroven zucastnenych projektu
Elektron112 Re: Uroven zucastnenych projektu
korCZis Re: Uroven zucastnenych projektu
pb. Re: Uroven zucastnenych projektu
korCZis Re: Uroven zucastnenych projektu
Martin Malý Re: Uroven zucastnenych projektu
eee Re: Uroven zucastnenych projektu
František Kučera Re: Uroven zucastnenych projektu
Martin Malý Re: Uroven zucastnenych projektu
Martin Malý Re: Uroven zucastnenych projektu
Slik Re: Uroven zucastnenych projektu
john doe Re: Uroven zucastnenych projektu
Karel Re: Uroven zucastnenych projektu
Anonym Re: Uroven zucastnenych projektu
Deafboy Download linky?
bauglir Re: Download linky?
Izak ecko na linuxu
Jirka Daněk Jen tři odevzdané aplikace? To znám
Mor Redakčně smazáno
emulgatory.cz Hrubé porušení autorských práv
Houp Re: Hrubé porušení autorských práv
Martin Malý Re: Hrubé porušení autorských práv
slady morální řešení neetické situace
dracul Re: morální řešení neetické situace
slady Re: morální řešení neetické situace
troll Ostuda :-S
hellip Re: Ostuda :-S
Petr Re: Ostuda :-S
eee Re: Ostuda :-S
Přezdívka wikipedia
Bob76 vymyslet lautr novou aplikaci
Peter "Odmena" pre autora
Mi.Chal. Re: "Odmena" pre autora
jaja pekna holka
yac To je frajer!
maTTew fiasko
PEPA VÝBORNĚ!!!!!!!
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3250