Komentáře k článku

Proč používat Docker

Docker používáme přes dva roky, takže máme celkem jasno, k čemu ho použít a k čemu určitě ne. Když se ale bavím s lidmi mimo náš tým, tak mě často zaskočí nízké obecné povědomí o možnostech Dockeru, které možná pramení z toho, že je to něco, o čem se hodně mluví, ale reálně si ho dost lidí ani lokálně nezkusilo.

Zpět na článek

7 komentářů k článku Proč používat Docker:

 1. wsh
  Jaká je nyní vaše výmluva proc nepoužívat Docker?
  

  Docker používáme, v produkci nám na něm jede téměř všechno, ale autorovo nadšení pro použití pří vývoji bych nesdílel. Pokusili jsme se přesunout vývojové prostředí komplet do Dockeru, ale skončilo to tak, že část týmu se vrátila k nativnímu řešení. Problémy, na které jsme narazili:

  1. Mentální – docker přidává další úroveň složitosti a zejména čistokrevní vývojáři, kteří nemají moc zkušeností se systémovou administrací se pak ztrácí v tom, co kde vlastně běží, na které IP adrese, kterou část projektu mám lokálně na ntb (zdrojáky naší aplikace mountováné dovnitř kontejneru) a kterou jen v dockeru, apod.
  2. Zprovoznění samotného dockeru – na Macu už to prý jede slušně, ale třeba na Windows kvůli HyperV nestačí Home edice, resp. musí se pak používat řešení s VirtualBoxem, které má dost nevýhod. Na Ubuntu zase vtipné bezpečnostní problémy způsobené tím, že docker přidává pravidla do iptables chain DOCKER, kterou ufw ignoruje, takže vývojářům běží redis, postgres apod. s nízkou úrovní zabezpečení a přitom volně dostupný zvenku.

  Plus je to změna, které nabourává různé workflow, který si člověk vytvořil z doby před dockerem:

  1. Kolega dost dlouho bojoval s PyCharm – sice to nějak docker podporuje, ale byly tuším problémy s docker-compose, některé vychytávky IDE nefungovaly, nebo fungovaly špatně (pouštění testů, hlídání chybných importů, apod.)
  2. Já zase často používám Python debugger pdb a v docker-compose je pak problém s terminálem (lze obejít přes „docker-compose run –service-ports“ místo „docker-compose up“

  Celkově bych řekl, že Docker je dost užitečný, ale přestože většina článků, kterými jsme s ním cca před 2 lety seznamoval, mluvila o použití ve výjovém prostředí, u nás se výhody ukazují hlavně na produkci a při vývoji je to tak půl na půl výhody vs. způsobené problémy.

 2. honza

  Jaká je nyní vaše výmluva proc nepoužívat Docker?

  https://www.youtube.com/watch?v=PivpCKEiQOQ – je to parodia, avsak kto pouziva docker tak vie o spomenutych problemoch svoje

  Developerov by som netlacil nasilu do Dockeru. Pokial su zvyknuti na svoj localhost, tak nech si ho pouzivaju. Co by som vsak od nich vyzadoval:

  • Dockerfile a build script, ktory pouzije CI na vytvorenie Docker imagu
  • tagovanie live verzii, ked je app dobra, tak sucastou release procesu musi byt aj oznacenie Docker imagu ako live
  • konfiguraciu cez environment variables, daju sa pouzit aj konfiguracne subory, ale nepreferujem ich
  • pekne logy v stdout/stderr, aj start aplikacie tam musi byt v logoch vzdy + log levels implementovane
 3. zbyso

  Pan Docker a Kernel
  Pan Docker ma jednu neprilis casto sklonovanou nevyhodu – pro me dost zasadni! V linuxu jede na JINEM JADRU – ktere nepodporuje NVidia ovladace – pro vsechny ochotne rozbit svou distribuci „skvelym“ dockerem ;)

  1. wsh

   Re: Pan Docker a Kernel
   Jaký jiný kernel?

   „Version 3.10 or higher of the Linux kernel. The latest version of the kernel available for you platform is recommended.“

   Plus je třeba mít příslušný storage driver, takže třeba na Ubuntu doinstalovat -extra, který přidá aufs.

  2. Jenda

   Re: Pan Docker a Kernel
   Princip dockeru je, že sdílí jádro s hostitelem. Proto tak dlouho trvalo než byl Docker dostupný jinde než v Linuxu.

 4. Ondrej

  docker-compose
  „Jediné, kdy si dovedu představit mít nějakou über-image, je mít demo-image vaší aplikace, který se dá jednoduše pustit a potenciální zájemce si tak může po spuštění jediné příkazu začít proklikávat vaše krásné guičko“
  Od toho tu máme přeci docker-compose…

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=19846