Práce z domova vs. zdraví: Jak by měl vypadat ideální home office?

Home office je běžnou součástí moderního pracovního života mnoha lidí. Ač se to nezdá, i práce z domu může přinášet nevýhody, byť trochu jiné. Zejména se jedná o vliv na zdraví, ať už fyzické či psychické. Jak si doma vytvořit pracoviště, aby podporovalo vaši produktivitu a zároveň prospívalo zdraví?
Nálepky:
Home office je běžnou součástí moderního pracovního života mnoha lidí. Ač se to nezdá, i práce z domu může přinášet nevýhody, byť trochu jiné. Zejména se jedná o vliv na zdraví, ať už fyzické či psychické. Jak si doma vytvořit pracoviště, aby podporovalo vaši produktivitu a zároveň prospívalo zdraví?
Oddělení pracovního a osobního prostoru
Jednou z největších výzev práce z domova je schopnost oddělit pracovní život od osobního. Absence hranic může vést k přepracování, narušení rovnováhy mezi pracovním a osobním životem a i k syndromu vyhoření.
Pokud pracujete ve stejném prostoru, kde odpočíváte, váš mozek postupně ztrácí schopnost rozlišovat mezi pracovními a volnočasovými aktivitami. Pokud se vás tento problém týká, vyzkoušejte následující tipy:
- Domácí kancelář by měla být ideálně v samostatné místnosti, kterou po skončení pracovní doby zavřete. Není-li to uskutečnitelné, snažte se vytvořit alespoň vizuálně oddělený pracovní kout.
- Stanovte si pravidelnou pracovní dobu a režim a striktně je dodržujte.
- Zkuste si stanovit rituál na konci pracovní doby, jako vypnutí počítače a uklízení pracovních materiálů následované krátkou procházkou venku.
- Pokud sdílíte domácnost s partnerem/partnerkou, dětmi či spolubydlícími, stanovte si jasná pravidla ohledně vyrušování během pracovní doby a buďte vůči sobě ohleduplní.
Nezapomínejte na vhodné osvětlení
Kvalita osvětlení má zásadní vliv nejen na produktivitu práce, ale taktéž na zdraví očí a celkovou pohodu. Ideálně by vaše pracovní místo mělo být situováno u okna s dostatkem denního světla, které je pro lidské oči nejpřirozenější. Pro práci v noci je vhodnější chladnější bílé světlo.
Skvělou volbou pro život i práci jsou například loftové byty. Jsou vzdušné, mají vysoké stropy a velká okna. Podle Ušetřeno.cz je nejvíce loftových bytů situováno ve větších městech. Jejich hlavní nevýhodou je vyšší cena než u klasických bytových jednotek.
Akustika a hluk představují klíč ke koncentraci
Dalším negativem bývá rušivý hluk, z ulice, od ostatních členů domácnosti či od sousedů. Dlouhodobé vystavení hluku zvyšuje hladinu stresových hormonů, což může vést k poruchám spánku a úzkostem.
Pokud máte možnost, umístěte své pracoviště do nejklidnější části bytu, ideálně s okny do dvora nebo zahrady, nikoli do rušné ulice. Spásou pro práci v hlučném prostředí představují kvalitní sluchátka s aktivním potlačením hluku.
Kvalita vzduchu má nevídaný vliv na produktivitu
Kvalita vnitřního ovzduší bývá často přehlížena, ale má vliv na naši kognitivní výkonnost, energii a celkové zdraví. Studie prokázaly, že práce v prostorách se špatnou kvalitou vzduchu může snížit kognitivní výkonnost až o 50 %. Vysoké koncentrace CO2 způsobují ospalost, sníženou pozornost a pomalejší rozhodování.
Pro lepší vzduch v domácnosti nezapomínejte na:
- krátké intenzivní větrání několikrát denně,
- doplnění interiéru pokojovými rostlinami, patří sem například zelenec či břečťan,
- správnou vlhkost vzduchu.
TIP od expertky na finance Michaely Svobodové: Optimální vlhkost vzduchu pro práci i spánek je mezi 40 % a 60 %. Nižší hodnoty vysušují sliznice a zvyšují náchylnost k respiračním infekcím, zatímco vyšší hodnoty mohou podporovat růst plísní.
Nejdůležitější je pohyb a aktivita
Nedostatek pohybu je obecným problémem kancelářské práce, ale v domácím prostředí se může ještě prohloubit. Nemusíte chodit ani do práce nebo si dojít na oběd ven. To může vést ke zvýšení rizika vzniku mnoha civilizačních onemocnění od obezity přes cukrovku až po kardiovaskulární choroby.
Zdravotním potížím předejdete pravidelnou aktivitou i během pracovní doby. Každou půl hodinu si udělejte krátkou pauzu. Jděte se napít a krátce se protáhněte. Klidně si udělejte několik dřepů či jiný cvik. Doma můžete být oblečeni ve sportovním, a když se zapotíte, nikomu to vadit nebude. Dobrou volbou je střídání práce vsedě a vestoje, která snižuje zátěž na páteř a podporuje lepší držení těla.
Pokud nemáte možnost pořídit si speciální kancelářský stůl s nastavitelnou výškou, improvizujte a kupte si například nastavitelný stojan na notebook. Zvažte také alternativní způsoby sezení, jako je balanční míč nebo aktivní židle, které zapojují více svalových skupin a podporují správné držení těla.
Myslete na všechno a sjednejte si pojištění
Pokud se chcete před lépe chránit před případnými zdravotními problémy v budoucnu, vytvořte si odpovídající finanční rezervu. Vhodné je mít sjednané penzijní spoření. U pojišťovací společnosti Rentea.cz navíc získáte věrnostní bonus, který vám každých pět let připíše minimálně 1 % z průměrného zůstatku. U průměrného spoření to může znamenat až 30 tisíc Kč navíc.
„Stanovte si pravidelnou pracovní dobu a režim a striktně ji dodržujte.“ Podle mě hlavní výhodou HO je právě to, že nemám pracovní dobu, pracuju jak se mi to hodí.
Je to vygenerované pomocí ChatGPT?