Nový Zdroják: změna vydavatele a šéfredaktorské déjà vu

Milí čtenáři, nastala chvíle loučení. Před měsícem jsem psal, že „dáme vědět, jaký je budoucí osud Zdrojáku“.

Martin Malý:

Milí čtenáři, nastala chvíle loučení. Před měsícem jsem psal, že „dáme vědět, jaký je budoucí osud Zdrojáku“. Dnes už to víme, a myslím, že ze všech možných variant zvítězila ta úplně nejlepší… Ale ne, vážně!

(Chvíle napětí…)

Zdroják nezanikne! Zůstane dál, ale v jiné podobě. Už ho nebude vydávat Internet Info – o jeho vydávání projevil zájem Michal Illich.

(Napětí vzrůstá úměrně zvědavosti…)

Vedení redakce přebírá – a tady prosím o veliký potlesk – staronový šéfredaktor: Martin Hassman.

(Obrovský jásot, pískot, volání BRAVO!, HOSANA! a JAVA!)

A já už se jen rozloučím, poděkuju za přízeň a popřeju Martinovi i Zdrojáku hodně štěstí! Martine, předávám slovo…

Martin Hassman:

Milí čtenářové, já děkuji Martinovi nejen za to, že mě tak pěkně uvedl, ale hlavně za to, jak se po ty roky o Zdroják staral a kam dál ho dostal. Za těch tři a půl roku své existence Zdroják vyrostl, vyzrál a pomalu se nechce věřit, že celý jeho vznik měl na svědomí jeden ukvapený e-mail, který jsem před lety odeslal do Internet Infa, a který celou zdrojákovskou mašinérii rozpoutal.

Nicméně po čase se ukázalo, že Zdroják v růstu narazil na svůj strop. V takovém případě nezbývá, než zastavit, nebo se pokusit ten strop prorazit. Tohle je příklad té druhé varianty. Zdroják mění svého vydavatele. Od Internet Infa poputuje k Michalu Illichovi. Martin Malý si od několikaleté šéfredaktorské práce odpočine, ale věřím, že se s Martinovými texty tady na Zdrojáku zcela neloučíme.

Co čeká vás čtenáře?

Jedno je jisté, zaznamenáte změnu. A teď nemyslím jen to, že se Zdroják časem přesune na samostatnou doménu, změní redakční systém a nejspíš i vzhled (k čemuž bude docházet po etapách v nejbližších měsících).

Když velká část magazínu stojí na jednom člověku, je jasné, že se s jeho odchodem změní. Dělal jsem si malý průzkum, jak čtenáři vnímali, když jsem před lety Zdroják předával já Martinovi (pozorný čtenář již jistě pochopil, že jsme si s Martinem vypěstovali takový zvyk předávat si šéfredaktorské funkce). Všichni tvrdili, že se tehdy změnil. Našli se tací, kteří ho pak už moc nečetli a naopak tací, pro které konečně pod Martinovým vedením dostal pořádný smysl. Asi nejlépe to, myslím, vystihuje popis: “Zdroják MH byl klidnější, malinko akademičtější, přemýšlivější, vyváženější. Zdroják MM byl nabroušenější, malinko praktičtější, výbušnější, vyhraněnější.” Což docela dobře vystihuje rozdíly v našich osobnostech a je to něco, s čím nikdo nic neudělá.

Tím nechci říct, že se provede rollback na stav před lety. Řada věcí, které Martin zavedl, si zaslouží pokračování a další rozvoj, ale i kdybych se rozkrájel (a to radši dělat nebudu), pak jasný posun k předchozímu přístupu bude více méně poznat na první pohled.

Co se týče pokrývaných témat, tam hodně záleží na autorech, dokud budete ochotní psát a dokud bude zájem čtenářů, není důvod cokoliv z aktuálních témat rušit.

Kam se posunout?

Definitivní odpověď ještě nemám, ale základní představu ano. Když jsem kdysi rozmýšlel koncepci vznikajícího Zdrojáku, jednoznačně jsem ji orientoval na Web a webové aplikace (tehdy se nich psalo v češtině žalostně málo) s tím, že “časem se uvidí”. Dnes se tu objevuje nová oblast mobilních aplikací, o kterých se v češtině nepíše skoro vůbec, a je to škoda. Pokud se podaří sehnat autory, tak myslím, že klidně i taková čtvrtina obsahu Zdrojáku by mohla být věnována mobilním aplikacím (pro začátek hlavně Androidu a iPhone).

Osamostatnění Zdrojáku coby značky by mohlo posílit komunitu čtenářů. Tady vidím rezervy v občasném setkávání autorů i věrných čtenářů, v debatách, jaké trendy se ve světě objevují, které z nich má smysl přenášet i k českým vývojářům. Zdroják by nemusel být chápán jen jako magazín, kde je čtenář pasivním konzumentem, ale i jako prostor pro setkávání, a to nejen ve virtuálním světě. Možná tu je prostor i pro konferenci pod hlavičkou Zdrojáku, uvidíme.

Za ty roky, kdy jsem nešéfredaktoroval, jsem zkusil vymýšlení a realizaci rozmanitých akcí zaměřených na vývojáře a ověřil jsem si, že je tu stále prostor pro nové věci, zejména mezioborové. Třeba průběh vývojářsko-knihovnického hackathonu (akce, na které se sešli vývojáři a s knihovnicemi se pokusili za jeden den vytvořil smysluplnou aplikaci) mě přesvědčil, že podobné akce mají smysl a stálo by za to je uspořádat i pro další oblasti, zejména ty, ve kterých chybí peníze na rozvoj (např. školství, zdravotnictví). Byl bych rád, kdyby Zdroják vznik podobných akcí přinejmenším motivoval.

Poslední změna, kterou nelze opomenout, je ukončení schizofrenie, v rámci které byl Zdroják některými čtenáři chápán jako linuxový magazín, kterým ovšem nebyl. Po osamostatnění již bude vše jasné. Ačkoliv nový vydavatel i nový šéfredaktor Zdrojáku mají k open source své otevřené sympatie, budeme se věnovat i uzavřeným technologiím a vůbec nevadí, zda jsou od Microsoftu, Applu nebo kohokoliv jiného.

Řečeno bylo vše. Já doufám, že se vám Zdroják bude líbit stejně, jako se mně bude líbit ho pro vás dělat, a Martinovi Malému přeji jen to nejlepší v jeho dalším snažení.

Martin Hassman založil a vede magazín Zdroják. Absolvoval VŠCHT Praha. Byl u založení projektu CZilla (dnes už nepamatujete, nevadí). Stavěl mosty a metal cestu pro HTML5 (to tu ještě máme). V GUG.cz organizoval akce pro vývojáře (a jestli neumřeli, kódují si dodnes…).

Začal programovat v roce 1984 s programovatelnou kalkulačkou. Pokračoval k BASICu, assembleru Z80, Forthu, Pascalu, Céčku, dalším assemblerům, před časem v PHP a teď by rád neprogramoval a radši se věnoval starým počítačům.

Komentáře: 29

Přehled komentářů

Almad Diky
mekele Re: Diky
Almad Re: Diky
emik Re: Diky
blizz A bude tam prispievat aj Martin Maly?
mikiqex Re: A bude tam prispievat aj Martin Maly?
Michal Illich Re: A bude tam prispievat aj Martin Maly?
mikiqex Re: A bude tam prispievat aj Martin Maly?
Martin Hassman Re: A bude tam prispievat aj Martin Maly?
mekele Re: A bude tam prispievat aj Martin Maly?
emik zdrojak a root
Michal Illich Re: zdrojak a root
lopata Re: zdrojak a root
František Kučera Re: zdrojak a root
Kibo Hola
vetesnik Re: Nový Zdroják: změna vydavatele a šéfredaktorské déjà vu
František Kučera Re: Nový Zdroják: změna vydavatele a šéfredaktorské déjà vu
vetesnik Re: Nový Zdroják: změna vydavatele a šéfredaktorské déjà vu
koubel Re: Nový Zdroják: změna vydavatele a šéfredaktorské déjà vu
vetesnik Re: Nový Zdroják: změna vydavatele a šéfredaktorské déjà vu
Matěj Konečný Hodně štěstí
alancox Re: Hodně štěstí
František Kučera Re: Hodně štěstí
Miloslav Ponkrác Re: Hodně štěstí
w359 Re: Hodně štěstí
Matěj Konečný Re: Hodně štěstí
Tomík Jsem za to rád
jioolk The King is dead. Long live the King
msk wtf?
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3619