Příběh: Naprogramuju ti to za 15 minut.

Okurková sezóna začala a my se s vámi dnes podělíme o krátký příběh ze života našich kolegů. Vypravěčem je admin Ondra a hlavním hrdinou vývojář Honza.

Jsem administrátorem v Devel.cz a potřeboval jsem testovat fungování reverzní proxy našich projektů. Cílem bylo provést HTTP dotaz a ověřit, že v HTTP hlavičce je přítomen řetězec ‘Cache: Hit’.

Jako řešení jsem zvolil Testomato.com, které vyvíjí kolegové ve vedlejší kanceláři. Čímž to celé začalo.

Zadání

Zašel jsem za Honzou Prachařem, hlavním vyvojářem Testomata a popsal, co potřebuji. Velmi rychle jsem byl ubezpečen, že Testomato nic takového neumí a rozhodně nikdy umět ne…, TAK dobře, že jsem to JÁ, tak mi to do 15 minut může naprogramovat.

Jsem v oboru již nějaký pátek, a tak jsem vynásobil časovou náročnost třemi a přičetl běžné náklady práce s prostředím. (Rozuměj: čekal jsem výsledek za hodinu nebo dvě.) Ovšem Honza vypadal, že si nedělá legraci ani nepřehání, a tak jsem pustil stopky.

Preview Release

Vrátil jsem se do své kanceláře a dal se do jiné práce. Po 14 minutách přišla zpráva:  “Úprava je hotová a můžeš ji otestovat. Použij prefix ‘wikidi-http-header:’ ”.

wikidi-http-header

Testování

Vše fungovalo. Za 20 minut bylo dotestováno a Honza releasnul novou funkci na stable. Byl jsem nadšen a hned nastavil pár testů.

Dodatky k zadání

Jenže po pauze na oběd mi přišlo pár falešných hlášení a mně došlo, že problém ještě není vyřešen. Potřebuji totiž před testem spustit dotaz na URL, kterým se cache naplní.

Cesta za Honzou nezabrala moc času a nabídnuté řešení bylo rychlé a funkční. Za 28 minut jsem měl na stable možnost přidat prázdný test na začátek testovacího setu a počítat s řazením testů dle jejich pořadí v prohlížeči.

Spokojený jsem se vrhnul na procházení projektu a sepisování testů. Ovšem občasné ruční testování ukázalo, že navržené řazení není dokonalé a je potřeba jiný přístup. Už jsem zas kráčel za Honzou.

Konečné řešení

Cílové řešení je otestovat URL dvakrát. První dobrá je samozřejmě hlášena, ale v případě první špatné se celý test provede ještě jednou. Tuto funkcionalitu Testomato nemá, ale Honza za cca 20 minut navrhl řešení a doprogramoval. Když do názvu testu přidáte ‘[cache]’, tak se bude chovat, jak je třeba a já mohu testovat.

double.check

Nechal jsem pár testů běžet přes noc a vše funguje jak má. Spolupráce s Honzou byla úžasně rychlá a profesionální. Dokonce natolik, že jsem se rozhodl napsat tento článek.

Honzo, děkuji!

Chcete se s námi podělit o váš příběh? Napište nám do redakce.

Komentáře: 21

Přehled komentářů

Petr Joachim Co jsem si z příběhu odnesl?
Vojtěch Semecký Re: Co jsem si z příběhu odnesl?
Hu Hang
Čelo Re:
Seb. Re:
Milos Re:
Dor Re:
Kolemjdouci Re:
Martin Hassman Re:
tdvorak Devel.cz
Roman Ožana Re: Devel.cz
Martin Všetička Plus one
Jakub M. Změna chování podle pole název?
pavels tcpdump
David Re: tcpdump
Ondřej Procházka Re: tcpdump
demijohn Re: tcpdump
Ondřej Procházka Re: tcpdump
chleba A ?
mr.fatblunt Re: Co jsem si z příběhu odnesl?
mr.fatblunt zpusob vyvoje
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=13903