Komentáře k článku

Modelování REST APIs

V rámci své diplomové práce jsem se rozhodl podívat na aplikování Model-Driven Development na RESTová APIčka, a výsledkem mého snažení je kombinace editoru pro datové struktury a generátor kódu, který využívá vytvořený model pro generování REST API. Co všechno se mi podařilo, se dovíte v článku.

Zpět na článek

10 komentářů k článku Modelování REST APIs:

 1. Eda

  Chybka
  „…výsledkem m0ho snažení…“

  Chtělo by to trošku pilněji dělat korektury. Že je chyba ve článku, to pochopím. Ale přímo v perexu? :-)

  1. Martin Hassman

   Re: Chybka

   Díky za upozornění. Budu si muset vyřešit, proč jsem přesvědčen, že to tam při vkládání článku ještě nebylo.

   1. Tomáš ProcházkaAutor příspěvku

    Re: Chybka
    To bude asi moje chyba, mám norské rozložení klávesnice a myslím, že zrovna když jsem psal ten perex, tak jsem si to nepřepnul do češtiny.

  1. Tomáš ProcházkaAutor příspěvku

   Re: Alternativní přístupy
   Jsem rád, že se článek líbil. Na Swagger jsem koukal a pokud se nepletu, tak je to notace pro zápis APIček. Něco jako API Blueprint. Mají dokonce i generátor, s vygenerovaným kódem se nedá pracovat. Jde spíše o prototypování. Já jsem chtěl udělat něco, co ti dá nějaký základ, pro opravdové REST API. Uplně ideální by bylo, kdybych byl schopný vygenerovat tu nutnou omáčku a programátor už si pak jen doprogramuje logiku, která je specifická, pro danou doménu.

   Existují dvě možnosti, jak použít Swagger s mým generátorem.

   1. Napsat si vlastní meta-model a šablony
   2. Napsat bridge mezi mou notací a Swagger notací a pak můžeš používat šablony, které jsou pro mou notaci
   

   Ten meta-model tam víceméně hraje roli takového policisty, takže pokud je tvůj model zvalidovaný meta-modelem, máš jistotu, že šablony si budou vědět s tvým modelem rady. Jinak zde je link na můj editor. Doporučuji Google Chrome, v jiných prohlížečích jsem to nezkoušel, ale jsem si jistý, že třeba ve FF to bude dělat problémy. Jinak koukni na videa na koncí článku, jestli tě zajímá, jak to vypadá v akci :-)

  2. lkrahulec

   Re: Alternativní přístupy
   Swagger generuje dokumentaci už existujícího API. Vedle dokumentace umožňuje i přímo se dotazovat na REST API pomocí vygenerovaných formulářů. Takže myslím že srovnání asi moc možné není, nástroj dělá něco jiného.

   1. Tomáš ProcházkaAutor příspěvku

    Re: Alternativní přístupy
    Takže presně to, co řeším pomocí API Blueprint :-)

   2. Tomáš ProcházkaAutor příspěvku

    Re: Alternativní přístupy
    Kdyz se podivas na Swagger, RAML nebo API Blueprint, je to vicemene to same. Mas nejakou notaci a k tomu dostanes zadarmo vsechny nastroje pro danou notaci na napr. Generovani dokumentace nebo formularu pro dotazovani jak rikas. Problem je v tom, ze generovani cehokoliv, co je zalozene striktne na odradkovani je tak trochu opruz, nicmene dokazu si predstavit Swagger soubor jako input pro generator.

    1. Lukáš Krahulec

     Re: Alternativní přístupy
     Já Swagger používám pro dokumentaci již existujícího ASP.NET WebApi kódu. Využívám vlastně jen SwaggerUI a JSON pro něj mi generuje Swashbuckle podle data anotací v kódu při buildu projektu. Samozřejmě tento způsob je pro návrh API nepoužitelný.

 2. Tomáš Srb

  Merdžovat...
  … je česky slučovat – čili větve nemerdžujeme, ale slučujeme! Ovšem když o tom tak přemýšlím, tak kdykoliv o tom mluvím, tak stejně mergeuju :-(, tak.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=14935