Dan Menard: Instant AngularJS Starter (recenze první knihy o AngularJS)

AngularJS obálka knihy

Javascriptový framework AngularJS se stává čím dám tím populárnější. Letos vyjde několik prvních knih na něj zaměřených. Recenzi té úplně první z nich vám dnes nabízíme.

V únoru 2013 vyšla první kniha o AngularJS v nakladatelství Packt Publishing, kterou jsem dostal, abych ji zhodnotil.

AngularJS obálka knihy

Byl jsem tím překvapen, protože jsem už čekal na knihu AngularJS, kterou píší Brad Green a Shyam Seshadri, jenž má vyjít letos v dubnu. Bude zajímavé obě knihy nakonec porovnat.

Obsah knihy

Kniha Instant AngularJS Starter míří na začátečníky. Má velmi jednoduchý Hello World, po kterém si vytvoříte aplikaci GuideBook. Nakonec najdete několik kapitol, které projdou hlavní témata AngularJS a snaží se je vysvětlit celkem podrobně (Templates, Two-way databinding, Modules, Dependency Injection a Directives).

Hodnocení

Kniha mi přijde celkem krátká. Její obtížnost a způsob, jakým jednotlivé věci předkládá, mi nepřijdou úplně vhodné. Místy se objevují chyby v názvosloví. Ze začátku se přeskakují některé výrazy (např. filter), které později autor lehce vysvětlí, ale už není vůbec ukázáno, jak si vlastní filter napsat, i když to osobně považuji za velmi užitečné.

Autor nepřidává komplexnost aplikace postupně. Snaží se ji nabídnout rovnou celou a jednotlivé části vysvětlit. Z toho plyne problém pochopit, proč a jak co dělá a jaká je jeho motivace.

Velmi podrobná je například kapitola o Dependency Injection, až do detailů, které jsou myslím zbytečné. Stačilo ukázat použití a možné chyby. Přitom základní věci nejsou vysvětlené. Vlastní vysvětlení a motivace pro DI mi chybí, detaily implementace jsou v této knize úplně zbytečné a jeden obrázek často vydá za víc než deset stránek v knize.

V two-way databinding mi chybělo vysvětlení ngBind a tečkové konvence. Autor nevysvětlil sdílení dat mezi kontrolery a porozumění isolate scope nebude podle mě úplně zřejmé, i když se toho v direktivách autor dotkne, ale neklade na to tolik důrazu, kolik si myslím, že si to zaslouží.

Vynechání ngResource a promise, stejně jako to, že se aplikace vůbec netestuje, mi nepřijde úplně vhodné. Jen mluvit o testování, anebo ukázat, jak jednoduše a správně testovat, mi přijde velký rozdíl.

Závěr

Kniha není drahá (6 EUR), ale přesto bych čekal víc. Ani přiložený kód neobsahuje víc příkladů. Zdrojové kódy u sebe nemají komentáře ani testy. Pokud si čtenář projde AngularJS tutorial, podívá se na videa a prostuduje FoodMe workshop, udělá lépe, než když tuto knihu zakoupí.

Autor: Dan Menard
Název: Instant AngularJS Starter
Nakladatelství: Packt Publishing
Datum vydání: únor 2013
ISBN : 1782166769
Kniha se prodává v elektronické podobě

Ladislav Prskavec pracuje jako leader SRE Teamu v Oracle Apiary. V současné době jej kromě programování v NodeJS a Ruby baví především další jazyky jako je Go Lang, R a nástroje pro automatizaci infrastruktury jako Ansible a Docker. Autor je aktivní evagelista v používání verzovacích systémů a continuous delivery.

Komentáře: 4

Přehled komentářů

jinxcz Ebook nebo papirova verze?
David Adamczyk Re: Ebook nebo papirova verze?
Martin Hassman Re: Ebook nebo papirova verze?
gngl
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=7415