Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?

Chytrému telefonu jsem se dlouhou dobu bránil. Zastávám názor, že mobil by neměl být chytřejší než jeho uživatel a nebyl jsem si zcela jistý, zda bych to v případě smartphonu sám splňoval. A tak jsem halasil, že telefonování, SMSky a 640 kb paměti přece stačí každému a Hada nebo Tetris si můžu zahrát i na svém letitém černobílém pitomofonu.

Pak přišla ta nešťastná chvíle, kdy jsem měl možnost osahat si kamarádova macka. Do ruky byl sice trochu větší a když se mi ani po pěti minutách laborování nepodařilo vysunout skrytou klávesnici (protože tam žádná nebyla), pochopil jsem, že svět mobilů se opravdu změnil a že bych to přeci jen s chytrým telefonem možná mohl alespoň malinko zkusit.

Zkusil jsem, pořídil jsem, testoval jsem, laboroval jsem a posléze dospěl k názoru, že zpátky už by se mi nechtělo. A tak jestli ještě v ruce třímáte nějaký prehistorický mobil a ostentativně pohrdáte smartphonem, protože si neumíte představit, k čemu by vám vlastně byl, podívejte se třeba na to, k čemu je bývalému ajťákovi a současnému editorovi.

V mém případě je to Android, ale princip zůstává stejný. Prosím, zdržte se flame, který OS je lepší, tématem článku není souboj OS, ale vysvětlení, k čemu dlouhodobý uživatel pitomofonu, tedy já, vlastně ten smartfon využije. Neříkám, že si musíte koupit taky nebo že musí vyhovět všem, ale často narazím na otázky „a k čemu by mi byl?“ To nevím. Vím, k čemu je mně.

Bezproblémová webová správa kontaktů

Nesnáším všelijaké variace zvané PC Suite, na kterých se mi nikdy nepovedlo pořádně převést kontakty z jednoho telefonu do druhého. Na Androidím smartfonu si všechny kontakty ukládám do Google Contacts a když se mi mobil rozbije – nebo mi ho šlohne nenechavec – tak v novém telefonu mám kompletní kontakty s fotografiemi, emaily, adresami a veškerými poznámkami asi minutu poté, co vyplním své přihlašovací jméno a heslo. Databázi kontaktů si spravuju skrz browser, veškeré změny se mi během několika vteřin projeví v telefonu.

Fotoaparát

Používám ho jako ryze dokumentační záležitost, valná většina mých fotek z mobilu jsou různé přefocené dokumenty nebo věci, které si potřebuju poznamenat a nechce se mi to ručně opisovat (ordinační hodiny lékaře, vizitky a údaje z různých letáků). Když je dobré světlo, tak občas pořídím i normální fotku. Na seriózní focení si samozřejmě dál nosím zrcadlovku, ale abych ji měl u sebe od rána do večera den co den, takový nadšenec zase nejsem.

Telefonování a SMS

Z mnoha hlasitých prohlášení zastánců hloupých telefonů to vypadá, jako by ty chytré neuměly volat a SMSkovat. Samozřejmě to dovedou, SMSkování je i pohodlnější, historie dopisování je přehlednější a stejně tak i vyhledávání kontaktů. V případě zmeškaných hovorů je možné si takové volání rovnou uložit do svého to-do listu, takže pak nestraší mezi nepřijatými hovory, ale mám ho ve svém úkolníčku s poznámkou „zavolat toto číslo“. Komfortní jsou i různé filtry, takže se dá snadno zvolit, kdo se vám kdy dovolá a kdo ne. Kamarádovi, který vám v opilém stavu rád volá v jednu v noci, nastavíte profil, který ho od desáté večerní rovnou přesměruje do hlasové schránky, zatímco nejbližší členové rodiny se dovolají kdykoli.

Aplikace

Aplikace jsou srdcem každého smartphonu, takže jsem tuhle kapitolu nepodcenil. Věnoval jsem tomu nějaký čas, pročítal jsem články lidí, na jejichž názory dám a které považuju za svéprávné, zkoušel jsem jejich doporučované programy a leccos jsem otestoval sám. Vybral jsem si několik esenciálních věcí, se kterými se mi prostě a jednoduše žije lépe. Nejsou mým pánem, jsou mým sluhou:

Lokalizace automobilu  – aplikace zdaleka ne jen na vyhledání místa, kde včera člověk zaparkoval auto. Kdykoli potřebuju označit nějaké místo, abych se pak k němu mohl vrátit, vytáhnu mobil, spustím aplikaci, kliknu a je to. Až se budu potřebovat vrátit, tak mě to nanaviguje nejkratší cestou zpět.

Mapové programy  – trpím značným orientačním nesmyslem, takže při hledání hub nebo courání přírodou se mi hodí program, který mi na turistické mapě ukazuje moji polohu, ideální směr, kterým mám jít k cíli a který mi večer v kilometrech řekne, proč mě tak bolí nohy. Některé z těchto programů fungují i jako autonavigace, sice dost zjednodušené oproti těm „hardwarovým“, ale jako pomůcka to postačí.

Cestování  – Používám program na správu SMS jízdenek – je použitelný ve všech městech, kde tento systém funguje. Zvolím město, ve kterém jsem, zvolím délku platnosti jízdenky a o víc se nestarám. Program mě sám upozorní deset minut před koncem platnosti lístku, jestli náhodou není potřeba koupit další. Skvělou aplikací jsou i různé jízdní řády, programy na rezervaci jízdenek ve vlacích a autobusech, nebo třeba databáze zajímavých turistických míst.

Internet  – jedna z nejzákladnějších věcí ve smartphonu. Plnohodnotný internetový prohlížeč. Aniž bych sebou do terénu musel tahat notebook, můžu si takřka kdekoli vlézt na net a zařídit vše, co potřebuju. A dále mailový klient, který pracuje svižněji a s menšími datovými nároky, než kdybych přistupoval přes webové rozhraní. Zapomenout nesmím ani na sociální sítě. Google+, Twitter, Facebook, Foursquare a další. Vše, co duševní exhibicionista potřebuje k ukojení.

Hry  – nejsem pařan, na PC si skoro vůbec nehraju, ale na mobilu občas jo. Spíš logické věci a takové hry, které můžu hrát třeba 3–4 minuty a zase je odložit. V MHD nebo v čekárně u doktora výborná věc. Jednoduché hry mají i hloupé telefony, ale smartphony tu zábavnost (díky dotykovým displejům a případně polohovým čidlům) dotahují zase o kousek dál. Kdo nikdy nevrazil ptákem do prasete, ten vůbec neví, jak chytlavé mohou hry na smartphonech být.

Čtečky  – čtečka RSS, čtečka e-booků, i bez nich by se mi žilo hůř. E-ink samozřejmě rulez, ale když sebou klasickou čtečku nemám a někde zkejsnu, tak zaplaťpámbů za to, že si můžu číst knížku i na mobilu. Přečetl jsem na něm celou dosavadní sérii Hry o trůny a životopis Steva Jobse a dalo se to. V čekárně u doktora mezi důchodci člověk sleví ze svých nároků.

Informace  – v přehledné formě si můžu prohlédnout, jaké je a bude počasí, kde mají v mém okolí nejlevnější benzín, kde je jaká uzavírka silnice nebo dopravní omezení. Ano, tohle se dalo najít i na WAPu v hloupých telefonech, ale ten komfort je úplně jinde. Rozdíl asi jako mezi aktem a pietním aktem.

Editory –  smartphony nejsou ideální nástroj na nějaké velké psaní, ale když v terénu dostanu geniální nápad, který je potřeba si poznamenat, tak mobil je optimální (papírky ztrácím). A když se mi nechce psát, tak použiju funkci diktafonu a nápad si tam namluvím.

Klávesnice  – myslel jsem, že to bez hardwarové nejde. Po třech dnech psaní metodou swype (smýkání prstu po displeji místo vyťukávání) jsem ke svému překvapení zjistil, jak rychle se dá na mobilu psát. Pořídil jsem si takovou softwarovou klávesnici, která umožňuje velmi ledabylá gesta a má vychytanou predikci (odhadování, jaké že to právě píšu slovo nebo jaké slovo bude následovat). V nouzi už jsem na mobilu napsal několik vícestránkových textů a nebylo to žádné utrpení.

Grafika  – hledal jsem aplikaci, která umožňuje s obrázky a fotkami dělat spoustu věcí a díky níž mohu případné mobilní fotografie do značné míry vylepšit. A tím nemyslím aplikování HDR a přidělání vtipných nápisů. Podařilo se mi najít jeden nepříliš známý program, který je takovým malým Photoshopem s velkou řadou opravdu užitečných funkcí (a řadou blbin, jako je databáze umělých vousů, které můžete vyfoceným lidem přidělat) a dokonce je podstatně lepší než skutečný mobilní Photoshop.

Agenda  – kalendář a to-do-list. Pro mne nepostradatelná věc. Mám mizernou paměť a můj mozek velmi ochotně vypouští věci, do kterých se mi podvědomě moc nechce. Takže soupis toho, co musím udělat a jak hodně to spěchá, je pro mě důležitý, stejně jako možnost si s tím různě hýbat v rámci více dnů (což by v papírovém diáři znamenalo spoustu škrtání a přepisování). Opět je samozřejmostí okamžitá synchronizace s Google kalendářem a Google úkoly včetně kalendářů a úkolů sdílených – takže mi jiní lidé mohou zapisovat různé akce rovnou do kalendáře a já to ve svém mobilu ihned vidím.

Filmy a hudba  – spektakulární velkofilm na malém displeji nevynikne, ale nouze naučila Dalibora housti a Scalexe čučet na filmy na mobilu, a to jak na filmy nahrané na paměťové kartě, tak streamované z internetu (přes WiFi se to dá).  Totéž platí i pro muziku. Hifisti by z toho umřeli, ale přes trochu slušnější sluchátka si běžný posluchač přijde na své. Uživatelé služby Google Music navíc ušetří místo na kartě, protože si svých dvacet tisíc skladeb mohou pouštět rovnou z internetu.

Tisk  – na tohle jsem zíral s otevřenou pusou. Pokud máte na svém počítači nainstalovaný prohlížeč Chrome (nemusíte ho jinak používat, stačí ho prostě mít), můžete si zaregistrovat svoji tiskárnu do služby Cloudprint a díky tomu pak tisknout z libovolného místa na Zemi (s mobilním signálem). Podmínkou je pouze to, že počítač a tiskárna musejí běžet. Já doma tato zařízení  nevypínám, takže ať jsem kde jsem, odtud mohu nějaký dokument poslat na svou domácí tiskárnu. Máte-li doma počítačově nezdatného člena rodiny a potřebujete mu občas něco poslat (třeba seznam nákupu), tak tohle je ideální věc. Prostě mu řeknete, aby došel k tiskárně a vzal si ten papír, co z ní vylezl.

Budík  – Používám takovou srandovní aplikaci, která v noci měří (mikrofonem) chrápání a vibrace a zvuky převalování a postupně si buduje můj spáčský profil. Díky tomu po několika týdnech aplikace získala dost dat na to, aby mi mobil večer řekl, že jestli chci vstávat tak, jak jsem si podle budíku nastavil, tak ideální bude jít spát v tolik a tolik. Mobil pak ráno člověka vzbudí v nejlehčí fázi spánku, takže po probuzení nejsem jak praštěnej kyjem po hlavě, ale cítím se vyspale. Nikdy bych nevěřil, že to může fungovat, ale prostě funguje. Ten program stál třicet korun a považuju ho za jednu z nejlepších koupí za posledních pár let. A pro spáče, kteří mají se vstáváním hoooodně velké problémy, to nabízí taky jednu legrační věc: člověk si musí vytisknout QR kód a nalepit ho někam daleko od své postele (třeba na zrcadlo v koupelně). Když ráno mobil začne zvonit, tak se nedá zamáčknout a zvoní tak dlouho, dokud člověk i s mobilem nedojde k tomu QR kódu a nevyfotí ho. Docela užitečné pro toho, kdo je schopen několik desítek minut zamačkávat a oddalovat buzení (jako já).

Automatizace  – mnoho věcí se dá na smartphonech zautomatizovat. Například když opouštím svůj dům a vyrážím do civilizace, vypne se mi v mobilu WiFi, lehce pohasne jas displeje a nastaví se mi 2G data, abych šetřil baterii. Když potřebuju někde něco zařídit, nastavím si lokační alarm, který zapípá v blízkosti daného místa a připomene mi, že jsem si před časem nastavil upomínku typu „Až někdy budeš poblíž restaurace U Sirotků, zeptej se, kdy se vyměňují láhve s propanbutanem.“ Automatizace se stará i o zvonění mého telefonu. Mám-li ve svém kalendáři schůzku nebo návštěvu kina, mobil sám v daný čas vypne hlasité zvonění a po skončení schůzky/filmu (pokud to neudělám ručně) zase vše vrátí zpět.

A to by to jinak nešlo?

Jasně. Na spoustu těch uvedených věcí by se dalo říct „na to je lepší diář… na to je lepší čtečka… to se líp udělá na notebooku… na to je turistická navigace… zrcadlovka fotí líp…“

Ano, ale já nemám neomezené množství kapes ani financí, takže vítám to, že můj mobil umožňuje v případě nouze sesmolit dokument, připomenout mi nákup nebo poslat mě správným směrem. A raději chodím mezi lidi s malou cihlou v kapse než s několikakilovou brašnou. Natož do lesa.

Proč smartphone a ne dumbphone? Vše výše uvedené mi hloupé telefony dosud nenabídly (nebo nabídly ve zcela nevyhovující podobě), a proto jsem je přestal používat. A samozřejmě hlavně kvůli těm ptákům a prasatům, protože ruku na srdce – koho dneska ještě baví had?

PS: Seznam konkrétních aplikací, které používám:

 • Lokalizace a mapy: Car Locator, Locus Pro, Google Maps, Mapy.cz
 • Volání a SMS: DW Contacts&Dialer, Handcent SMS
 • Cestování: SMS Jízdenka, Pubtran, Jízdní řády, Turistické známky
 • Internet: Opera Mobile, Gmail, Plume, Google+, Foursquare
 • Hry: Angry Birds, Multiponk, Marvin, Live Holdem Poker, Mobile Grid Client
 • Čtečky: gReader, Cool Reader
 • Informace: České noviny, CHMI, Cinestar, IMDb, Pumpdroid, tudyNE, TV Program
 • Editory: King Office, Smart Office
 • Klávesnice: SlideIT
 • Grafika: PicSay Pro
 • Agenda: Business Calendar, Any.DO, Mindjet, Mobisle Notes
 • Filmy a hudba: MoboPlayer, Google Music, iVysílání, TED air, PowerAMP
 • Tisk: Cloudprint
 • Budík: Sleep as Android
 • Automatizace: Handy Profiles, Tasker

Začínal jako IT specialista a správce sítě, poté se věnoval webu, uživatelskému testování, online reklamě a PR, brandingu a copywritingu. V posledních šesti letech se zaměřuje primárně na psaní článků pro online média.

Komentáře: 85

Přehled komentářů

KapitánRUM Telefouňa
Kaacz Re: Telefouňa
Jenda Re: Telefouňa
j Re: Telefouňa
brano2 smartfon + datovy pausal = spokojny teleop
Miroslav Hlavička - Scalex Re: smartfon + datovy pausal = spokojny teleop
honzzz Re: smartfon + datovy pausal = spokojny teleop
Ondra Re: smartfon + datovy pausal = spokojny teleop
Miroslav Hlavička - Scalex Re: smartfon + datovy pausal = spokojny teleop
Karel Re: smartfon + datovy pausal = spokojny teleop
zz_indigo Re: smartfon + datovy pausal = spokojny teleop
lyon Funkce nejsou vse
KapitánRUM Re: Funkce nejsou vse
Ondra.kl Re: Funkce nejsou vse
Kaacz Re: Funkce nejsou vse
ivan Re: Funkce nejsou vse
Kaacz Budik
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Budik
Kaacz Re: Budik
titanik Re: Budik
Kaacz Re: Budik
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Budik
poohDA Re: Budik
zz_indigo Re: Budik
J77 Roote, roote
monte Re: Roote, roote
Hloupý Nemouš Asi blbnu
muf ach bože
Miroslav Hlavička - Scalex Re: ach bože
muf Re: ach bože
Miroslav Hlavička - Scalex Re: ach bože
Segeda Zaměření
Justas Re: Zaměření
Martin P. trefa...
Cuba++ Smart vs dumb, tak jak diky
KtK Re: Smart vs dumb, tak jak diky
ch-in-A Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
ch-in-A Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
ch-in-A Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
Dodo Zvlastny clanok
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Zvlastny clanok
Honza nechapu
Miroslav Hlavička - Scalex Jak je to s tím kamarádovým mackem
fi0 Re: nechapu
ch-in-A Re: nechapu
bob Jdu opačným směrem...
mr.dan aplikace
Jarda_P Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
zz_indigo Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
zz_indigo Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
Jarda_P Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
Jarda_P Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
maryo Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
Komoi Pitomofon
asdf Re: Pitomofon
asdf Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Má si hloupý uživatel koupit chytrý telefon?
Cloudy with a Chance of Meatballs Ach ta naivita!
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Ach ta naivita!
Nox Kontakty
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Kontakty
Nox Re: Kontakty
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Kontakty
belzebub smartphone bez smirovani
zxcv Re: smartphone bez smirovani
Miroslav Hlavička - Scalex Re: smartphone bez smirovani
Miroslav Hlavička - Scalex Re: smartphone bez smirovani
aaa158 Re: smartphone bez smirovani
jenick Proximácká parta
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Proximácká parta
hobr Cloudprint
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Cloudprint
lord_kuko dumbfon
Venca Tretka.
Miroslav Hlavička - Scalex Re: Tretka.
Venca Re: Tretka.
Morx "Hloupé telefony"
Morx Re: "Hloupé telefony"
steve žobs co je zajímavýho na steve jobs?
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3601