Komentáře k článku

Jaký software pohání Facebook?

Mark Zuckerberg před časem zveřejnil některé informace o tom, jaký software používá Facebook, aby zvládl půl miliardy uživatelů. S takovým množstvím uživatelů nelze postavit službu na běžných technologiích a „silném železe“. Facebook proto, jako některé podobné služby, „přiohnul“ některé nástroje pro své použití.

Zpět na článek

22 komentářů k článku Jaký software pohání Facebook?:

 1. v6ak

  4 různá rozlišení

  Na co potřebují 4 různá rozlišení jedné fotky? Jedno na náhled, druhé na „velkou“ fotku (stejně mi to přijde jako kukátko, když mám 1600*900 displej). A co ta zbylá dvě?

 2. Rdm

  už zase?

  V poslední době se články o tom co pohání Facebook nějak vyrojily. Není snad žádný jiný web, o jehož technologiích by bylo napsáno tolik co o Facebooku. Přitom Facebook mi tedy nepřipadá zrovna jako zajímavý web…

   1. Noem

    Re: už zase?

    Kdyby uměl hledat, tak by to byla enormní zátěž. Tak jako Google, to je daleko těžší. Takhle je to pouze o servirovani temer statickeho obsahu a servirovani z databaze podle klicu.

   2. František Kučera

    Centralizace

    Za tu enormní zátěž si ale můžou sami. Téhle centralizaci Internetu vůbec nefandím.

    1. Beda

     Re: Centralizace

     WTF? Jak si za enormní zátěž můžou sami? Není snad cílem každýho komerčního serveru mít co největší návštěvnost, aby jim to generovalo co největší zisk?

    2. v6ak

     Re: Centralizace

     Já jsem sice taky proti centralizaci, ale ne až tak kvůli té zátěži, ale kvůli věcem jako třeba kombinace vendor lock-in s monstrózním sběrem osobních dat. Když tyto dvě věci spojíme, je to velké zlo, protože jsou zároveň lidé tlačeni dávat data jednomu jedinému poskytovateli. Ale to už začínám OTovat, že?

     1. František Kučera

      Re: Centralizace

      OT to není, aspoň ne vzhledem k mému předchozímu komentáři – mně ta centralizace vadí ze stejných důvodů – ta extrémní zátěž a nutnost ji nějak pracně řešit, to je jen vedlejší efekt – hlavní, co mi na tom vadí je ta technologická koncentrace (vše v jednom systému, závislost na něm – to se dá ještě řešit – HA, failover) a hlavně organizační koncentrace – příliš mnoho dat a uživatelů pod kontrolou jednoho ekonomického subjektu (a je celkem jedno, jestli je to Facebook, Google, Microsoft atd.).
      Jenže co s tím dělat? Když si chce někdo provozovat obří systémy, tak mu v tom nelze bránit. Když mu někdo cpe svoje osobní data a stává se na něm závislý, tak je to taky jeho věc a já mu to nemůžu zakazovat. Řešením je leda se toho osobně neúčastnit a nepodporovat to – a naopak vytvářet internet v tom stylu, v jakém bych ho chtěl mít – velké množství nezávislých uzlů, které spolu komunikují otevřenými protokoly a formáty…

      1. v6ak

       Re: Centralizace

       Technologická koncentrace mi až tak nevadí, spíš ta organizační. A hlavně ta nedobrovolnost. Nevadí mi globální index webu a dokonce mi nevadí GMail, protože jde o svobodnou volbu (podpora ostatních mailových serverů), ale vadí mi třeba mnohem menší ICQ jakožto vendor lock-in.
       Jinak, abych to upřesnil, není až tak důležitý otevřený client-server protokol, jako otevřený server-server protokol. Myslím, že zde začíná kamufláž absence otevřených server-server protokolů pomocí otevřených a někdy i větším celkem standardizovaných client-server API. A říkají tomu otevřenost.

     1. František Kučera

      Re: Centralizace

      Centralizace nemusí znamenat, že je nějaké jedno „centrum“ webu. Mluvím o centralizaci/de­centralizaci jako o trendech. Příkladem decentralizace je RSS/Atom kanál – každý má svůj na svém serveru, nebo obecně na jakémkoli serveru a uživatel si novinky stahuje z různých míst do svého agregátoru (čtečky). Příkladem centralizace je Twitter – lidi nemají vlastní servery, je jen jeden server (resp. systém patřící jedné firmě), přes který se cpou novinky. Přestože existují i alternativy jako identi.ca a další služby/softwary, jedná se o trend centralizace – místo aby jednotlivé informační kanály byly rozložené mezi mnoho serverů (decentralizované), jsou koncentrované na jeden server/systém (samozřejmě existuje řada poskytovatelů informací, kteří se k této centralizaci nepřipojili a provozují si vlastní systémy).
      S Facebookem je to podobné – místo aby lidé měli vlastní server, blog, galerii sdílenou s okruhem kamarádů, nebo nějaký regionální server (líbímseti.cz), dochází k centralizaci k jednomu poskytovateli služby (Facebook). Samozřejmě i zde je řada lidí, kteří tento trend nechtějí podporovat a provozují si vlastní servery (ať už proto, že jim poskytuje lepší služby, práva, pohodlí, soukromí, nebo prostě proto, že nechtějí podporovat centralizaci a koncentraci „moci“ nad uživateli a jejich daty).

      1. honza

       Re: Centralizace

       fb ani twitter není žádná centralizace, ale poskytovatel služby. Tuto službu může ale nemusí všichni využívat. Dokud si může kdokoliv zřídit podobnou nebo lepší službu a nabízet ji veřejně, nejedná se o žádnou centralizaci. Proč by běžní uživatelé měli mít účtý na 10ti serverech a spravovat zvlášť galerie, blogy atd, když to můžou mít vše v jednom? Běžní uživatelé neprovozují vlastní servery. A kdyby FB třeba zanikl, hned se vyrojí dalších xy facebooků…takže na tom není nic centrálního, jen se prostě jedná o server, který shodou náhod využívá masa bfu…

      2. Dc

       Re: Centralizace

       Ono hlavna vyhoda pre obycajnych ludi pri tychto „centralizovanych sluzbach/serveroch“ je ze je to na jednom mieste, jednej adrese a nemusia vyhladavat kade tade po nete priatelov, informaciet atd. Pre laika je jednoduchsie ked mu kamarat povie najdi si ma na fb ako povedat mu nejaku specificku sluzbu, ako sa do nej prihlasi a este ako ho tam vyhlada.
       To ze z fb a podobnych sluzieb sa stalo centrum bola slobodna volba ludi. Ano
       teraz je to trochu tazsie pretoze tam ludi nepriamo tlaci okoloie a ostatny
       priatelia a znamy.

   3. Rdm

    Re: už zase?

    existují i jiné servery s „enormní“ zátěží a nikdo o nich nepíše (akamai, youtube atd..)
    tahle facebook mánie už začíná být opravdu střelená…

    1. avo

     Re: už zase?

     To že existujú servery, o ktorých nikto nepíše nie je dôvod na to, aby sa nepísalo o serveroch žiadnych – to je trochu absurdná logika.
     Druhá vec je že facebook je niečím, čo ľudia nazývajú fenomén. Môže sa ti to páčiť, môže sa ti to nepáčiť, ale je to tak. A ja si rád prečítam o železe infraštruktúre a technológiách jedného z najväčších fenoménov dneška.
     Strelená nie je facebook mánie ale „antifacebook mánie“, ktorá spôsobí, že pod každým článkom o facebooku sa *musí* objaviť komentár, kde sa dočítam, že facebook sux, že facebook zbiera osobné dáta pre CIA, že facebook si tento článok nezaslúži lebo nejaký XY server tu je už XY rokov a tiež nikto o ňom nepíše.

      1. petiar

       Re: už zase?

       Jemná parafráza na nedávny vtip o užívateľoch Apple:
       „Viete ako spoznáte že dotyčný nemá účet na Facebook-u? Povie vám to!“
       ;-)

     1. Rdm

      Re: už zase?

      Nikde jsem neuvedl, že se nemá psát o žádných serverech, právě naopak, nějaký seriál o tom na čem běží některé velké služby by mě zajímal. Jenže ne, novináři musí honit návštěvnost, tak každých 14 dní vydají článek o tom, že Facebook běží na upravené verzi PHP…
      PS. to, že FB sbírá data pro CIA slyším prvně, měl jsem za to, že ty data zneužívá pouze jeho zakladatel :)
      PPS. a co je na FB fenomenálního? Max. to, že někdo vzal líbim se ti, přebarvil ho na modro a vydává ho za Web 2.0…

 3. dc

  hodnotne informacie ?

  Hmm no moc som sa z tohto clanku nedozvedel. Akurat tak pomenovanie nejakych technologii ktore si vyvynuli a ich hruby popis. Ale vzhladom na to ze toto chce byt odborny web, cakal by som aspon trochu detailnejsie popisanie technologii.
  Napriklad detailnejsie rozpisanie databaze a nie len ze pouzivaju MySQL ,struktura, ako maju rozvrhnute clustre, balance loading a cachovanie. Detailne informacie samozrejme asi niesu dostupne ale aspon nieco hlbsie a popripade aj pravdepodobny odhad ako taka sluzba moze fungovat. A dalsie, web servery (blanace loading, konfiguracie), servre na prekodovanie uploadovaneho videa, ako funguje administracia takeho kolosu (rozhranie, problemy atd.). A nemusia to byt cisto len informacie vydolovane z Fb ale aj moznosti ako sa taka sluzba da riesit (ak neni jasna informacia ako to ma Fb vyriesene).

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3292