Přejít k navigační liště

Zdroják » Webdesign » Jaké bylo WebExpo 2016?

Jaké bylo WebExpo 2016?

Články Webdesign

Minulý týden se konal 9. ročník konference o webových technologiích. Dva dny plné přednášek ve třech sálech na témata spojená s webovým vývojem, designem a byznysem. Viděli jsme spoustu skvělých přednášek a přes drobné organizační potíže to byl skvělý ročník.

Konference začala ve čtvrtek 22. 9. filmovým představením v Lucerně o designu a následující Warm-up Party.

V pátek všechno začínalo registrací, letos bylo 11 míst na registraci a proběhlo to skvěle a rychle. Konference byla v Lucerna Music Baru, další sály byly v Kině Lucerna a Velkém sále Lucerny. Na galeriích Velkého sálu Lucerny byly stánky sponzorů. Bohužel to velmi rušilo přednášky ve velkém sálu. Také mi chyběla pauza na oběd a problém byl, že menší sály byly často přeplněné a velký poloprázdný.

Nemohl jsem být na všech přednáškách a určitě mi něco skvělého uteklo, pod článkem najdete odkazy na slidy z přednášek a odkazy na další články, které napsali jiní účastníci.

Josef Hartl – Towards Microservices

Přednáška se zaměřovala změnu architektury, kterou v ROI Hunterovi udělali, aby zlepšili svůj produkt a roztrhli svůj monolit. Neříkal bych zrovna microservices, když z monolitu oddělíte 4-5 služeb. Ale rozhodně to bylo dobré rozhodnutí, Mám rád příklady z praxe, s kterými se potkají mnozí programátoři, a toto je cesta, kterou můžete jít.

Jan Kvasnička – Nejčastější chyby při návrhu mobilního a responzivního webu prakticky

Honzu jsem neznal, ale s responzivním designem se setkává každý z nás. Velmi se mi líbily ukázky z českého prostředí a jeho zaměření na vlastní data a testování. Přílišná důvěra ke zahraničním studiím nemusí vůbec u nás fungovat. Určitě doporučuji sledovat jeho blog, kde téma zpracoval.

Martin Michálek – 10 praktických CSS3 a SVG řešení

Martina znám již řadu let a jeho přednáška byla dynamická a plná praktických věcí. Ve slidech najdete detaily, o kterých mluvil. O frontendu to byl dobrý začátek, ale čekala nás velká jména jako Harry Roberts nebo Rachel Andrew.

http://www.slideshare.net/machal/10-praktickch-css3-a-svg-een

Jan Tichý – RFM analýza

Honza už není dávno programátor, ale hlavně analytik a řídí firmu Medio, kde pracují hodně s daty,  jeho přednáška jde vždy k podstatě věci. Hned mě napadlo, že bych RFM analýzu mohl použít na několik způsobů, i když nemám žádný eshop.

http://www.slideshare.net/mediocz/rfm-analyza

Lukáš Linhart  – From Zero to Profit: Apiary’s Startup Lessons Learned

Nejdříve jsem trochu divil, když našeho CTO zařadili do sekce byznys, ale nakonec to byla skvělá přednáška, které přinesla spoustu otázek a odpovědí pro lidi, co chtějí založit a provozovat startup. Lukáš po přednášce odpovídal 90 min na dotazy, a to podle mě mluví samo za sebe.

https://twitter.com/jazzadelic/status/779308806782189569

Harry Roberts – Refactoring CSS Without Losing Your Mind

Harry měl složitou přednášku s několika skvělými tipy, jak se vypořádat s úskalím refactoringu CSS.

Hlavní tipy:

  • ALL:INITIAL na přerušení dědičnosti
  • shame.css pro hacky
  • označit refactorované třídy prefixem a jejich zobrazení nám potom umožní vidět, co už je hotovo a co ne

Ondřej Machulda – Funkční testování – chybějící vrchol pyramidy

Ondra kromě programování v PHP se věnuje dlouhodobě právě testování a nástroj Steward, o kterém mluvil v přednášce, je skvělý a pomáhá držet funkcionální testy pod kontrolou. Nejdůležitější je mít testů jen málo na ty nejdůležitější věci, co nemůžete otestovat jinak. Nechat psát testy programátory a nepřehazovat to na testery. Používat architekturu, která vám pomáhá. Například návrhový vzor Page Object.

Skvělá přednáška a doufám, že pomohla otevřít oči dalším, kdo ještě netestují nebo se jim testy špatně udržují.

http://www.slideshare.net/ondram/funkn-testovn-chybjc-vrchol-pyramidy-webexpo-2016

Benjamin Keyser – From Pages to Threads: Designing the future of Messaging

Benjaminova vize je zajímavá. Budoucí aplikace by se měli snažit více propojit dnešní fyzický zážitek například z nakupování do digitálního světa. V Asii je několik zajímavých projektů jako WeChat, přes který se provede 2x více transakcí než přes Paypal.

Boti a různé další aplikace mají rozhodně budoucnost, ale bude hodně záležet, jak to uchopíme. Musíme zapojovat kontext okolí a nenutit uživatele mít na vše aplikaci, ale přizpůsobit se tomu, jak on internet používá. Dnes už pisálkové (Facebook Messenger, WhatsApp, Viber atd.) jsou více používaní než sociální sítě, podle toho, co Benjamin uváděl v přednášce.

Rachel Andrew – The right layout tool for the job

Hlavním tématem byl CSS Grid Layout, který je to poslední, co nám doufám chybí v layoutu. Po flexboxu, který řeší vše v jednom rozměru, grid layout nám to přinese do 2D. Přednáška byla plná ukázek a už jen čekáme na plnou podporu v nejpoužívanějších prohlížečích. K tomu by mohlo dojít během příštího roku. Je zajímavé, že podporu už mají v IE a čeká se na Chrome, Firefox a Safari.

http://www.slideshare.net/rachelandrew/the-right-layout-tool-for-the-job

Michal Špaček – Disclosing password hashing policies

Michal má skvělé slidy, kde najdete hlavní informace. Když ukládáte hesla správně (pomalá hashovací funkce např. bcrypt, scrypt), nebojte se to zveřejnit.

Na stránce Password storage disclosures najdete odstrašující příklady i ty dobré. Nejlepší hodnocení A získáte, pokud máte dobrý algoritmus a zároveň to máte uvedené někde v dokumentaci, aby to vaši uživatelé snadno našli, ještě než službu použijí.

Michael Lopp – Stables and Volatiles – how to get different types of humans to work together

Poslední přednáška letošního WebExpa byla od skvělého člověka, který napsal knihu Managing Humans a už má třetí vydání a rozhodně to není náhoda, že přednáška se točila o tom, jak mohou různé typy lidí pracovat pospolu. Jeho zkušenosti z firem jako Borland, Netscape, Apple a nyní Slack jsou hodně zajímavé. Zároveň celý život se snaží vést lidi a dělat to co nejlépe, to je dobře vidět na jeho knize, která je pro mě také velkou inspirací.

Zhodnocení

Pod článkem se budeme snažit doplnit reakce od ostatních a odkazy na slidy. Všechny přednášky byly nahrávány a záznamy se objeví určitě co nejdříve na stránkách konference. Z mého pohledu letos byl největší problém v nevyrovnanosti velikostí sálu a poptávky na jednotlivé přednášky. Registrace byly bez problémů, ale s visačkami už to bylo horší, někomu údaje přebývaly, jinému chyběly, ale to asi úplně nevadilo. Fronty na záchody a hluk v hlavním sále byly větší problém.

Spousta skvělých přednášek a lidí, se kterými se můžete potkat, mě však zatím vždy přesvědčily o tom, že stojí za to vyrazit na další ročník.

Těšíme se na 10. ročník WebExpa, který bude 22.- 23.9. 2017, nebo se setkáme na Devel konferenci, která bude 7.4. 2017.


Odkazy slidy

Postřehy od ostatních účastníků

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.