Komentáře k článku

Jak vznikal nový Zdrojak.cz

Malé povídání o tom, jak vznikal nový Zdroják. Co všechno tepe Zdrojáku pod kapotou. Jestli bychom znovu použili Wordpress? Co bychom udělali jinak. Kde můžete získat kousek Zdrojáku pro sebe. Nechybí ani pověstná třešnička na dortu závěrem.

Zpět na článek

11 komentářů k článku Jak vznikal nový Zdrojak.cz:

 1. Mastodont

  Šablona
  Je mi vcelku fuk, jestli šablona je nebo není „responzivní“. Ale není mi jedno, že je hnusná.

 2. Lamicz

  PHP ve WordPressu
  No, sám teda taky nepíši „hvězdný“ kód, ale teda ten ve WP je extrémně odporný (coding standards, kilometr dlouhé názv fcí…). Úplně jsem byl ovanut PHP 4 časy a to asi není úpně dobře :).
  BTW teď si uvědomuji, jak je to OOP přehledné ve smyslu kontextů:
  např. $user->getId(); vs. get_current_user_id()

  1. Roman OžanaAutor příspěvku

   Re: PHP ve WordPressu
   Jo OOP je přehledné jenže k $user se vždy musíte nějak snadno dostat. WordPress to řeší přes globální proměnné a pak přidává různé zkratky v podobě funkcí. Navíc dost často s původními objekty v těchto funkcích čarujem :-)

   Líbí se mi přístup použít OOP tam kde to má smysl. Výsledkem tohoto přístupu je, že 98 procent Zdrojáku jsou objekty.

 3. Jan Rybařík

  Co bychom už znovu neudělali
  Je to tak. Pokud člověk pouze předělává již existující šablony pro nějaké rozsáhlé řešení, dříve nebo později narazí. Není nad to začít na čisto a vše si připravit podle svého, tak aby to bylo i do budoucna snadno rozšiřitelné. Ze začátku to zabere více času ale ta investice se vyplatí.

  1. karel

   Re: Co bychom už znovu neudělali
   A když už konečně dovedeme projekt do stavu, kdy nahradí stávající funkcionalitu, tak opět narazím a pro změnu zase přepracuju celý web podle nějakého hotového řešení. Stejně tak, jako udělali chyby vývojáři wordpressu, tak je udělají vývojáři úplně nového systému.

 4. David Grudl

  Použili bych znovu WordPress? Já říkám, jednoznačně ano!
  Romane a neuvažovali jste nad tím si napsat vlastní redakční systém? To množství energie a času vloženého do hledání vhodných pluginů, jejich ohýbání atd. by nejspíš bylo srovnatelné s tím napsat vlastní systém na míru, ale na konci byste měli vše plně pod kontrolou.

  Samozřejmě je správné upřednostnit hotové řešení před znovuvynalézáním kola, ale v tomto případě WordPress rozhodně „hotovým“ řešením nebyl, protože je vidět, jak teprve postupně řešíš (nebo řešíte) jednotlivé bugy a funkčnost i uživatelský komfort mi připadají stále pozadu za původním systémem.

  1. Roman OžanaAutor příspěvku

   Re: Použili bych znovu WordPress? Já říkám, jednoznačně ano!
   Uvažovali a jako programátor s tebou v podstatě souhlasím. Taky mě baví si všechno napsat podle sebe a mít nad vším kontrolu. Moci se všude a ve všem vrtat, refaktorovat po večerech, debugovat prostě psát krásný kód.

   Jenže znám Paretovo pravidlo 80/20 a WordPress je oněch 80 procent hotového kódu. Zbývajících 20 procent bychom stejně museli nějak udělat.

   WordPress používám od roku 2005. Je to dobré kolo, dá se na něm slušně jet. Jen mu občas chybí nějaká součástka.

   Co se týká uživatelského konfortu, můžeš to klidně specifikovat (třebas na můj email roman (at) wikidi.com) – rádi dodělám(e) cokoliv co tady chybí.

  2. Martin Hassman

   Re: Použili bych znovu WordPress? Já říkám, jednoznačně ano!
   Z pohledu uživatele redakčního systému (tedy nikoliv programátora) jsem hlasoval pro použití hotového CMS řešení; jsem přesvědčen, že většinu důležitých drobností, které třeba WP má by nikdo nespecifikoval a nenaprogramoval a trvalo by (jsem přesvědčen, že nejspíš i) roky dosáhnout téhož komfortu. To jsou věci, které většinou čtenář nevidí, ale píšící autor ano.

 5. Jan Pobořil

  Drupal
  Jak to tak vidím, tak to redakční workflow byl docela kámen úrazu. Jaké tedy byly důvody jít do CMS vhodného na blogy místo CMS vhodného na komplexnější redakční práci? Tipuju správně, že to rozhodla kvalifikace programátorů, kteří byli k dispozici?

  1. Roman OžanaAutor příspěvku

   Re: Drupal
   Nejhorší bylo, že jsme nemohli kvůli několika drobnostem použít http://editflow.org/ a pak už to bylo rozhodování buď a nebo. Buď si to napíšeme sami, nebo použíjeme více pluginů a každý bude řešit něco a možná to bude fungovat pochybně.

   Ano i ne :) hlavně jsme nechtěli licencovaný CMS, ale něco v čem si budeme moci dělat úpravy podle sebe. A návrh použít WordPress padl už na první schůzce. Tehdy jsem myslím taky řekl, že nemám problém s tím pomoct.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=9525