Jak se mění svět JavaScriptu

Před více než 3 roky jsem zde začal psát seriál, jehož ústředním tématem byl především JavaScript a Node.js, ale také Angular a řada dalších technologií. Jak se JavaScript od té doby změnil?

JavaScript a ES6

JavaScript se výrazně proměnil s příchodem nových verzí ECMAScriptu (ES). Změn je opravdu hodně. Pro mě osobně je nejpříjemnější novinkou arrow funkce, deklarace proměnné přes const, práce s moduly a doplnění async funkcí pro řešení asychronního běhu programu. Pro mnoho jiných bylo nejdůležitější doplnění tříd. Před rokem zde psal Jakub Vrána článek Co se mi nelíbí na JavaScriptu, řada ze zde zmíněných bodů už neplatí.

Abychom nemuseli čekat několik let, než se ES6 dostane do prohlížečů, vznikl projekt Babel, který umí převést kód psaný v ES6+ do ES5, a tedy je možné všechny novinky používat už dnes. Příchod Babelu bude také nejspíš znamenat snižování ochoty vývojářů používat jiné jazyky, které se kompilují do JavaScriptu, protože bude jistější používat něco, co je standardizované a co tady bude i za pár let. JavaScript tady bude určitě i za 5 let, zda tady za 5 let bude i LiveScript, to nikdo neví.

V Node.js 5 je podpora ES6 velmi dobrá a mnohé novinky z ES6 je možné používat i bez transpileru, případně použít preset es2015-node5, který doplní to, co Node.js 5 a V8 zatím nepodporuje.

Změnil se také proces, podle kterého se budou dostávat nové věci do prohlížečů. Na ES6 jsme museli čekat dlouhých 6 let, proto byla změna nutná. Nyní bude vznikat každý rok nová verze, více si o tom můžete přečíst v článku The TC39 process for ECMAScript features.

Já budu používat Babel na serveru ještě chvíli, dokud nebude doplněna podpora pro async funkce přímo do Node.js, což by mohlo být už tento rok (aktuálně jsou ve 3. fázi candidate a do V8 se už implementuje). Další plánované novinky už pro mě nejsou tak významné a raději se jich ještě na nějakou dobu vzdám výměnou za to, že odstraním mezistupeň v podobě Babelu. V případě prohlížečů je to jinak, zde se stane Babel součástí všech projektů na několik dalších let, než uživatelů opustí staré prohlížeče.

Verze ES6 je skvělá a odstranila velké množství problémů, na které si lidé dlouho stěžovali. JavaScript se tím výrazně proměnil a je použitelnější pro širší spektrum uživatelů. Jen mám trochu obavy z toho, aby se díky rychlejšímu procesu zavádění novinek do jazyka nedostávaly věci, které tam být nemusí, a které přinesou spíše více komplikací. Kupříkladu decoratory, bez kterých bych se obešel. Ty jsou však v 1. fázi schvalování (návrh) a nemusí se do jádra dostat, jako to bylo třeba u metody Object.observe(), která byla zavržena, když byla ve 2. fázi schvalování.

Node.js a io.js

Node.js také prošlo řadou velkých změn. Kvůli sílící nespokojenosti s tím, jakým způsobem se Node.js vyvíjí, vytvořila skupina vývojářů Node.js fork pod názvem io.js, kde vývoj probíhal podstatně rychlejším tempem. V květnu minulého roku se k všeobecné radosti oba projekty spojily dohromady pod organizací Node Foundation.

Hlavním důvodem pro vytvoření io.js byl model, v jakém se projekt Node.js řídil, kdy mělo malé množství lidí konečné slovo o tom, jaké úpravy se do jádra dostanou. Proto dva roky trvalo, než se Node.js dostalo z verze 0.10 do 0.12 a Node.js bylo dodáváno se starou verzí V8, která už nebyla podporována, bez novinek z ES6 a bez řady vylepšení, které se týkaly bezpečnosti a výkonu. Nově Node.js vzniká pod otevřeným modelem řízení a Joyent už dále není vlastníkem Node.js.

Od té doby vývoj pokračuje rychle a nyní je Node.js ve verzi 5.5 a má více než 800 přispěvatelů do jádra (těch, co poslali Pull Request). Node.js se stalo superbezpečné a změnil se také způsob, jakým budou vydávány nové verze. Každý rok vyjde nová major verze, vždy v dubnu a říjnu, z nichž jedna bude podporována po dobu 30 měsíců (sudá) a druhá (lichá) jeden rok. Podpora znamená, že zde nebudou žádné breaking changes. Jestliže tedy vyjde v dubnu Node.js 6, tak do konce roku 2018 na ní může váš projekt fungovat a máte jistotu, že budou řešeny všechny bezpečnostní a výkonnostní problémy, které se případně objeví. Tahle změna byla důležitá především kvůli enterprise prostředí. Pro více informací doporučuji přednášku Convergence: Evolving Node.js with Open Governance and an Open Community z nedávné konference Node.js Interactive.

Vzestup popularity Node.js je naprosto nevídaný a pokud se nemýlím, žádný jazyk/prostředí pro vývoj aplikací nikdy nezískal tak rychle tak velkou popularitu. Když jsem před cca 4 roky s Node.js začínal, bylo k dispozici zhruba 2 tis. balíčků a přišlo mi to jako velké číslo. Dnes už jich je téměř čtvrt milionu, což je zdaleka nejvíc ze všech jazyků. Jen za minulý rok bylo staženo 25 miliard balíčků a balíčkovací systém npm spravuje stejnojmenná firma o 27 zaměstnancích. Alespoň jeden npm balíček vytvořilo už 60 tis. lidí a každý den je publikováno přibližně 400 nových balíčků (cca 4x více než třeba u PHP). Tato čísla uvádním proto, aby bylo vidět, jak rychle roste počet vývojářů, kteří Node.js používají. Také je vidět, jak silný argument „jeden jazyk pro všechno“ je. Jazyk se dá upgradovat snadno, mozek nikoliv. Vypadá to, že JavaScript je „good enough“ pro většinu aplikací, které dnes vznikají.

Node.js postupně také proniká do enterprise prostředí. Můžete se podívat na přednášky o tom, jak se Node.js používá v Netflixu, v Uberu nebo třeba v PayPalu.

Na začátku ledna zveřejnil Microsoft ChakraCore, zdrojové kódy js enginu, který je součástí MS Edge, a krátce na to od něj přišel pull request na přidání ChakraCore do Node.js. V8 by byl stále výchozí, ale uživatelé by si mohli vybrat, který z obou enginů chtějí použít.

Izomorfní a univerzální aplikace

V době, kdy oba seriály vznikaly, začaly vznikat single-page aplikace, které mohly přinést množství výhod, ale také dva problémy: aplikace byly špatně indexované a problematické byly na mobilních telefonech, protože trvalo dlouho, než se aplikace načetla. Tohle z velké části vyřešily izomorfní aplikace pracující s virtuálním DOMem, který umožňuje stránku snadno vygenerovat na serveru a poslat ji do prohlížeče. Tak vidí crawler bez JavaScriptu stejnou stránku jako uživatel s JavaScriptem. Výhoda je také v tom, že uživatel ihned může se stránkou pracovat, zatímco se na pozadí vytváří instance frameworku.

V letošním roce se místo pojmu„izomorfní“ začalo říkat „univerzální“. Díky React Native je možné psát aplikace v JavaScriptu i pro mobily tak, že využívají jejich nativní API. Populární je také Electron, přes který jde psát pomocí Node.js klasické desktopové aplikace a je v něm napsaný třeba editor Atom.io nebo klient pro Slack.

Isomorfní aplikace začínají být velice populární. Příkladem je třeba AirbnbNetflix nebo nová verze Uber, která kombinuje Node.js a React podobně jako Netflix.

Express

Framework Express byl v době psaní seriálů zdaleka nejpoužívanějším frameworkem pro psaní Node.js aplikací a nejinak to je i dnes. Na Expressu se mi velmi líbí jeho minimalistické pojetí, celý framework bez middleware tvoří jen 12 krátkých souborů v JavaScriptu, které jsou velice dobře dokumentované, takže když potřebuji něco vědět, je pro mě rychlejší podívat se přímo do zdrojového kódu než do dokumentace.

Express je už nějakou dobu spravován firmou StrongLoop, která nad ním staví framework LoopBack. Zajímavé je, že StrongLoop nedávno koupila firma IBM. O tom, proč se rozhodla známá IBM investovat do Node.js, byla přednáška The World is being Reinvented in Code.

Kromě Expressu stojí za zmínku framework Koa, kterou vytvořil a spravuje v Node.js komunitě velmi známý TJ Holowaychuk. Koa framework je stejný jako Express, liší se jen tím, že používá ES6 generátory. Já se velmi těším na vydání Koa 2, která bude pracovat s async funkcemi. Nyní je v alfě, jakmile budou async funkce i v Node.js, bude Koa 2 i v Este.js.

Ještě by bylo dobré zmínit framework Restify, který si pro API vybral Netflix.

Další nástroje

Na konec zmíním ještě některé nástroje, které jsem v seriálu používal.

Dnes už bych nepoužil task runner Grunt, misto toho bych si vybral Gulp. Rozdíl mezi nimi je v tom, že první preferuje konfiguraci nad kódem, u druhého je to naopak. Gulp si tedy budou vybírat spíše programátoři, Grunt se hodí více třeba pro CSS kodéry.

Pro kontrolu kódu jsem používal JSHint, dnes už se všude používá ESlint, který se dá výborně upravit podle potřeb každého projektu.

V seriálu jsem pro správu klientského kódu používal Bower, protože řada javascriptových knihoven pro client-side nebyla v npm. Dnes už je situace jiná, kód se píše úplně stejně jak pro klienta, tak pro server a snad všechny knihovny kódu jsou i v npm, takže už stačí npm na všechno a Bower už není potřeba.

Dnes bych do projektu doplnil ještě Webpack, module bundler, který umí dohromady poskládat celý projekt (nejen JavaScript) a stal se dnes už standardem.

Problémy současného vývoje

Zatímco na serveru mi Node.js dělá velkou radost a cítím se s ním mimořádně produktivní, v případě vývoje klientské části webu to tak úplně neplatí. Příště, v druhé části shrnutí, se budu věnovat problémům (a možným řešením), které souvisí s vývojem SPA a izomorfních aplikací.

Komentáře: 20

Přehled komentářů

Jakub Tasek Skvělý článek
Jakub Mrozek Re: Skvělý článek
zajca +1
Jakub Mrozek Re: +1
Radek Miček Re: +1
Frontstart Re: +1
uetoyo Proč říci ne dekorátorům?
Jakub Mrozek Re: Proč říci ne dekorátorům?
srigi
srigi Re:
Jakub Mrozek Re:
Marek Feuermann Meteor.js
Jakub Mrozek Re: Meteor.js
JosefJezek Polymer
Martin Jurča IMA.js pre izomorfné aplikácie
Jakub Mrozek Re: IMA.js pre izomorfné aplikácie
Jakub Mrozek Re: IMA.js pre izomorfné aplikácie
Miroslav Jančařík Re: IMA.js pre izomorfné aplikácie
Petr Toman Maintenance velkých projektů
jean79
Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=17377