Finální verze IE9 byla vypuštěna pro Českou republiku včera ráno. Pokud máte podporovaný OS (Windows 7, Vista, 2008 Server), můžete si jej stáhnout napříknad ze Slunečnice.cz či z webu Beautyoftheweb. Titulek tohoto webu nelže – s novým IE9 si opravdu budete moci užít krás webu tak, jak si jich až dosud užívali jen majitelé moderních webových prohlížečů.

IE9 je Microsoftem propagován jako prohlížeč, který by konečně mohl stlačit podíl uživatelů s archaickým IE6 pod jedno procento. Pokud se mu podaří protlačit jej do korporátní sféry, odkud se pravděpodobně rekrutuje stále nejvíc uživatelů IE6, mohlo by se to podařit.
IE9 na první pohled
Na první pohled se IE9 neliší od bety, kterou jsme si představili loni na podzim. Strohý vzhled, úzký titulkový pruh s jedním políčkem, které kombinuje hledání a adresní řádek – to vše zůstává zachováno.
Zachovány byly i funkce „připínání na panel“ (obdoba zástupců na plochu z Chrome…) s možností skriptem ovlivnit jejich chování, zobrazit dodatečné informace a upravit kontextové menu.
V prosinci Microsoft přidal poměrně rozsáhlou škálu funkcí pro ochranu soukromí, které už nejsou „utopené“ kdesi v hloubi nastavení, ale jsou po ruce v samostatném menu.
Výkon
Microsoft sliboval razantní zlepšení výkonu. Změřili jsme jej pomocí benchmarku Sunspider – výsledek byl 298ms. Pro porovnání – Chrome 11 Dev hlásí 341ms, Opera 11.01 dosáhla výsledku 312ms, Firefox 4 RC téměř shodných 313ms, Firefox 3.6 pak neuvěřitelných 1059 ms. V SunSpider 0.9.1 tedy IE rázem vede. (Aktualizováno: přidáno skóre FF4 – pozn.red.)
Při porovnání ve V8 Benchmark Suite byly výsledky následující (čím vyšší, tím lepší): IE9: 1861, FF3.6: 387, FF4: 2912, Opera: 2598, Chrome: 6689. Zde ale nezapomínejme, že jde o benchmark Googlu určený pro Chrome.
Pohledem do správce úloh zjistíme, že v IE9, podobně jako v Chrome, běží jednotlivé panely jako samostatné úlohy (plusmínus – se sedmi otevřenými panely bylo ve správci šest procesů). Výhodou je, že lze „zlobivou“ stránku snadno vypnout bez nutnosti shazovat celý prohlížeč.

Pro porovnání stejná sada stránek otevřená v IE9 a v Chrome. Vyšší počet procesů v Chrome jde pravděpodobně na vrub doinstalovaným rozšířením, přesto i tak používá o něco méně paměti.
Rybičkový test
Zajímavý pohled se naskytl při testování grafického výkonu. Známé WebGL Aquarium s rybičkami v IE9 nefunguje – oznámí, že prohlížeč neobsahuje podporu WebGL (podobný výsledek hlásí i další testy). Test IE Fish Tank, který je založen na rychlém vykreslování canvasu, ukazuje pro IE9 závratná čísla tam, kde se jiné prohlížeče plouží s pěti FPS (FF4 zde drží krok a výsledky pro 1000 ryb jsou jen o pár procent nižší než u IE9).
IE9 z pohledu webdesignéra
Pohled na výsledek testů podporovaných technologií by mohl naplnit mnohé optimismem. IE9 je v tomto směru opravdu velkým krokem vpřed, od betaverze byly doplněny např. i standardní funkce pro geolokaci.

Webdesignér zajásá, když objeví funkci tlačítka F12. Toto tlačítko spouští vývojářskou konzoli, která je podobná Firebugu či konzoli v Safari/Chrome. Ladění webových stránek je s touto konzolí pohodlné, a je velmi rozumné, že ji Microsoft ve finální verzi ponechal.
Srdce webdesignérovo naopak nepotěší, že nový IE9 nepodporuje snad žádná vylepšení webových formulářů – atribut „required“ nepracuje, slidery, kalendářová políčka, výběr barvy, to vše je renderováno jako obyčejný input type=text
. Škoda.
IE9 si reputaci trochu spraví tím, že standardním způsobem implementuje průhlednost, kulaté rohy a další funkce z CSS3 (např. nové selektory), takže minimálně v této oblasti už není potřeba vymýšlet hacky.
Co IE9 nepodporuje, to jsou některé funkce pro webové aplikace. Local storage sice podporována je, ale appcache budete například hledat marně. Stejně tak nenajdete Web Workers (velká škoda) nebo websockets.
Pokud Microsoft bude pokračovat a bude přicházet s prohlížeči podobným tempem i nadále, resp. nebudeme-li muset na verzi 10 čekat opět šest let, je reálná naděje, že tyto funkce brzy doimplementuje a vývojáři je budou moci používat beze strachu z toho, že „to zase v IE nefunguje“. A abychom byli spravedliví – ono to mnohdy nefunguje ani v jiných „oblíbených prohlížečích“, resp. implementace je leckdy polovičatá.
Kompatibilita stránek
Při procházení starších webů na problém nenarazíte. Problém mohou představovat ale nové stránky, jejichž autor detekuje jméno prohlížeče a tomu přizpůsobí obsah – pokud detekuje mechanicky název a chová se k IE9 stejně jako k jeho předchůdcům, může být výsledek podivný. Pokud se tedy setkáte se zajímavými nefunkčnostmi na moderním webu, zkuste si prohlížeč přepnout do „kompatibilůního režimu“, protože je pravděpodobné, že autor stránky netestoval schopnosti prohlížeče, ale rozhodl se podle jména.
Resumé
IE9 je velmi solidní prohlížeč, se světem IE6, 7, 8 naprosto nesrovnatelný a „totálně jiná liga“. Jeho obrovskou výhodou je zpětná kompatibilita s touto větví, takže přechod korporátní sféry na tuto verzi by nemusel být nijak přehnaně bolestivý. Pokud používáte na Win7 některou z předchozích verzí, přejděte na IE9, opravdu se to vyplatí.
Jeho používání je – až na naprostou kuriozitu zmíněnou ve zprávičce, která se po čase přestala projevovat – bezproblémové.
IE9 by při slušné penetraci mohl pomoci prolomit nedůvěru webdesignérů k novinkám v HTML5, CSS3 a JS API – to co implementuje, implementuje dobře, jeho JS engine je velmi rychlý a zabudovaná podpora akcelerované grafiky jej předurčuje pro použití pro náročné weby.
Microsoft s finálním IE9 stáhl velmi výrazně náskok ostatních velkých prohlížečů v mnoha oblastech, v některých je i překonal (výkon). Mnoho věcí ale stále není podporováno, na druhou stranu ty, které podporované jsou, jsou podporované kompletně.
K tématu též dnešní Lupa: IE9, prý nejlepší prohlížeč pro Windows
Přehled komentářů