Komentáře k článku

Happstack: část první

Webový framework Happstack je postaven na funkcionálním jazyce Haskell. Vývoj webových aplikací pomocí jazyka deklarativního paradigmatu je pro běžného vývojáře něčím těžko představitelným. V tomto miniseriálu si proto společně ukážeme základní koncepty a naučíme se vytvářet jednoduché aplikace.

Zpět na článek

13 komentářů k článku Happstack: část první:

 1. Trm

  ehm, ...

  Rikat, ze haskel je deklarativni jazyk, je teda opravdu trochu mimo. ,,Ciste funkcionalni“ by mozna bylo lepsi.

  1. Pavel DvořákAutor příspěvku

   Re: ehm, ...

   Deklarativní paradigma jsem ve výkladu bral jako opak imperativního. Funkcionální programování je jeho podmnožinou. To, že je Haskell čistě funkcionální, neznamená, že není funkcionální nebo není deklarativní.

    1. Pavel DvořákAutor příspěvku

     Re: ehm, ...

     Pod pojem „deklarativní programování“ spadají i jiné jazyky, než jenom Prolog a SQL. V tom vašem odkazu se o tom nic nepíše, neměl jste na mysli spíše heslo Declarative programming?

  2. stilett

   Re: ehm, ...

   Vzhledem k tomu, že funkcionální (zejména čistě funkcionální) jazyky patří mezi deklarativní jazyky, tak mimo není ani trochu.

 2. iyo

  Ubuntu a happstack

  Podarilo sa niekomu nainštalovať happstack pomocou cabal na Ubuntu 9.10? Samotná inštalácia zlyhá kvôli (mimo iné) balíčku trhsx:
  > cabal install trhsx
  Resolving dependencies…
  Configuring trhsx-0.2.2…
  Preprocessing library trhsx-0.2.2…
  Building trhsx-0.2.2…
  [1 of 1] Compiling Trhsx ( Trhsx.hs, dist/build/Trhsx.o )
  Trhsx.hs:1:0:
  Failed to load interface for `Prelude‘:
  it is a member of the hidden package `base-3.0.3.1′
  it is a member of the hidden package `base‘
  Use -v to see a list of the files searched for.
  cabal: Error: some packages failed to install:
  trhsx-0.2.2 failed during the building phase. The exception was:
  exit: ExitFailure 1
  Dostal sa niekto ďalej?

  1. Pavel DvořákAutor příspěvku

   Re: Ubuntu a happstack

   Balík trhsx je zastaralý. Současná verze Happstacku používá balík hsx. Pokud to při instalaci píše, že nemůže nalézt program trhsx, pravděpodobně není součástí proměnné $PATH cesta  $HOME/.cabal/bin.

 3. jirtos

  proč?

  Možná je to mnou, ale v článku mi, kromě tématu „výzvy“, chybý nějaký adekvátní důvod proč vůbec vyvíjet web aplikaci pod tímhle frameworkem, resp. ned haskelem obecně. Kromě informace, že překlad a stabilita je ok tam nevidím nic. Díky

  1. Pavel DvořákAutor příspěvku

   Re: proč?

   To je pravda. Člověk může mít mnoho různých důvodů: zná už nějaký funkcionální jazyk, tak je zvědavý, jak by vývoj webových aplikací mohl v něčem takovém vypadat; má chuť se naučit něco nového a netradičního; studuje danou problematiku dlouhodoběji a chce znát její možnosti a případné hranice (což je můj případ).
   V textu jsem odkazoval na článek Beating the Averages, který doporučuji k přečtení. Ovšem bavit se o přednostech a slabinách Haskellu nebo funkcionálního programování obecně mi nepřijde jako moc dobrý nápad, většinou tohle téma vyvolá flamewar.

 4. Radek Miček

  Re: Happstack: část první

  Kromě toho existuje nejeden úspěšný webový projekt, jenž byl napsán v nějakém z funkcionálních jazyků, což popisuje kupříkladu…
  Docela by mě zajímalo, co si představujete pod pojmem funkcionální jazyk. IMO funkcionální jazyky kladou důraz na neměnitelnost dat, což se o většině Lispů říct nedá (vyjma Clojure).

  1. Pavel DvořákAutor příspěvku

   Re: Happstack: část první

   Neměnitelnost dat požadují pouze čistě funkcionální jazyky, Lisp je tedy „jenom“ funkcionální.

   1. Radek Miček

    Re: Happstack: část první

    Já jsem právě napsal „klade důraz“, čímž jsem chtěl říci, že data je sice možné měnit, ale jazyk včetně základních knihoven je uzpůsoben tak, že to ve většině případů není nutné.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3236