Komentáře k článku
Elm – Hello world on the map – úvod

Před časem nám Robin Pokorný překladem článku Learn Elm in Y minutes představil programovací jazyk Elm. Pokud jste se jej během slibovaných Y minut naučili, zvu vás na výlet do funkcionálního světa vývoje webových aplikací pomocí jazyka Elm. První díl bude trochu upovídaný.
Díky za článek. Zatím trošku spíš story než technickej článek, ale zajímavý a vypadá na začátek zajímavé série. V Elmu jsem něco málo zkoušel ale nedokážu si představit že bych v tom dělal něco produkčního. Bylo by super v seriálu mít nějakou ukázku.
držim palce :)
Re:
Můžu za autora slíbit, že další díly tvoří z velké části kód (komentovaný kód). Tenhle první díl byla taková předmluva.
Re:
Jojo, v dalších dílech bude mnohem více kódu, než textu.
K tomu nasazení v produkci, docela by mne zajímaly zkušenosti těch, kteří to zkusili. Na jednu stranu je Elm dost mladý jazyk (a zrovinka verze 0.17 z letošního května není úplně kompatibilní s tou předchozí), ale na druhou stranu výsledkem Elmu je defacto dobře otestovaný a čitelný Javascript. Je to vlastně React (Virtual Dom), Redux, Float, Rambda a další knihovny v jednom. Akorát se to píše v úplně odlišném jazyce (funkcionálně ala Haskell, ale bez věcí, které jsou v Haskellu obtížně pochopitelné – monády tad.)
Re:
V produkci má ELM třeba NoRedInk. Zkušenosti shrnul R. Feldman v této přednášce https://www.youtube.com/watch?v=R2FtMbb-nLs
Re:
V produkci na tom běží třeba většina kódu na NoRedInk. Kdyžtak koukni na video od R.T.Feldmana – 6 Months of Elm in Production https://www.youtube.com/watch?v=R2FtMbb-nLs
Těším se na další díly
Super, Petře, moc hezky napsané! Těším se na další díly.
Pár puntičkářských poznámek:
Re: Těším se na další díly
dík. Na OCaml jsem zapomněl, ale Reason nějak úplně unikl mé pozornosti. Vypadá to, že se facebook snaží o něco podobného jako Elm. Na to že na github to dali letos 14. února bych řekl mají v lecčem trochu náskok (IDE, kompilace nejen do Javascriptu, ale i do nativního kódu, debugger). To budu muset vyzkoušet a porovnat s Elmem.
Re: Těším se na další díly
O Reasonu taky slyším prvně.. byl jsem zabraný do Elmu :D Kouknu, díky za tip
Super, se serialem kolem ELMu jsem chvilku laškoval, ale „není čas“ mi to zhatil :) Těším se na další díly. Pokud vás ELM zaujal, hrajete si s ním a někde se seknete, určitě se nebojte zeptat na https://elmlang.slack.com/ Komunita kolem ELMu je víc než nakloněna nováčkům :)
Perfekt článek
Jestli se jim povede udělat compilátor i na jinou platformu než javascript, tak to by bylo super.
Bylo pro mě novinkou, že compilátor je napsaný v Haskellu. No, tak to si zase užiju hackování. Chudák rodina.
V Elmu se mi (mimojiné) líbí, pokus o sematické verzování na základě změny kontraktu. To mi přijde naprosto geniální.
Re: Perfekt článek
snažil jsem se „hackovat“ ten Elm-compiler, ale nepodařilo se mi najít efektivní způsob jak to dělat. Žádný z debuggerů se mi nepodařilo ani rozjet (zkoušel jsem v IDE – Eclipse s pluginem EclipseFP, ani IntelliJIdea s pluginem Haskell). Ani modul Debug.Trace mi nefungoval, „hard core“ metoda přidávání printů a výpis do konzole jakž takž, ale musel bych všude možně přidat typům
deriving Show
.Stálo to hodně marného času. Chudák rodina.
V tomhle mne Haskell docela zklamal. Docela rád bych to ale rozjel a prohlédl si, co se uvnitř Elm kompilátoru děje. Kdyžtak dej vědět, jestli se ti daří provádět „reverzní inženýring“ toho kódu. Dík.