11 komentářů k článku CSS preprocesory: méně psaní, vyšší efektivita:

 1. alancox

  Škoda, že ta historie je tendenční

  Myšlenku CSS nadnesl Nor Lie.

  CSS jako první implementoval Microsoft v Internet Exploreru 3.

  V té době ještě W3C nevydala žádný standard ani standard CSS ani neexistoval. Ba dokonce ani W3C v té době netušila, že nějaký CSS bude mít vůbec pod palcem.

  W3C se pak svezla na vlně plivání na Microsoft a schválně navrhovala CSS styly tak a řadu vlastností aby byly byť jen drobně nekompatibilní s Internet Explorerem a to přečasto tam, kde kromě nenávisti k Microsoftu to nemělo žádný důvod.

  W3C pak svou aroganci předvedla ještě několikrát. Například v CSS 1 je napsáno, že gramatika CSS se nebude v budoucích verzích měnit, aby se hned v příští verzi drobně pozměnila.

  Díky svým naschválům se pak Microsoft rozhodl, že počká až se blbci ve W3C vybouří se svých pubertálních žertíků a tím si W3C efektivně zajistilo 10 let odkladu v nějaké jednotné kaskádovací implementaci.

  To je podstatně přesnější a méně tendenční historie začátků CSS, která vysvětluje základní principy a historii začátku.

  1. Dlouhán

   Re: Škoda, že ta historie je tendenční

   Tak se nám tu sešly dvě historie, jedna tendenční a druhá ještě víc.

  2. JH

   Re: Škoda, že ta historie je tendenční

   Implementace CSS v MSIE 3.0 byla strašná. V roce 2000 jsem dělal jeden firemní web, MSIE 5.0 byl na svém vrcholu, Netscape skomíral a slibný projekt Mozilla někde ve verzi M14. Byl to první projekt ve kterém jsem opustil klasický tabulkový design a vrhnul se na free-cool-in CSS.

   Tehdy jsem narazil na problém, protože půlka té fimy používala MSIE 3.0 (což mě ani ve snu nenapadlo). A použití kaskádních stylů způsobilo, že stránka v MSIE 3.0 se rozsypala do horní části obrazovky a byla naprosto nečitelná… Stížnosti uživatelů se naštěstí vyřešili upgradem prohlížeče :)

   Druhý problém na který jsem tehdy v té firmě narazil a na který jsem byl upozorňován vícero uživateli bylo, že stránka neobsahovala něco jako tlačítko „ODEJÍT“ a to uživatele mátlo…

 2. asdasd

  Re: CSS preprocesory: méně psaní, vyšší efektivita

  O zvýšení přehlednosti několikanásobným zanořením stylů bych se sice hádal, ale možnost používat konstanty a makra je skvělá vychytávka, to mi v css vždycky chybělo.

  1. MW

   Re: CSS preprocesory: méně psaní, vyšší efektivita

   To zanořování může být dobré proti hloupým chybám – např. selektor #id .trida .trida2 h1, h2 dělá pravděpodobně něco jiného, než autor zamýšlel.

 3. Pepa

  dovolil bych si upřesnit

  věta „nalezení vhodného překladače pro konkrétní jazyk není leckdy jednoduché. Po GitHubu jsou sice k nalezení desítky různých implementací, ale jen málokterá je opravdu kvalitní nebo udržovaná“ neplatí zdaleka obecně.

  Například v Ruby, a konkrétně v RoR, nasazení Sass obnáší dopsání řádku » gem „sass“ « a změnou koncovky souborů .css na .sass. S tím že v nadcházející verzi Rails lze první krok již vynechat (Sass je default). Less se v ruby/rails světě moc nepoužívá, pokud vím.

  Problém Less oproti Sass je údajně ten, že Less není čistý superset css (=v některých mezních případech nestačí přjmenovat .css na .less). A includování preprocesoru na client-side taky není ideální řešení.

  Taky bych doplnil, že tento týden vyšla nová verze sass s některými zajímavými pokročilejšími možnostmi.

 4. kahi

  Přání

  Rád bych si přečetl i praktické zkušenosti a dojmofakta z používání preprocesorů… Kdyby redakce dostala takovýto článek, prosím neodmítat! :-)

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3482