16 komentářů k článku BEM: Pojmenovávací konvence pro třídy v CSS:

 1. peter

  pekne napisane, a hlavne ta cast ‚co nedelat‘
  BEM pouzivam(e) uz takmer 2 roky a je to naozaj skvely a pritom jednoduchy system, v css sa clovek nestrati je super prehladne a v html to sice zabere o par znakov naviac ale je to o dost semantickejsie.

  btw ako riesite nazvy tried doplnene v javascripte. napriklad pre menu item active – v js zmenite na ‚nav__item–active‘ alebo ‚po starom‘ len ‚active‘ ? resp nejak inak?

  1. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re:
   V tom JS by to mělo být konzistentní, aby z DOMu bylo jasné, co se událo, takže za mě nejlépe nav__item--active.

 2. Pavel Šrubař

  Používání dvou nebo více sousedících podtržítek v identifikátoru působí mému vnímání ránu neslučitelnou s životem. Zvlášť když to čtu z papíru nebo z jinak pěkného článku zobrazeného proporcionálním fontem. Schválně, kdo bez obarvování myší pozná, kolik podtržení jsem spáchal v tomto identifikátoru: hihihi___hihihi

  1. Martin MichálekAutor příspěvku

   Re:
   Tomu rozumím, ale o těch výtkách vůči „estetice“ v článku taky píšu. Nelze je brát jako protiargument.

   1. Andreaw Fean

    Re:
    Bez ohledu na to, zda to lze či nelze brát jako protiargument, právě z tohoto důvodu to nebudu používat.

    1. Pragmatik

     Re:
     To je legrace, jak si někteří lidé pořád myslí, že programování je „umění“ a snaží se dbát na „krásu“. Někteří kolegové dokázali strávit vizuálním dolaďováním kódu hodiny. Je pravda, že se moc dlouho nezdrželi :-)

     1. Oldis

      Re:
      No je celkem rozdíl po někom spravovat bordel a nebo pořádek, analogicky veme knihu, kdyz ti nekdo napise knihu kde si napraská čárky kde chce a ne kde mají být asi se ti to moc dobře číst nebude, a nejspíš to ani nebudeš číst, a pokud budeš mít na starosti vydání takové knihy, necháš jí přepsat. Nějakej elementární smysl pro organizaci by asi měl mít každý, nicméně to že někdo řene že to jako arhument nebere neznamená že to argument není.

    2. Martin MichálekAutor příspěvku

     Re:
     Myslím, že když si skupina lidí chce dohodnout pravidla, estetika hráli roli nemá.

     • A: „je to super!“
     • B: „je to hnusný!“
     • C: „je to krásný!“

     Můžou se tihle tři někdy dohodnout? :)

     V článku jsou nesubjektivní argumenty pro použití. Viz „Jednoznačný význam tříd v CSS i HTML“. Buď jsou pro váš projekt relevantní nebo ne.

  2. yan

   Re:
   Bez obarvování myší 3 podtržítka… Ale to je irelevantní. V pojmenování podle BEM, tak jak je popsáno v článku, se v názvu třídy mohou vyskytnout právě 2 podtržítka. Nikdy méně, nikdy více. Takže netřeba spekulovat, kolik jich tam tedy je a co to znamená. __ (pro elementy) a — (pro modifikátory) se používají proto, že jméno třídy jasně vizuálně rozdělují a zlepšují tak čitelnost kódu a orientaci v něm.

  3. DefaceeviL

   Re:
   Ten zápis je možné si upravit. Např.

   .blok
   .blok-element
   .blok--modifikator
   .blok-element--modifikator
   

   Nebo úplně jinak, jak komu vyhovuje. Důležitá je spíše ta myšlenka.

   1. Martin MichálekAutor příspěvku

    Re:
    Může to vyjít, ale na větších projektech (kde právě BEM smysl má) se to nemusí vyplatit.

    Na vašem příkladu se to dá ukázat takto: .blok-element může být blok (komponenta) nebo její element. Těžko to pak z HTML zjistit. Hlavně, když se kříží podobně pojmenované komponenty:


    <div class="blok">
    <div class="blok-element blok-jina-komponenta">

    1. DefaceeviL

     Re:
     Ono .blok-element je vždy element daného bloku, kdežto .blokElement je blok. V mém příkladě jsem pouze zaměnil způsob zápisu, kde se nepoužívají podtržítka a pro oddělení slov se používá camel case zápis.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=20134