9 komentářů k článku API proti epidemii – eRouška a další:

 1. Doli

  Super článek, přesvědčil mě, abych se eRoušku konečně nainstaloval. Bohužel se ukázalo, že můj stařičký telefon s Androidem 5 není podporován. Takže se budu muset spokojit s trasováním v rámci aplikace mapy.cz…

  1. hawran.diskuse

   Re:
   Ony mají smůlu i ajFouny ještě docela rozšířené mezi lidma.

   Nehodlám věřit konspiračnímu blábolu, že je to tak schválně, aby si lidi koupili nové typy mobilů, ale v každém případě tato „fíčura“ rozšíření této aplikace mezi uživateli smartfounů dost omezuje

   1. Jan ŠablaturaAutor příspěvku

    Re:
    Omlouvám se za pozdní odpověď.

    Z dokumentace a blogových příspěvků Google/Apple se zdá, že s podporou u EN API cílili primárně na telefony s Bluetooth 4 Low Energy a výše. Ne, že by to s nižší verzí nebylo možné, ale žralo by to moc baterie.

    Kritérií tam samozřejmě bylo více. Třeba takové, aby procesorový výkon potřebný k práci na pozadí v intervalech, kdy se EN API spouští (každých 10 min), nezpomaloval práci s telefonem (EN API má procesorovou prioritu až na 90 sekund).

    Další z problémů, které se zmiňovaly, byla typická životnost baterie, například u Applu u zařízení starších 6 let (typicky zařízení, které nepodporují poslední iOS 14) se předpokládalo, že by to ovlivnilo životnost baterie. Koneckonců zapnutá eRouška na iPhone 6S Plus sežere každý den 14 % a více baterie, pokud baterie samotná má kondici pod 90 % (dá se nalézt v nastavení, počítá se z počtu cyklů).

    Ačkoli teda Bluetooth 4 podporují iPhone 4S a výše. Bluetooth 4.2 iPhone 6 (po aktualizaci), resp. iPhone 6S (od výroby) a výše, EN API je limitovaná pro iPhone 6S kvůli Apple A9 procesoru.

    U telefonů s Androidech je situace mnohem složitější, kvůli roztříštěnosti a přístupu k aktualizacím jednotlivých výrobců. Plus přiznám se, situaci proč některé modely nedosáhly na podporu jsem nesledoval tak, jako v případě iOS.

    TLDR: telefony, které EN API nepodporují budou typicky spadat do kategorií: starší Bluetooth, slabý procesor nebo typicky starší baterka

 2. hawran.diskuse

  V tom nejsme vepři, :-D.
  Já jsem se ani proti ničemu v tom článku neohrazoval, spíš jsem chtěl připomenout, že nejen „staré“ Androidy mají smůlu.

  PS: Sám ani iPhone nemám, vím to od přátel, co tuhle smůlu mají…

 3. Karel Novotný

  Objem dat
  Jak velký objem dat se stahuje při stahování diagnostických klíčů?
  Odpověděl jsem si dřív než jsem odeslal otázku (prohrabáváním kódu). K dnešnímu dni je to cca 3MB.

  …a pokračuji…

  Odkud?
  odkaz do kódu a kódu a kódu

  Jak často?
  DTTO. Každých 6 hodin (odkaz do kódu)

  Zdá se mi to, nebo pletou dohromady slova export a import v názvech kostant?

  Suma sumárum ~12MB denně, ~360MB měsíčně.

  Při jakém připojení?
  Nenašel jsem žádné nastavení, takže odhaduji, že na připojení nezáleží. Stejně máte tvrdnout doma na wifině (moment … k čemu by ta aplikace pak byla, kdybyste nešli ven :D )

  Kde se dá taková informace najít pro běžné uživatele?
  Nenašel jsem :(

  Potřebují to?
  Dobrá otázka. Co kdyby to někteří použili jako populismus k důvodu k nenainstalování.

  Co řeknu autorovi článku?
  Díky. Konečnně jsem si to díky článku a odkazů (které jsem byl líný hledat) našel.

  1. Martin Hassman

   Re: Objem dat

   Ty stovky MB za měsíc se mi nějak nezdají. V monitoringu využití dat v telefonu mám u eRoušky za měsíc jednotky MB.

   Vodafone přestal v říjnu data stahovaná eRouškou počítat do tarifu. Slyšel jsem i o T-mobile, ale tam jsem do nedokázal dohledat. U dalších operátorů nevím.

 4. Roman Daniel

  Velmi přínosný článek. Nicméně i po přečtení mi není jasné:

  Kdo provádí porovnávání klíčů, aplikace eRouška nebo rozhraní Androidu? Může se eRouška nebo uživatel dostat k informaci, kolik různých klíčů si telefon za určitý den vyměnil?

  Jestliže si telefon sám určí zda došlo ke kontaktu, odkud se bere údaj o počtu uživatelů, kteří dostali varování kvůli potenciálnímu kontaktu s nakaženým? (tady jsem našel odpověď v https://www.blog.google/documents/63/Exposure_Notification_-_FAQ_v1.0.pdf v bodě 6).

  Poslední dotaz je asi mimo zaměření tohoto článku. Dá se nějak změřit/odhadnout zda aplikace při jejím současném rozšíření skutečně plní svůj účel zastavit nebo zpomalit epidemii? Záměr je chvályhodný, technické provedení dobré, aplikace spotřebovává jen nutné zdroje, nešmíruje, takže „není důvod si ji nenainstalovat“. Pomáhá ale reálně? Ovlivňuje pozitivně chování podstatného počtu lidí, kteří byli notifikováni o možném kontaktu s nakaženým? Existuje nějaké srovnání účinnosti aplikace eRouška třeba s (technologicky mmohem méně vzrušující) manuální notifikací (nakažený obvolá své známé)? A je vůbec „slušné“ se na takovou věc ptát? Vzhledem k všeobecně prospěšnému záměru a kvůli tomu, že jakýkoli stín pochybnosti by mohl lidi odradit od instalace?

 5. John_Pitralon

  Je tohle vůbec legální?
  Každý takový sledovací systém by měl projít schválením v Parlamentu a věc by měla dostat legislavitní základ. Není možný, aby tady běžela pod patronací státu nějaká korporátní cochcárna byť navazáná na open source software. To je zásadní chyba eRoušky.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=24063