Komentáře k článku

API k českým turistickým mapám

Zdá se, že český trh s mapovými službami je poměrně stabilizovaný a nic převratného se, kromě zavádění Google Street View, neděje. Pojďme se tedy společně podívat, co nám, webovým vývojářům, současný stav nabízí a jaké máme vlastně možnosti, chceme-li psát aplikace pro Českou republiku využívající turistické mapové podklady.

Zpět na článek

20 komentářů k článku API k českým turistickým mapám:

 1. wmp

  Tourmapy.cz nabízejí mapové podklady od Googlu i Atlasu

  Hezké srovnání mapových API, se kterým můžeme jen souhlasit. Když jsme budovali http://www.tourmapy.cz, tak jsme se nakonec rozhodli, že návštěvníkům nabídneme mapy od Atlasu i Googlu s tím, že od Atlasu se spouštějí primárně, neboť nabízejí turistické a cyklotrasy, které jsou pro uživatele velmi důležité. Ideální by bylo vzít mapové podklady od Atlasu a použít je v API od Googlu, což bohužel ale naráží na licenční podmínky Atlasu (Googlu to nevadí..:-) V mapách zakreslujeme vlastní liniové objekty (např. trasy pro inline bruslení, hippotrasy) a musíme konstatovat, že v tomto ohledu je API Googlu mnohem propracovanější, proto se to i na jejich podkladu vykresluje rychleji..:-)

  Vít Pechanec
  internet project manager
  World Media Partners
  ww.wmp.cz

 2. Jáchym

  OpenStreetMap

  Na rozdíl od autora vidím budoucnost právě v platformě OpenStreetMap. Řekl bych, že projekt je autorem nepochopen.

  OpenStreetMap je platforma pro sběr geodat. API k OpenStreetMap je určeno k tomu, aby uživatelé stahovali čerstvá data a uploadovali data upravená – vše jako vektory (XML ve formátu OSM). O žádném zobrazování dat ve vlastních aplikacích není řeč. Filosofie je taková, že uživatel stáhne dataset OSM určitého území (vesnice, stát, kontinent, …), zkonvertuje jej do formátu, který je mu a jeho nástrojům blízký (shapefile, postgis, …) a používá jej – ať už na desktopu, webu nebo přímo ve formátu GARMIN. Vzhled se vůbec neřeší – záleží na aplikaci.

  Jedna z možností, jak zobrazit data z OSM na webové stránce, je nastavení OGC WMS serveru (nebo využití už existujícího) a např. pomocí javascriptové knihovny OpenLayers http://openlayers.org si je zobrazí ve své stránce – a OpenLayers, to je to, co lze srovnávat s GoogleMaps, Mapy.cz a spol. – ale i tak: OpenStreetMap nemají Api pro zobrazování dat na webu, OpenLayers nemají data, ale dohromady to funguje skvěle (a nerad to říkám, ale asi o 500% líp, než Google Maps).

  A co do turistických informací v OSM: Jsou tam. Turistické značky přibývají – pomalu, ale jistě, nezbývá než vyzvat ctěné čtenářstvo, aby přispělo. To, že se nerenderují na http://openstreetmap.org nic neznamená – každý si může vyrenderovat mapu, jakou chce (jsou na to asi 4 nezávislé nástroje) Viz. http://opentrackmap.no-ip.org/.

  1. Jan JavorekAutor příspěvku

   Re: OpenStreetMap

   Díky za opravení a doplnění. Z tohoto pohledu už vypadají OpenStreetMap/O­penLayers perspektivněji a zajímavěji. Nezmění to však zřejmě fakt, že v současné chvíli data z OSM pro komerční použití např. v nějakém českém startupu asi zatím nebudou dostatečná.

   1. Jáchym

    Re: OpenStreetMap

    Možná ne v českém startupu, ale pro evropské projekty jsou dobrá až dost :-) – pravda, o turistické značky zase tolik nejde (výšková data se kombinují z jiných zdrojů).

    Abyste si byli schopni udělat představu o tom, jak ta data opravdu vypadají, musíte si stáhnout editor OSM dat (např http://josm.openstreetmap.de/), a stáhnout si data z určitého území (a opravdu ne celou ČR – na to asi nebudete mít dost paměti). Tam uvidíte data taková, jaká opravdu jsou a co se z nich dá vyrazit.

    P.S. JOSM opravdu nemám rád, ale nic lepšího na OSM jsem zatím neviděl.

  2. David Ondřich

   Re: OpenStreetMap

   Připravuju pro Zdroják článek o API dostupných pro ArcGIS Server, kde se pokusím taky o srovnání OL a dostupných WMS služeb s tím, co může nabídnout ESRI, resp. její české zastoupení.

   Hlavně jsem ale chtěl podotknout, že: problém s turistickými značkami, stejně jako cyklostezkami, je AFAIK v tom, že se o data nikdo nestará. KČT se sice holedbá, jak máme hustou síť značek, ale není schopná se dohodnout s nikým, kdo by se staral o aktuální data – něco dělají jednotlivé kraje, něco T-Mapy, něco ShoCart (a nejspíš i někdo další, o kom nevím). Všichni si svoje kousky chrání a chtěli by je především prodávat. Hm.

   1. m&m

    Re: OpenStreetMap

    S tim se da jen souhlasit.
    Kdysi davno kdyz jsem pracoval ve statni sprave tak jsem meli nejaka vlastni data pro uzemi(turistika, cykloturistika a tak). Zadny zazrak, ale nic lepsiho nikdo nemel.
    Ale sranda byla v tom, ze je nikdo nechtel. Jo ShoCart si je vzal, neco z toho mozna pouzil. Kraj to dostal na stribrnem podnosu, nezajem, ani to neuploadli na mapovy portal. KCT a vydavani map nejmenovanou firmou, nestesti. Nevedeli co to je a k cemu je to dobre, jen chteli cmarikovat do papirovych mapicek.
    Mel jsem takovy pocit jak hazet perly svinim :-)

    Jinak ohledne pouziti WMS na webu. Chvili jsem se v tom hrabal. Koukal na ArcGIS Server, Minesotu, ale pro web jsem skoncil u Google map. Skvele API a hlavne je to pekelne rychle, jak nic ostatniho. Pro zakladni veci to bohate staci, pokud pouzijete jako prohlizec Chrome, tak by clovek neveril, co toho js umi zvladnout :-)

   2. Jáchym

    Re: OpenStreetMap

    Jo, srovnání OpenLayers (co bude na pozadí? MapServer? GeoServer?) a ESRI API, to by mě hodně zajímalo!

  3. tomas

   Re: OpenStreetMap

   OSM je pěkná věc. Musím ale reagovat na těch 500%. V čem je OL+OSM o tolik lepší než GMaps? V komfortu ovládání mapy (rychlosti) OpenLayers výrazně pokulhává.

  4. Petr

   Re: OpenStreetMap

   Jáchyme,

   byl byste ochotný udělat něco podobného „osvětového“ s OSM? Nejen já bych to uvítal. Google Maps není vše. Já vím, že zítra už to bude k ničemu, ale někdo to musí rozjet :-). Jestli to čte i pan šéfredaktor Zdrojáku Malý, tak na něj taky zatlačte ;-) – my (já sobecky) to chcem! Prosím.

   Děkuji,

   Petr

 3. xpckar

  Chválím

  Článek taky chválím, a trochu něco okomentuju:

  „Současný stav API je ale celkem nešťastný. Aplikační rozhraní nabízí jen omezenou škálu funkcí, omezené mapové podklady oproti službě Mapy.cz a samotná práce s funkcemi API působí na vývojáře poněkud těžkopádně. Jeho licenční podmínky navíc nejsou tak volné jako u ostatních API a požadují registraci klíče nikoliv na doménu, ale přímo na unikátní URI, kde se má mapa nacházet. To jej pro tvorbu složitější aplikace prakticky vyřazuje ze hry. V podmínkách je také omezení na 1000 zobrazení denně a zákaz provozu map pro komerční užití, což v ranné fázi projektu není velkou překážkou, ale pro budoucí rozvoj projektů ano.“
  = Přesně. Přičemž Seznamu se vytýká i to, že mohl nakrásně hned od počátku stavět alespoň na částečný (základní funkce) kompatibilitě s GMaps, a vyprd se na to. Jeho API je zcela nekompatibilní s ničim, a tudíž aplikace (k jednoduššímu účelu), která by API přepínala dle potřeby, aktuální kvality podkladů toho a onoho, je nemožná. + samozřejmě ona debilní licence, která se nehodí vůbec k ničemu. A protože nový API půjde, i kdyby se licenčně probudili, evidentně stále zcela svou cestou, nemá se cenu mapy.cz vůbec zabývat.

  1. Jáchym

   Re: Chválím

   No, a to ještě Seznam používá zcela jiný souř. systém map, než velcí hráči (google, yahoo, ms), takže kombinace těchto zdrojů do jedné mapy je sice možná, ovšem bez seznamu ;-)

 4. Marek Prokop

  Proč nemohou vznikat startupy?

  Nějak jsem nepochopil tu úvahu v závěru, proč za dané situace nemohou vznikat nové projekty? Jestliže ve stávajících řešeních něco chybí, pak přeci naopak mohou vznikat startupy velmi dobře.

  Mně taky turistické trasy na mapách Googlu chybí a už jsem i přemýšlel, že se do toho dám sám, ale po krátkém průzkumu jsem to pustil z hlavy. Řešení je totiž relativně jednoduché a nápad vcelku evidentní, takže by mne při mém tempu určitě někdo předběhl. Raději si proto počkám, až to někdo udělá.

  1. Jan JavorekAutor příspěvku

   Re: Proč nemohou vznikat startupy?

   Výchozím bodem pro závěrečnou myšlenku je absence ucházejícího API s kvalitními turistickými podklady pro ČR, které by ony projekty mohly použít.

   Pokud jde pouze o turistické trasy, šlo by je samozřejmě do Google Maps doplnit, ale k tomu je potřeba mít data a ta lze, kam až mé znalosti sahají, pouze koupit. Jediný prostor pro plnění díry na trhu a usnadnění vývoje turistických aplikací v ČR vidím v tom, že by někdo začal poskytovat vývojářům API k datům o turistických značkách (a nejen o nich). Celé nové mapové API nikdo jiný než velké servery neudělá.

   Přiznejme si ovšem, že pokud se člověk podívá na „turistickou“ mapu Google Maps (byť by měla i ty turistické trasy) a na tu z Mapy.cz (SHOCart) nebo z AMapy.cz, rozdíl ve kvalitě podkladů je propastný.

   1. Marek Prokop

    Re: Proč nemohou vznikat startupy?

    Data jdou koupit, nebo získat z terénu. Nákup by byl zřejmě podstatně levnější a hlavně rychlejší. Stále se mi nedaří ale pochopit, jak o tom vlastně uvažujete. Jedna díra na trhu (mashup) by šla zaplnit, až někdo zaplní jinou díru (API)? No tak pak je přeci právě ta druhá díra tou ideální příležitostí, ne? Brání Vám něco takové API udělat?

    Nejsem si jistý, zda existuje nějaká univerzální kvalita turistické mapy. Mapy.cz a AMapy.cz jsou dost mizerné „papírové“ mapy jejichž jedinou výhodou proti těm skutečně papírovým je to, že jsou k nahlížení zdarma. Možná mají ještě nějakou výhodu, ale teď si na žádnou nemohu vzpomenou, takže pokud vůbec existuje, asi nebude moc podstatná.

    S googlím API by naproti tomu šla vytvořit aplikace, která by mohla být mnohem víc než jen prostá a v terénu naprosto nepraktická kopie papírových map.

    1. Jan JavorekAutor příspěvku

     Re: Proč nemohou vznikat startupy?

     Závěr článku byl mou subjektivní úvahou, napsal jsem ho také v první osobě, na rozdíl od zbytku. V komentáři jsem doplnil, že si myslím, že celé nové mapové API nikdo jiný než velké servery neudělá. Vy jste napsal, že si naopak myslíte, že je to výborná příležitost pro startup (a máte plné právo si to myslet!). Výsledkem je, že pokud někdo takový startup udělá a API vývojářům poskytne, potom to bude něco, co jste vy očekával a mě to mile překvapí :)

     Kvalita map je relativní. Budeme-li mít mapu se spoustou pro turistické nebo sportivní aktivity vhodných informací jako název každého rybníčku, každé místní oblasti, označení kde je hřiště nebo zemědělské stavení, název a třeba i výšku každého vyššího kopce, označení památných stromů, kapliček, hranice malých chráněných oblastí aj., pak je otázka, jestli tato data chceme mít přímo v mapovém podkladu, nebo je lepší je tam dát jako objekty a vrstvy. Když vynecháme výkonnostní omezení, můj osobní subjektivní názor je, že pokud je k objektu „co říct“ (wikipedia, fotka, geocache, …), pak má smysl jej mít interaktivně mimo podklad, ale jinak by měl být přímo v něm. Mimo to, na „papírové“ mapě nic tak špatného nevidím, lidé jsou na takové mapy zvyklí, stejně jako jsou zvyklí na rozložení klávesnic z psacích strojů.

     1. Marek Prokop

      Re: Proč nemohou vznikat startupy?

      OK, už si asi rozumíme.

      Jen ještě k těm papírovým mapám. Papírové mapy jsou samozřejmě výborné, ale když se z nich udělají on-line mapy, o většinu svých výhod přijdou. Je to totéž, jako kdyby se zpravodajské servery vytvářely skenováním papírových novin.

 5. Alex

  On-line mapový systém na API mapy

  Informace o tom, že zde chybí CZ alternativa k zahraničním projektům jako MapMyRun, Bikemap,… není tak docela pravdivá.
  Už cca 1 rok existuje projekt Trekview na http://www.trekview.cz . Je to poměrně obsáhlá aplikace, která je jako jedna z mála postavena na API mapy.cz, tzn využívá jejich turistické mapy. Systém umožňuje nejenom prohlížení už projetých cest, ale i on-line plánování cest nových bez jakéhokoliv omezení na silniční síť. Rovněž obsahuje databázi nadmořských výšek (po naplánování nové trasy je možné zobrazit její výškový profil), sdílený archiv tras a spoustu dalších funkcí. Myslím, že jako jediný také umožňuje zobrazení tras jak v mapách Google, Mapy.cz tak i OpenstreetMaps a to včetně map leteckých. Kupodivu je tam i celkem podrobná nápověda.
  Je škoda, že se o této aplikaci nic moc neví, protože se podle mého názoru co do funkčnosti plně vyrovná zahraničním projektům, ale navíc obsahuje skvělé turistické CZ mapy.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3156