Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Pong pomocí kaskádových stylů

Pong pomocí kaskádových stylů

Zprávičky Webdesign

Apple v posledních letech do implementace kaskádových stylů ve WebKitu zahnul řadu nových vlastností zabývajících se animacemi. Názory na tento fakt jsou kontroverzní, nicméně Firefox některé z těchto vlastností začal implementovat a W3C zvažuje, zda by je nemělo standardizovat.

Peter Gasston sice také patří mezi odpůrce, ale přesto si s modulem CSS Animation trochu pohrál a zkusil v něm vytvořit dnes již klasickou hru Pong (není to tedy úplná implementace, hráče zde neovládá uživatel, jedná se opravdu jen o lehce interaktivní animaci). Peter je (i přes svůj odpor) novými možnostmi kaskádových stylů okouzlen a přemýšlí, kam až by byly schopny možnosti kaskádových stylů posunout. A co si myslíte vy, mají CSS animace budoucnost?

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Anonymní

Určitě mají budoucnost! Dnes animace na stránkách musí řešit javscriptem, nebo flashem a to mi nepřijde ideální – někdo nemusí flash mít a někdo si může (a stává se to i omylem) JS vypnout…

Hoween

Obecně – jaký mají na stránce smysl jakékoli animace? Já osobně všechny bannery a další hejblátka vypínám, protože ruší… A animovanou infografiku v CSS, to si myslím, že na to jsou malé možnosti.

Anonymní

Možná ani ne tak pro stránky (typu Zdroják, iDnes) jako spíš pro webové aplikace.

Střídmá a dobře vybraná animace může být přínosem pro použitelnost. Uživatel lépe vnímá návaznost mezi akcemi, má lepší dojem z odezvy nebo může být paradoxně méně obtěžován — třeba aktualizacemi. Viz například notifikace Growl.

skeptik

No jo, to je hezký, ale první kdo to použije budou reklamy.

karf

Někdo si může vypnout i CSS, to není argument. Jsem spíš mírným odpůrcem, protože se mi zdá, že pro deklarativní animace není CSS moc vhodné místo.

A budoucnost? Před nějakými deseti lety jsem si myslel, že má budoucnost SVG + SMIL + XHTML, takže dneska už si raději nemyslím nic.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.