Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Brendan Eich o počátcích JavaScriptu a vzniku prohlížeče Firefox

Brendan Eich o počátcích JavaScriptu a vzniku prohlížeče Firefox

Brendan Eich, CTO Mozilla Corporation, poskytl rozhovor formou podcastu na Tech Luminaries. V hodinovém záznamu se mj. dozvíte, že Brendan se nejprve zabýval fyzikou, ale programování ho bavilo víc, popisuje také své programátorské zkušenosti do doby, než vytvořil JavaScript. Hovor se dále točí okolo vzniku JavaScriptu, bezpečnosti v software a o tom, jak vzniklo omezení JavaScriptu pro jednotlivé domény.

Brendan také popisuje svůj vztah k open source, počátky projektu Mozilla a úspěšný experiment o vytvoření prohlížeče „Netscape udělaného správně“, neboli prohlížeče Phoenix, který se později vyvinul v projekt Firefox. Je zmíněna inspirace projekty Apple a mnoho dalšího.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vláďa Macek

The Firefox project has undergone several name changes. Originally titled Phoenix, it was renamed because of trademark issues with Phoenix Technologies. The replacement name, Firebird, provoked an intense response from the Firebird free database software project. In response, the Mozilla Foundation stated that the browser should always bear the name Mozilla Firebird to avoid confusion with the database software. Continuing pressure from the database server's development community forced another change; on February 9, 2004, Mozilla Firebird became Mozilla Firefox, often referred to as simply Firefox. Mozilla prefers Firefox to be abbreviated as Fx or fx, though it is often abbreviated as FF.

Ped

fx byla od dob 8bitu zkratka pro "effects"… Nechapu proc Mozilla na tom nesmyslu trva, kdyz ff je mnohem intuitivnejsi a lze si to splest jenom s force feedback a milionem dalsich zkratek, jako ostatne kazdou debilni zkratku ve svete IT (myslim informacni technologie).

jinxxik

popisuje také své programátorské zkušenosti do doby, než vytvořil JavaScriptu

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.