Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Chce si Google patentovat offline webové aplikace?

Chce si Google patentovat offline webové aplikace?

Zprávičky Různé

Součástí HTML5 je možnost vytvářet offline webové aplikace. Jedná se o klasické webové aplikace, které jsou rozšířeny o možnost fungovat i bez internetového připojení (svá data mohou ukládat do úložiště prohlížeče a synchronizovat je, jakmile bude spojení obnoveno). Tuto funkcionalitu implementuje prohlížeč Firefox a s rozšířením Gears od Google i prohlížeč Chrome.

Je ovšem zajímavé, že se před několika dny objevila žádost o patent přesně na tuto funkci. Žádost byla podle všeho podána zaměstnanci Googlu, z nichž jeden je vývojář Gears. Je to překvapivé, protože společnost Google je známá propagování myšlenky otevřeného webu bez proprietárních řešení a patentových pastí. Není jasné, proč zaměstnanci Google tento patent podali, a zda nejednali bez vědomí společnosti. Doufejme, že se k tomu Google brzy vyjádří, jinak lze těžko zabránit různým spekulacím. (Zdroj: SitePoint)

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Petr Adamek

Velké společnosti si často patentují různé myšlenky a postupy především jako ochranu před patentovými troly. Např. IBM nebo SUN Microsystems vlastní tisíce patentů, ale obě společnosti deklarovaly, že je nebudou uplatňovat proti Open Source projektům, ale výhradně jako nástroj ochrany před patentovými spory ze strany jiných společností (viz IBM versus SCO, nebo SUN versus NetApp).

Takže to může být klidně ten stejný případ a Google přistoupil k podání žádosti pouze proto, aby se za pár let neobjevil nějaký vykuk s patentem, který začne po všech ostatních požadovat licenční platby.

ii

To je pekne, ale co ak raz google bude vlastnit niekto iny a ten taky nazor nebude mat? A sme tam kde sme boli. SW patenty su skodlive a ich pouzitie je potom len otazkou kto ich ma prave v hrsti a to sa na mna nehnevajte asi my neovplyvnime ked uz budu vydane. Alebo?

toby

I kdyby to byla jen "ochrana", tak to neznamená, že je to správně. Pořád se jedná o podvod, kdy si patentují něco, co už je jinde specifikováno (HTML5, i když jen v draftu). Nechápu jak může mít takový patent naději na úspěch.

McBig

No první co mě napadlo, je že to je to ochrana před MS, neb těchhle zcestných patentů mají mnoho. Ovšem může to být i zcela soukromá záležitost ;)

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.