Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Architektonické principy RESTu

Architektonické principy RESTu

Zprávičky Různé

Nálepky:

Webové služby (WS) jsou posledních pár let jednou ze stěžejních komponent aplikačního a systémového vývoje. Dvě hlavní technologické větve jsou WS založené nad protokolem SOAP (označované jako WS-*) a WS postavené na REST architektuře. Druhá zmíněná oblast je sice široce etablovaná v oblasti open source a cloudových technologií, ale zatím se jen sporadicky vyskytuje v enterprise sférě. Jistě tak existuje určitá skupina vývojářů, kteří se s RESTovými WS ještě nikdy nesetkali, tak jako autor blogu SoftWare Samuraj, který sepsal post o architektonických principech RESTu.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
9 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kokeš

Zdá se mi to, nebo ten zápisek nepřináší vůbec nic nového a jen popisuje základy několik let staré technologie/techni­ky?

Martin Hassman

Zdá? Vždyť tak to je také inzerováno.

Kokeš

Já jen že bych v roce 2012 od odborného magazínu čekal spíš nějaký fundovaný rozbor a doporučení, kdy se co používá, podložený praktickými zkušenostmi z X projektů — ne takovéhle začátečnické blogísky (nic proti nim), to už i na Wikipedii se toho člověk dozví víc. Ale asi bych toho chtěl moc.

Martin Hassman

Za názor děkujeme, ale nesouhlasíme.

Kokeš

S čím nesouhlasíte? Že jako čtenář mám nějaká očekávání ohledně kvality a obsahu? Nesmím?

Martin Hassman

Ale jistěže máte očekávání. To mají všichni a to je v pořádku. Ne vždy se musí krýt s realitou a nabídkou.

Kokeš

Takže vlastně souhlasíte s tím, co jsem napsal?

Vít Kotačka

Dovolil bych si reagovat jako autor. Myslím si, že můžu celkem fundovaně zhodnotit, jaký je stav RESTu v oblasti enterprise Javy (tím nemyslím Java EE) a na základě toho s klidným svědomím říct, že existuje poměrně dost Java programátorů, který se s RESTem nikdy nesetkali. Právě (a nejen) oni jsou (z mého pohledu) cílovou čtenářskou skupinou.

Jakub Mrozek

Značná část programátorů pojem REST nezná a tyhle články jsou tedy pro ně užitečné. Nevidím nejmenší důvod, proč by na ně Zdroják neměl odkazovat;-)

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.