Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Srovnejte komplexnost programovacích jazyků CoffeeScript, Ruby a C++

Srovnejte komplexnost programovacích jazyků CoffeeScript, Ruby a C++

Zprávičky Různé

Různé programovací jazyky jsou různě složité. O tom asi nikdo nepochybuje. Ale dokázali bychom nějak onu složitost vyjádřit a výsledek porovnat? Na Cpprocks.com se o to pokusili. Dali dohromady množinu konceptů jazyků CoffeeScript, Ruby a C++ (pojmem koncept je relativní a sami autoři srovnání to přiznávají a proto také zdůrazňují, že jejich srovnání může poskytnout jen hrubé výsledky).

A výsledek:

  • CofeeScript – 68 konceptů v celkem 8 skupinách
  • Ruby – 96 konceptů v celkem 11 skupinách
  • C++ – 186 konceptů v celkem 18 skupinách

Optické srovnání může získat z obrázku, jeho detailnější originál a podrobný popis celého srovnání najdete v původním článku C++, Ruby, CoffeeScript: a visual comparison of language complexity. Bylo by zajímavé mít takhle zobrazeny i další jazyky.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Tomáš Siegl

Za C++ tam chybí minimálně ještě u template SFINAE, bez čeho by nefungovalo spousta technik, které se používají při Meta programování, třeba v kombinaci s boost::enable_if z knihovny boost.

Jinak hezký, škoda že autor nezahrnul SCALU, protože bych si typl, že ta by měla konceptů taky málo a blížila by se k těm prvním dvou jazykům.

alancox

Hrubě jsem skouknul C++, a je to nekompletní (a pravděpodobně budou nekompletní i zbylé dva).

Ale nepotřebuji ani sekundu na to, abych i o půlnoci ve spánku vychrlil, že statické kompilované jazyky budou mít fakticky všechny více konceptů, než dynamické interpretované jazyky.

Nehledě na tom, že autor třechto tří grafů si vymýšlí navíc další. Například proč v C++ oddělil types a class jako samostatné koncepty? Co jiného je v C++ class než typ? Stejně tak zařazení operátorů new a delete nebo přetypování nikoli do operátorů ale do typů? Je to celé pomotané a nemá to hlavu ani patu.

ruda

jelikož se z něj nedá nic přečíst

lopata

Nečitelný obrázek a nálepka C#?? Kvalitní aktualita.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.