Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Musíte znát angličtinu, abyste se stali programátorem?

Musíte znát angličtinu, abyste se stali programátorem?

Zprávičky Různé

Nálepky:

Malé zamyšlení na pátek. Scott Hanselman v článku Do you have to know English to be a Programmer? rozebírá, jak je pro programátora důležitá znalost angličtiny. Názory v článku jsou jistě zajímavé, najdeme v něm i jeden nemilosrdný tvrdící, že pokud anglicky neumíte, nemůžete se stát programátorem. Paradoxně, pokud anglicky neumíte, tak si odkazované zamýšlení vůbec nepřečtete.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pixy

Ach ten americký egocentrismus a světopupkismus… Já jsem programoval dobře 10 let předtím, než jsem se naučil anglicky (jsa bohužel ještě generace postižená ve škole ruštinou a nanejvýš němčinou, učil jsem se anglicky sám až někdy v půlce 90's). Jistě, naučil jsem se základní nezbytná slova, jako "while", "for", "goto 10" nebo "error", ale to se za znalost angličtiny považovat nedá. Program jsem by s to napsat jakýkoli, ale anglicky bych nerozuměl ani dětskou říkačku. Ale to byla před-internetová doba, dnes už je taková totální neznalost angličtiny u "člověka od počítačů" skoro nemyslitelná. Jazyk je výhoda, bezesporu, ovšem není to nezbytnost, dobrý programátor anglicky umět nemusí.

minority

Naprosto souhlasím. Programoval jsem už v době kdy jsem anglicky neuměl ani kváknout. Na druhou stranu je otázkou, jaký bych byl programátor kdybych začal programovat až v okamžiku kdy jsem se naučil anglicky. Asi webový :-))

luboskmetko

No pokial je dokumentacia dostupna v cestine tak nemusi, inak si to neviem predstavit bez znalosti anglictiny. Takisto komentare k programu vzdy pisem po anglicky, a nielen ked robim pre zahranicnych klientov, skratka taky kod sa mi zda univerzalnejsi s vacsou pridanou hodnotou.

Timy

Anglicky umím maximálně na úrovni čtení anglické dokumentace a zatím mi to stačilo. Samozřejmě by bylo lepší, kdybych si mohl plynule přečíst plno anglických článků věnujících se nějakému zajímavému tématu, o tom žádná, ale není to nezbytně nutné. Úplně bez znalosti angličtiny už by to asi moc nešlo, momentálně programuji v C# a největší zdroj je samozřejmě MSDN, v češtině se sem tam najde pár článků, ale nic světoborného (proč by se taky mělo něco světoborného najít, když to MSDN je, že…) a pak už asi programuji jen v Lispu a o tom jsem v češtině snad nejvíc napsal já 8-). Pokud se člověk smíří s tím, že se k němu novinky dostanou o pár týdnů později, nevidím v neznalosti angličtiny žádný zásadní problém (samozřejmě kromě té dokumentace — nevím jak jsou na tom ostatní manuály s lokalizací).

stačí

"Anglicky umím maximálně na úrovni čtení anglické dokumentace a zatím mi to stačilo."
Ono odjakživa stačila tzv. počítačová angličtina. Tj. dokumentace, nebo to na mě vyplivne nějakou anglickou hlášku (i několik vět klidně), a aniž bych uměl dát dohromady kloudnou anglickou větu nebo jakkoliv rozuměl mluvenýmu slovu, vim přesně, o co jde. Je k tomu ovšem nutný umět číst mezi řádky. Stejně tak neni problém jakýkoliv anglický IDE.
A je velikej rozdíl mezi umět dobře anglicky, a porozumět psanýmu textu. To první potřeba není, to druhý ano – tj. znát technická slovíčka a základní anglická spojení (zájmena, spojky… no prostě to, co se používá v kódu, nebo co se používá hodně).

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.