Přejít k navigační liště

Zdroják » Webdesign » Prohlížeč Blisk a testování responzivních webů

Prohlížeč Blisk a testování responzivních webů

Články Webdesign

Blisk prohlížeč vypadá jako Chrome a má šikovné nástroje pro testování responzivních webů.

Text vyšel původně na webu autora.

Při testování responzivních webů je zpravidla neustále nutné měnit velikost stránky (viewportu). To jde na desktopu buď přímo změnou rozměrů okna prohlížeče, nebo ve vývojářských nástrojích pomocí režimu pro různá zařízení.

Prohlížeč Blisk dokáže celý proces testování zjednodušit.

Stažení Blisku

Blisk jde stáhnout zdarma (nevyžaduje registraci).

Funkce

  1. Disponuje rozdělením stránky do dvou oken, kde vlevo jde zvolit nějaké z běžných mobilních zařízení a vpravo je klasické desktopové zobrazení. Tedy za situace, že je prohlížeč v dostatečně velkém okně.
  2. V okně pro mobilní zařízení je potom emulace mobilního prohlížeče včetně dotykových gest a mobilní hlavičky user-agent.
  3. Blisk dokáže synchronizovat rolování, čímž jde docela rychle získat celkový přehled o stránce na mobilu i desktopu.

Prohlížeč Blisk

Trochu je škoda, že stránka otevřená do dvou zařízení není synchronisovaná. Změny ve vývojářských nástrojích v jednom okně se tedy automaticky nepromítnou do okna druhého. To by byla hodně užitečná vlastnost.

Auto refresh

Kromě zmíněných funkcí umí i automaticky obnovit stránku po změně lokálních souborů.

Stačí si v nastavení přidat pro určitou doménu lokální složku, ve které změna jakéhokoliv souboru způsobí obnovení stránky.

Automatické obnovení stránky v Blisku

Tato funkce je použitelná i v případě, že se vyvíjí na vzdáleném serveru, kam se kopírují soubory z lokálního umístění.

Závěr

Blisk vypadá jako šikovný prohlížeč pro testování responzivních webů. Pro uživatele zvyklé na vývojářské nástroje v Chrome se zdá být hodně zajímavou volbou (DevTools jsou prakticky stejné), jak mobilní weby testovat rychleji a pohodlněji.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Mlocik97

Okrem toho splitnutia okna pre rôzne zariadenia mi prijde že Blisk nedokáže nič viac než inej bežnej prohlížeč ako FF, Chrome a pod. Nemyslím si že sa to oplatí. Když to nevie jak už v článku povedané, preniesť zmeny z jedného viewportu do druhého.

Pavel A.

Blisk is not available for Linux ….

Mlocik97

stánite windowsácku, cez WineHQ to spustíte.

Ale i tak je to zbytočné, okrem toho rozdelenia na 2 viewporty to nič viac neumí, čo by nevedel iný bežný prehliadač.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.