Přejít k navigační liště

Zdroják » PR Články » Důvěryhodnost domény se zabezpečením DNSSEC

Důvěryhodnost domény se zabezpečením DNSSEC

Články PR Články

Chcete vědět, jakou doménu si kvůli bezpečnosti vybrat? Čím jsou české domény chráněné a jak takové zabezpečení pracuje? Pro kvalitní zabezpečení proti podvržení stránek úspěšně funguje zabezpečení DNSSEC, kterým jsou zabezpečeny také české domény.

Profesionální prezentace na internetu spočívá především v doméně, kterou můžete mít svoji vlastní. Nejde však jen o samotnou značku, která vás profesionálně zviditelní, ale také o zabezpečení domény, aby neohrozila vaše uživatele různými útoky, které na internetu číhají.

Nejčastějším problémem jsou podvržené internetové stránky, které uživatele okrádají o choulostivé údaje v podobě různých soukromých údajů a hesel. Podvržení stránek uživatel na první pohled nepozná, protože se děje v pozadí zatím co uživatel čeká na zobrazení internetové stránky, které název zadal do prohlížeče.

Po zadání doménového jména do prohlížeče začne pracovat systém DNS, který překládá jmennou adresu na číselnou IP adresu, aby požadavku rozuměl i počítač. Uživatelé rozumí zapamatovatelným názvům, počítače číselným kódům.

Tady však při nekvalitním zabezpečení může dojít k podvržení falešné IP adresy a uživatel si ničeho nevšimne. Aby se tento problém nestal na vaší doméně, tak je potřebné její zabezpečení pomocí technologie DNSSEC.

Tato technologie je rozšířením systému DNS a do tohoto systému zavádí ochranu formou asymetrické kryptografie. To znamená, že používá šifrování a dešifrování pomocí dvou klíčů, z kterých jeden privátní je podepsaný elektronickým podpisem a funguje tedy jako šifrování údajů a druhý veřejný slouží ke kontrole údajů získaných DNS a pravosti elektronického podpisu.

Takto chráněna doména je ještě víc důvěryhodná a zabezpečení DNSSEC podporují především české domény, které provozuje CZ.NIC.

Jak českou, tak i ostatní domény si můžete zaregistrovat přes registrátory. Je dobré si ověřit při registraci české domény, jestli vybraný registrátor poskytuje také DNSSEC.

Třeba společnost TELE3 jako provozovatel internetových a telekomunikačních služeb slouží také jako registrátor i poskytovatel zabezpečení DNSSEC.

Bezpečnost je pro TELE3 na prvním místě a proto i rozmístění DNS serverů má promyšlené a geologicky plně oddělené. Servery má na různých TLD doménách a to nejen u nás, ale i v zahraničí jako v Německu a v USA. Používá protokoly IPv4 a také IPv6.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.