Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Rails 3.1 s trochou kontroverze

Rails 3.1 s trochou kontroverze

Zprávičky Různé

Nová verze tohoto populárního frameworku přináší několik změn a rozšíření – do „základního balíku“ se dostaly nástroje jQuery, CoffeeScript (psali jsme na Zdrojáku) a Sass (předchůdce a inspirátor LESS). Peter Cooperčlánku na serveru RubyInside glosuje tyto změny a upozorňuje na kontroverzi, kterou vyvolaly. jQuery se stává hlavním JS nástrojem, Prototype bude „volitelně ke stažení“ – zde je přijetí takřka jednomyslné, protože knihovna Prototype zastarala a jQuery je de facto standard. V začlenění CoffeeScriptu nevidí nic špatného (JavaScript rozhodně není na ústupu a CoffeeScript je způsob, jak jej psát jednodušeji, navíc kořeny CfS jsou právě ve světě okolo Ruby), ani v začlenění Sass (i s ním lze stále používat čisté CSS, protože Sass je nadstavbou).

Největší kontroverzi ovšem vyvolalo rozhodnutí nastavit CoffeeScript jako výchozí jazyk – i když toto nastavení lze jednoduše „přenastavit“ a používat dál čistý JavaScript, vyvolalo to bouřlivou diskusi, v níž, jak upozorňuje autor článku, někteří diskutující „vyjadřovali své rozhořčení i obrázky“.

Rozhodnutí udělat z CoffeeScriptu předvybraný jazyk, i když s možností změnit tento výběr jedním nastavením, tedy narazilo na nesouhlas vývojářské obce a je zajímavé sledovat argumentaci obou stran sporu.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
blizzboz

+1 za Coffescript, ešte by mohli YAML vymeniť za XML a možno by sa Rails začal používať aj v profesionálnej sfére.

Jiří Knesl

V čem konkrétně by XML pomohlo railsům?

YAML je čitelnější a plně dostatečný na konfigurační soubory, tedy na to, na co se v RoR používá. Věci jako atributy nebo jmenné prostory by v konfiguračních souborech nepřinesly nic navíc.

Kepi

Jen prosím ne XML. Rails mají být pro lidi ne pro stroje

jod

Ale s tými meme tam v komentároch zabili :D .
Ja mám CoffeeScript rád, ale do railoch by som ho nedrôtoval. Hlavne keď to je zmena na dva riaky.

Rubysta

XML by byl krok opravdu zpět. CoffeeScript mi ale z dálky zatím docela sedí, tak uvidíme (víc jak čistý JS).

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.