Přejít k navigační liště

Zdroják » PR Články » WebExpo – Mike Amundsen: Sny, lži a autonomní weby

WebExpo – Mike Amundsen: Sny, lži a autonomní weby

Články PR Články

Nezačínal jsem jako programátor. Ve skutečnosti mám dva tituly v teorii hudby a kompozici. Myslel jsem si, že budu profesorem hudby, místo toho mě v osmdesátých letech fascinovaly první „domácí počítače“ a nastartoval jsem tak novou kariéru.

„Nezačínal jsem jako programátor. Ve skutečnosti mám dva tituly v teorii hudby a kompozici. Myslel jsem si, že budu profesorem hudby, místo toho mě v osmdesátých letech fascinovaly první „domácí počítače“ a nastartoval jsem tak novou kariéru,“ říká Mike v rozhovoru pro portál data2crm.

Proto se opět vrátil na univerzitu a studoval BASIC, COBOL a VAX Assembler, což ho dovedlo ke psaní kódů pro počítačové čipy. Po několika letech práce programátora se v devadesátých letech přesunul k softwarové architektuře se zaměřením na weby a API. A u toho i zůstal, přičemž doteď si infrastrukturu aplikací píše ručně.

Své hudební vzdělání však dokáže využít i v současném působení. „Mám tendenci přistupovat k designu systémů a API podobně, jako někteří k tvorbě hudební kompozice. Zajímá mě především jazz a improvizace, a pro mě je souhra API s nezávislými web client aplikacemi jazzu velmi podobná,“ říká Mike dál.

Za několik desítek let praxe se mu podařilo vybudovat si jméno jako jednoho z největších odborníků na API, včetně architektury sítě, vývoji web aplikací nebo cloud computing. O těchto tématech zároveň vydal (nebo spolupracoval na vydání) několik desítek knih – poslední z nich třeba RESTful Web APIs.

Aktuálně se Mike tematicky zaměřuje zejména na to, jakou roli hrají hypermedia při tvorbě a udržování aplikací, které se mohou úspěšně v čase vyvíjet, a svoje přednášky prezentuje po celém světě.  Pracovně pak působí jako ředitel API Architecture a API Academy ve firmě CA Technologies.

Jedním z trendů dneška je podle Mika zvyšující se autonomie strojů, ať už se bavíme o nástupu internetu věcí, autonomních aut nebo mikroslužbách. Autonomie ale v současnosti vyžaduje vysoce přesné a na míru navržené operační systémy. Nicméně i v přírodě je interakce napříč systémy běžná a nezbytná. A proto klíčem k úspěchu není přesnost komunikace, ale její opak – aproximace.

„Myslím si, že musíme změnit způsob, jakým přemýšlíme a tvoříme software ve všeobecnosti. Vidím příliš mnoho kódu, mnohem více než kdysi a nemyslím si, že to je dobře. Mel Conway říká „psaní na počítači je nepřirozená činnost,“ a chce změnit způsob, jakým stavíme programy díky používání jednoduchých konstrukčních metafor,“ vysvětluje Mike.

Ostatně, při svých přednáškách často čerpá ze sociálních věd, teorie komunikace nebo designu systémů a snaží se nastínit budoucí model počítačové vědy vycházející z principů fuzzy logic, aproximace a záměrných nepřesností.

Díky tomuto přístupu je možné vytvořit základ pro komunikaci strojů a možné budovat nový autonomní software přesahující dosavadní rámec programování, nabízející novou úroveň funkcí a efektivnější interakce s ostatními systémy. Nejen o tom bude Mike mluvit na konferenci WebExpo, konající se v září v pražském Paláci Lucerna.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.