Přejít k navigační liště

Zdroják » PR Články » Juho Vepsäläinen: Jak se prosekat džunglí JavaScriptu

Juho Vepsäläinen: Jak se prosekat džunglí JavaScriptu

Články PR Články

„Představte si, že se ocitnete uprostřed džungle. Co byste chtěli mít s sebou? Mačetu, samozřejmě. V JavaScriptu je lehké se ztratit a mým cílem je poskytnout nástroje, které vám pomohou se touhle džunglí prosekat. Kniha SurviveJS – Webpack and React byla prvním krokem za touhle vizí,“ popisuje Juho Vepsäläinen, zakladatel SurviveJS.

Juho se podpoře vývojářské komunity věnuje dlouhodobě – od začátku tohoto tisíciletí působí na open source scéně a před dvěma lety založil firmu SurviveJS, ze které se stala uznávaná vývojářská kapacita.

Aby bylo jednodušší vyznat se v džungli kódů, založil technologii Webpack vytvářející JavaScript balíčky z modulárního kódu pro použití v prohlížeči. Mezi jinými podporuje AMD, UMD a CommonJS, se static assets pracuje jako s moduly a „magicky“ dokáže rozdělit kód na jednotlivé části, takže optimalizuje čas načítání. Z Webpacku se tak postupně stal standard ve zjednodušování tvorby komplexních webových aplikací a využívají ho třeba ve WordPressu a Instagramu.

Mimo to se Juho věnuje i psaní. Důkazem je kniha SurviveJS – Webpack and React, která je vysoce ceněna pro svůj přínos vývojářské komunitě „Programuji již více než dekádu a s web developmentem jsem začal ještě když neexistoval ani jQuery. Posledních pár let se zaměřuji na svůj malý byznys a knihy jsou jeho důležitou součástí,“ říká Juho.

Že se mu to daří, dokazuje i fakt, že za tuto práci získal ocenění zaměřující se na nové a smysluplné digitální služby Blue Arrow Awards 2017 v kategorii Finnish Code Ambassador. „Svoje území jsem našel koncem roku 2014, když jsem komentoval na blogovém příspěvku Christiana Alfoniho ohledně webpacku. Od té doby se mnoho změnilo a bezpochyby se ještě změní. Následující roky pak byly obdobím osobního růstu a jsem rád, že tyhle snahy nebyly bez povšimnutí,“ uvedl k získání ocenění.

„Pořád existují další výzvy, ale uznání jako tohle ti ukazuje, že zřejmě si na správné cestě. Doufám, že se mi ve snaze podaří nadále růst a žít pro můj nový titul jako code ambassador. Může to být moje šance, jak umístit Finsko na mapu,“ dodává.

Jak tedy tyto výzvy přijmout a překonat je? A jak vybudovat vlastní byznys v technickém oboru úplně od nuly a přejít z pozice dodavatele na pozici majitele? Juhovi se to s firmou SurviveJS prý podařilo tak trochu mimoděk, každopádně jeho stopa ve vývojářské komunitě je zřetelná. O úspěších i nezdarech přijde Juho promluvit na WebExpo, které se bude konat ve druhé polovině září v pražské Lucerně.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.