Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Lídři a vizionáři geoinformatiky se sešli na GISHackathonu

Lídři a vizionáři geoinformatiky se sešli na GISHackathonu

Zprávičky Různé

Víkend kolem 20. listopadu byl co se týče akcí na české IT scéně opravdu nabitý. Geoinformatici však měli většinou jasno – zúčastnili se brněnského GISHackathonu, který už poněkolikáté zorganizovali bratři Dubrovští s Davidem Procházkou na Mendelově univerzitě v Brně. Daří se jim rok co rok vylepšovat program a lákat stále širší okruh zájemců o otevřené technologie a prostorová data. Během dvou dnů se vystřídalo 14 řečníků, které si přišlo poslechnout přibližně 150 diváků.

Páteční odpoledne se neslo ve znamení velkých dat a jejich zpracování za účelem snadnějšího rozhodování – IBM Watson, DPZ a data-mining a také v duchu moderních směrů geoinformatiky – Smartcities, Industry 4.0 a 3D technologie od Melown Maps. Pravidelný účastník Honza Cibulka si tentokrát nachystal příspěvek, jak jinak, o otevírání nesmyslně neveřejných dat Českého hydrometeorologického ústavu.

Sobotní dopolední program byl zaměřený ještě o něco praktičtěji. Začalo se ukázkou použití QGISu pro zpracování digitálního modelu terénu, CleverMaps vysvětlili základní principy databáze Katastru nemovitostí a její reálné použití a Jirka Kolář představil superrychlou prototypovací technologii FeedHenry od RedHatu.

Po obědě následovala náhradní, avšak nijak neochuzená přednáška Michala Zimmermanna na téma dolování dat ze sociálních sítí. Po něm pokračoval Jirka Psota o globálním pojetí jízdních řádů podle Bileta, Jirka Kozel představil GIS Masarykovy univerzity a jako závěrečný bonbónek vystoupil digitální punker Honza Sechovec z České spořitelny. Kromě představení nového revolučního WebAPI největší české banky nás bavil řadou historek ze svého působení v armádě.

Organizace byla poměrně volná a i přesto opravdu bezchybná. Celá akce se i přes svůj každoroční růst nesla ve velmi přátelském duchu, nechyběly domácí buchty, zákusky a jihomoravské víno. Podařilo se uspořádat setkání kreativních lidí z velkých i malých firem, univerzit, zástupce úřadů i studentů.

Nezoufejte, pokud jste se nemohli zúčastnit. Videa a slidy jednotlivých přednášek už se zpracovávají a budou dostupné z webu gishackathon.eu. Začíná se proslýchat, že na jaře bude mít GISHackathon pokračování. Dokonce to vypadá, že se tentokrát bude opravdu programovat. Ať už to dopadne jakkoli, rozhodně se máme na co těšit. Sledujte twitter @GISHackathon ať se o všem dozvíte co nejdříve.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.