Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Python jako skriptovací jazyk pro WebKit?

Python jako skriptovací jazyk pro WebKit?

Zprávičky Webdesign

Nálepky:

Python Webkit DOM Bindings je nový projekt GNU, který si klade za cíl nabídnout vývojářům podobné možnosti, jaké nabízí v prohlížečích JavaScript, ale v jazyce Python. Jak už název napovídá, je určen pro jádro WebKit a mění jej, alespoň podle prohlášení vývojářů, v komplexní GUI platformu, podobnou PyGTK či PyQt

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
18 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
blizzboz

mohli by Pythonom naharadiť javascript.

mat

jen to ne! K čemu ty komplikace?

blizzboz

Aké komplikácie? Python, je omnoho lepší jazyk ako JS

mat

No, nebudu se pouštět do boje, který jazyk je lepší. V případě Python vs. JS jasného vítěze nevidím. Ale v tomto případě nejde o jazyk jako takový, ale to s čím je to spojeno viz. moje odpověď níže.

Mintaka

Komplikace?
(Každé řešení má „své“ komplikace.)

mat

To jako chcete, aby WebKit neuměl JS? K čemu by to pak bylo? Kolik procent stránek, které navštevujete, nepotřebuje JS?

Přijdou vám komplikace s předěláváním defacto všech webu v Internetu, všech aplikačních serverů, všech nedesktopových zařízení (ano HTML/JS/CSS není jen na desktopech) malé? A výhoda?

zaty

Myslet si ze JS z pozice kde je tedka vytlaci cokoliv, to je nesmysl. A zadny prohlizec se od JS neodstrihne, to by byl jeho konec. Vyuziti pythonu ve webkitu bych videl pro aplikace kde mame jistotu ze uzivatel jadro webkit ma, tedy typicky intranetove aplikace a ruzne cloud aplikace. Samozrejme ze cely projekt by nemel zadnou sanci prorazit, pokud se nenajde silny hrac ktery ma zajem python jako klientsky scriptovaci jazyk pouzivat. A kdyz uvazim ze Chrome jede na webkitu a Google Apps SDK je primarne pro python, napada me odkud vitr vane :)

peter

ANO, ANO, ANO
python by bol omnoho lepsi na programovanie web klienta

wojta

z bláta do louže :)

Blbost

Blbost

jednak hádat se zda je lepší javascript nebo python, je asi jako hadat se zda je lepší C# nebo java…

jednak dokud se neco takového neprosadí ve všech prohlížečích, tak to bude na ho*no…

pas

Úplně stačí nezavrhovat pluginovou architekturu browserů. Např. pomocí Silverlightu můžete skriptovat DOM stránky v řadě alternativních jazyků už dnes. Má-li být konkurence mezi jazyky, musí se hledat způsob, jak je umožnit všechny, a ne hlasovat, který je nejlepší.

Inkvizitor

To samé umožňují Java applety, přinesly rozumný bezpečnostní model (sandbox), ale kdovíjaká sláva se nekonala. Pak přišel Microsoft, vyhloubil do všech počítačů s IE bezpečnostní díru jako hrom (pomocí ActiveX v browseru) a byl konec. Skutečnost je navíc podle mě taková, že na hrátky s DOM je JavaScript naprosto dostačující. Tuhle zprávičku chápu jako možnost vytvořit si alternativní skriptovatelný prohlížeč (ala XUL). Tohle prostě nemá smysl dělat na úrovni obecných pluginů, protože to by se musel domluvit nějaký rozumný standard (rozhraní).

Program

To si nemyslím. JS vždy byl jazyk na skripty o pár řádcich, jediný pořádek v něm je DOM. Já tiše doufám už hodně dlouho, že web dostane jiný skriptovací jazyk a python myslím, že je velmi dobrý kandidát.

blizzboz

JavaScript má od Pythonu hodne ďaleko.

mat

Hodně daleko? A čím se to měří?

Program

Vyzkoušením…

mat

Takové měřidlo neznám.

Makovec

A já myslím že by měl MS oživit v IE VBscript. Aby se každý mohl svobodně rozhodnou pro skriptovací jazyk svého srdce. Svoboda, vo to tu de, anebo ne?

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.