Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Jak vynutit přenos po HTTPS pomocí hlavičky

Jak vynutit přenos po HTTPS pomocí hlavičky

Zprávičky Různé

Nálepky:

Mozilla Firefox implementuje (ve verzi 4) HTTP hlavičku Strict-Transport-Security , která vynutí komunikaci přes rozhraní HTTPS. Pomocí této hlavičky může web dát prohlížeči najevo, že má být kontaktován přes HTTPS, takže prohlížeč může přímo případné „http://“ opravit na „https://“ dřív než pošle dotaz. Podrobnosti přináší Mozilla Hacks.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
.

Na to se dá použít $_SERVER[‚HTTPS‘] a 301 Moved permanently, a je to.

MilanK

Ne, kvůli tomu to není.

301 z HTTP na HTTPS se dělá běžně, ta hlavička Strict-Transport-Security ale slouží něčemu jinému.

Představte si server http://www.banka.cz. Když se do této banky přihlašujete poprvé, zadáte http://www.banka.cz, browser nejprve zkusí HTTP, dostane 301, přejde na HTTPS a dostane Strict-Transport-Security, tj. obdobu cookie, která nastaví, že od této chvíle do budoucna bude server http://www.banka.cz vždy kontaktovat rovnou přes HTTPS.

Za měsíc, když se díváte znovu do banky, zadáte opět http://www.banka.cz, ale browser rovnou přejde na HTTPS.

Hlavička Strict-Transport-Security chrání proti MITM útoku, který se ale koná až po tom měsíci. Je to jistě častější scénář: útočník se na Vás zaměří v době, kdy už jste server http://www.banka.cz aspoň jednou navštívil.

Normálně (bez Strict-Transport-Security) by při druhém a dalším přístupu (po měsíci a pod.) uživatel opět zadal http://www.banka.cz a browser by zkusil nejprve HTTP. Požadavek (request) se ale nedostane až k serveru banka.cz, zachytí ho útočník a sám se místo toho kontaktuje s bankou přes HTTPS (udělá jakousi proxy HTTP->HTTPS). Pokud si nevšimnete, že Váš broser nepřešel na HTTPS (např. nezežloutl adresní řádek), tak komunikujete celou dobu s bankou přes tohoto útočníka, který vidí veškerou komunikaci. Hlavička Strict-Transport-Security Vás proti takovému útoku ochrání, předpokladem ale je (znovu opakuji) že alespoň jedno předchozí spojení s bankou musí být bez MITM.

Strict-Transport-Security je jistě konečně významným krokem správným směrem, já bych tam ale ještě doplnil informace o certifikátu, kterým si přeje banka.cz být autorizována, tím by se eliminovaly i útoky, kde MITM zfalšuje certifikát (jak se před pár dny diskutovalo tady na Rootu – hledejte např. Certificate Patrol).

Aby tato opatření fungovala, je nezbytné, aby přes HTTPS byla přístupná a šifrovaná celá session s bankou. Selhávají totiž v případě, že uživatel pro přístup do banky používá URL nějakého HTTP serveru a z něj se teprve kliknutím dostává do „zabezpečené zóny“ (příklad: http://www.banka.cz jsou normální HTTP stránky banky, na kterých je klik na „Přihlášení na účet“, který uživatele přivede na HTTPS server secure-praha-312.banka.cz, kde teprve vyplňuje jméno/heslo). Uživatel to druhé delší URL nepoužije, bude přistupovat k účtu přes http://www.banka.cz a MITM si bude mnout ruce…

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.