Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Tvůrce FlexiCap vyhrál cestu do Redmondu

Tvůrce FlexiCap vyhrál cestu do Redmondu

Zprávičky Různé

Nálepky:

První kolo soutěže o nejlepší open source projekty má svého vítěze. Cenu za nejinovativnější nápad vyhráli Tomáš Gavlas a David Beinhauer s projektem FlexiCap – Flexible Capacity. Na dalších místech skončily projekty Žákajda a 3D File Manager (již jsme informovali). Odměnou za neinovativnější nápad je cesta do centrály společnosti Microsoft v americkém Redmondu.

FlexiCap představuje prostředí pro vývojáře a správce aplikací běžících ve Windows Azure. Tento open source projekt umožní zlepšit nejenom odezvu aplikací, u kterých dochází k větším výkyvům v požadovaném výkonu, ale také optimalizovat finanční náklady na provoz v cloudu.

„Při vstupu do soutěže mě motivovala zejména soutěživost a víra, že jsme schopni dodat originální nápad,“ říká Tomáš Gavlas. „Je pravdou, že Microsoft již dnes dodává celou řadu svých frameworků včetně zdrojových kódů, což umožňuje lépe pochopit záměry tvůrců aplikací. Microsoft také nabízí dobré zázemí pro začínající projekty, a to formou propagace, dostupnosti nástrojů a podpůrných programů,“ dodává David Beinhauer.

Druhý ročník soutěže o nejlepší open source projekty stále pokračuje a zájemci mohou své aplikace přihlašovat až do konce srpna na www.microsoft­.com/cze/open­source. V září 2010 pak proběhne závěrečné vyhodnocení ve třech kategoriích, kterými jsou nejstahovanější projekt, nejlepší webová aplikace a cena novinářů.

Nejlepší projekty budou oceněny zajímavými cenami. Výherce v kategorii nejstahovanější aplikace získá moderní notebook TOSHIBA Satellite s dotykovým displejem. Vítěz kategorie Nejlepší webové aplikace si odnese poukaz na letenku a ubytování dle vlastního výběru v ceně 15 tisíc korun. Výherce ceny novinářů dostane dárkovou poukázku v hodnotě 15 tisíc korun na nákup zboží v obchodu Alza.cz.

Rozhovor s Tomášem Gavlasem a Davidem Beinhauerem

Řekněte nám něco o sobě, čím se zabýváte ve svém profesionálním životě?

Tomáš Gavlas: Momentálně pracuji jako manažer v IT firmě, který si snaží uchovat i kontakt s novými technologiemi a vývojem. V minulosti jsem si prošel role vývojáře i architekta v různých technologiích. Nyní  u mne převažují produkty Microsoftu.

David Beinhauer: S Tomášem působím ve stejné firmě. Nyní jsem na pozici .Net vývojáře. Před tím jsem tři roky působil jako J2EE vývojář, takže k Open Source jsem měl a mám docela blízko. Kromě toho jsem spolutvůrce webu o Silverlightu a WPF(aglight.cz) a působím jako Microsoft Student Partner.

Co vás vedlo k přihlášení do soutěže? Přihlásili jste se až na poslední chvíli…

Soutěživost a víra, že jsme schopni dodat originální nápad. Nápadů bylo více a do poslední chvíle jsme váhali, co přihlásit.

Co chcete projektem dosáhnout, jaký je váš cíl?

Pro nás je hlavním cílem si více „osahat“ platformu Azure, něco se přiučit. Pochopitelně, pokud se bude dařit, hodláme framework použít i na jiných projektech.

Pro koho bude výsledek vašeho projektu určen?

Jak už je uvedeno v popisu projektu, framework je určen pro vývojáře a správce aplikací běžících v Azure. Chceme umožnit snadnější a efektivnější škálování výkonu. Nasazení frameworku bude zřejmě vždy vyžadovat programátory, ale u již běžících aplikací bude možné měnit parametry pomocí webového GUI.

Proč jste zvolili open source model?

Open source je určitě dobrý zdroj kvalitních programů a informací a myslíme si, že asi každý vývojář někdy nějaký použil a byl za něj vděčný. Zatím jsme nikdy vědomě open source netvořili a pokud z tohoto projektu bude něco rozumného, zažijeme hřejivý pocit, že jsme této sympatické komunitě něco vrátili.

V čem vidíte pro sebe výhodu spojení open source software a Microsoftu?

Určitě by bylo pěkné, kdyby Microsoft měl jednou všechny své produkty jako open source. Než k tomu ale dojde, budeme určitě vděční za jakoukoliv jinou podporu. Je fakt, že již dnes Microsoft dodává celou řadu svých frameworků včetně zdrojových kódů, což umožňuje se mnohému přiučit a lépe pochopit záměry tvůrce. Microsoft také nabízí solidní zázemí pro začínající projekty, ať už je to formou propagace či dostupnými nástroji a podpůrnými programy.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
TurZin.CZ

nezapomente se stavit s billem gatesem na „bohemian grove“

Jarda_P

Proc? Aby tam za tebe Gatesovi dali pusu?

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.