Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Zmenšujeme velikost HTML souboru

Zmenšujeme velikost HTML souboru

Zprávičky Webdesign

Pokud vyvíjíme web, u něhož záleží na velikosti přenášených souborů, sáhneme pravděpodobně po kompresní metodě gzip, která je dnes v prohlížečích široce podporována. Zajímavou alternativou však může být i zmenšení velikosti kódu vypuštěním prázdných znaků, které parser ignoruje. Tento postup je známý a celkem běžně používaný u CSS i u JavaScriptu, ale lze jej použít i pro HTML. Nástrojů pro zmenšování kódu (minify – minifier) existuje jak pro JS, tak pro CSS velké množství, ale pro HTML téměř žádný. Obsáhlý článek na weblogu Perfection Kills s názvem Experimenting with  HTML minifier rozebírá postup při zmenšování velikosti HTML souboru a na praktických příkladech ukazuje výsledky takové optimalizace, která leckdy sníží velikost výsledného kódu mnohem víc než gzip.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ruthion

Dovolím si nesouhlasit s větou:

“ ..leckdy sníží velikost výsledného kódu mnohem víc než gzip…“

Správně měla být “ … nekomprimovaný dokument je zmenšen více, než jeho komprimovaná verze“, což je celkem očekávané.

Pro ty, kdo se nechtějí prokousávat odkazovaným článkem bych ještě vypíchnul, že mnohé optimalizace mají vliv na interpretaci a zobrazení dokumentu browserem či na jeho DOM reprezentaci a i sám autor uvádí jako nejlepší metodu napsat HTML jako čisté HTML a nikoli jako HTML + CSS + JS, což obvykle ušetří nejvíce. A samozřejmě výsledek pak posílat gzipnutý.

rooobertek

Ja prihodím, že v Smarty sa dá prostredníctvom {strip} poskracovať kadečo, ale môže to mať aj neblahé dôsledky, tak opatrne s tým.

František Kučera

Ono by hodně pomohlo, kdyby autoři do webů nedávali tolik divů a spanů – mnohdy jsou zbytečné a když se člověk podívá na zdroják nějaké stránky, často je vidět, že si s tím autor vůbec nelámal hlavu a prostě tam nasekal spousty elementů navíc („hlavně ať to vypadá dobře“), milion wrapperů.

jiri

prohnat validátory na W3C (před a po použití miniferu) a obavám se, že by při použití musely ze spousty stránek zmizet takové ty obrázky o kompatibilitě… :-)))

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.