Komentáře k článku
Vytváříme rozšíření pro prohlížeč Chrome

Uživatelé tráví s prohlížečem stále víc času, a to nejen při surfování a hledání informací, ale i při posílání mailů, chatování, správě dokumentů,… Prohlížeč se stává aplikační platformou a rozšíření nabízí významné vylepšení jeho funkčnosti. Pojďme se podívat, jak takové rozšíření pro prohlížeč Chrome vypadá.
Doplňky v Opeře
Pěkný článek. Jen v Opeře se jako rozšíření používá uživatelských skriptů (JavaScript). Ony pomůcky (widgets) jsou spíše samostatné aplikace.
Pěkný článek, ale rozšíření mohou přistupovat k záložkám i záložkám ;)
Díky za pěkné shrnutí. Mám jen malé OT k terminologii („Rozšíření mohou rovněž přistupovat k bookmarkům a záložkám“), i v českém Chrome je menu „Správce záložek“ právě správce bookmarků, kdežto tabům se tam říká karty, případně se ujalo v češtině i panely. U běžné populace je to jedno a záložky se nabízí pro oba významy, ale v článku by se asi chtělo držet minimálně terminologie Googlu kvůli jednoznačnosti.
Re: Pěkný článek, ale rozšíření mohou přistupovat k záložkám i záložkám ;)
Před pár dny jsem psal o IE9, a ta jeho terminologie se mi nějak zaryla pod kůži. :) Ale vážně: Máte pravdu, všude jsem to nahradil slovem „panely“ – to je neutrální a snad ve všech prohlížečích stejné.
Re: Pěkný článek, ale rozšíření mohou přistupovat k záložkám i záložkám ;)
Tak pokud IE9 používá v české lokalizaci termín záložky pro karty, tak je to smutné, uznávám :). Protože oni naopak název panely používají (aspoň v IE8 co tu mám) jako funkční prvky, které si uživatel může volitelně zobrazovat (tj. oblíbené položky, historie, řádek nabídek atd.). V IE9 to bude předpokládám taky tak?
Re: Pěkný článek, ale rozšíření mohou přistupovat k záložkám i záložkám ;)
Mám dojem, že to je přesně jak píšete (sedím teď u XP, takže nemůžu IE9 zkusit). Tedy lišty=>panely (IE), panely=>záložky(IE) a záložky=>oblíbené(IE).
Firefox a restart po instalaci/odinstalaci rozšíření
…Systém rozšíření ve FF je tak poměrně nepružný (i když mocný) – například je potřeba po instalaci či odinstalaci rozšíření restartovat prohlížeč. Určitý posun přináší projekt Jetpack, který má zjednodušit tvorbu rozšíření a přinést např. možnost jejich instalace bez restartu…
Je to trochu jinak. Jetpack je javascriptové API (knihovna/framework) nad existujícím API. Samotná možnost instalace/odinstalace rozšíření bez restartu je nyní vlastností celé platformy tj. neplatí, že rozšíření vytvořené skrze Jetpack po instalaci nevyžadují restart a ty „klasické rozšíření“ ano, byť u těch klasických záleží na tom, zda si s tím autor rozšíření dá tu práci. Důležitá je též informace, že se to týká Firefoxu 4 a výše. Rozšíření postavené na JetPacku a instalované do Firefoxu 3.6 tuto možnost nemá.
Re: Firefox a restart po instalaci/odinstalaci rozšíření
Děkuji za upřesnění, odkážu z textu.
API...
Nijak jsem to nezkoumal, ale přijde mi, že to API chromia je málo komplexní, přijde mi to tak trochu na úrovní uživatelského scriptu/greasemonkey.
Tedy napřiklad pro chromium nelze napsat něco jako Vimperator. O projektech Vimium, Vrome vím, ale ty nesahají Vimperatoru ani po kolena…
Priekopník
No priekopník rozšírení je skvôr IE, ak sa nemýlim, nie? Mám pocit, že už od verzie 3 poskytoval nejaké interfacy na jeho ovládanie, výrazne sa to rozšírilo v IE 4. Bohužiaľ (alebo našťastie) programujem len pre IE, nie priamo doplnky, ale hostujem a ovládam jeho jadro, myslím že cez COM to je dobre spravené, nezdá sa mi to komplikované, keď som zisťoval, či by to šlo robiť cez jadro FX, tak sa mi to zdalo hrozne komplikované a na ich stránke chaos.
Neviete, či je možné využívať jadro nainštalovaného FX, prípadne chrome vo vlastnej aplikácii a plne ovládať aj jeho DOM?