Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Pomůcka pro vkládání hesla

Pomůcka pro vkládání hesla

Zprávičky Různé

Určitě jste zaznamenali diskusi, kterou rozproudil Jakob Nielsen svým prohlášením, že maskování hesla při zadávání (jak třeba dělá INPUT type="password") je přežité a přináší víc nevýhod než výhod. Ve stručnosti: Nielsen argumentuje tím, že při zadávání „naslepo“ se uživatelé lehce zmýlí, což vede k tomu, že si často volí hesla jednoduchá, nebo že si je napíší v otevřeném textu a vloží přes schránku. Se zajímavou variantou přišel Chris Dary. Jeho úprava pole Password ponechává znaky maskované, ale pro každé heslo vytvoří unikátní „grafickou podobu“ – takový jednoduchý graf. Uživatel si zapamatuje, jak jeho heslo vypadá, a má tak možnost zkontrolovat, zda jej napsal správně.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
njn

Pěkný. Nicméně to, že negativa maskování převažují, je prostě pitomost. Je to především kvůli odpozorování hesla, a to je velice důležité, než aby hrál roli blbec uživatel, co si volí hesla jednoduchá. Když je někdo blbec, bude si je volit taková i tak, nemá to žádnej význam. Navíc bych to nikdy nepodpořil.

danaketh

Jak často heslo zadáváte? A v kolika případech vám někdo stojí za zády? Abych odpozoroval heslo, stačí sledovat klávesnici. Poměrně velké procento uživatelů píše tak pomalu, že lze stisknuté klávesy snadno zachytit.

IMO je dneska maskování hesla zbytečné, možná spíš obtěžující. Na PC pracují i starší lidé a pro ně může být problém někam vyplnit heslo, když nevidí co píší. Kromě toho svou roli hrají i různá rozložení a modely klávesnic.

noname

tohle jsem měl před asi 10 lety na lotus notes, a bůhví jak to tam bylo dlouho. Mě v tomto směru vyhovuje zobrazení posledního písmene na vteřinu a pak skrytí, tak jak to mají třeba mnohé mobily

bpbp

S Nielsenem soulasím. Ten HashMask je rozhodně zajímavý nápad – ale Nielsen to zdá se myslel tak, že jde o to vědět, jestli jsem heslo napsal správně a i o možnost ho opravit.

Vteřinová prodleva se mi také líbí, ale problém opravy neřeší.

Počkejme si 10 let než zneužitelnost online identit donutí zavést všude nějaké tělesné identifikátory (oční duhovka, otisk prstů čert vem co to bude).

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.