Přejít k navigační liště

Zdroják » JavaScript » Trpíte syndromem seniorního vývojáře? Krasimir Tsonev odhaluje 6 příznaků

Trpíte syndromem seniorního vývojáře? Krasimir Tsonev odhaluje 6 příznaků

Články JavaScript

Dotáhli jste to na seniorního vývojáře? Gratulujeme! Ale tím vaše cesta nekončí – naopak teprve začíná. Být na vrcholu kariérního žebříčku přináší nové výzvy a nástrahy. Své o tom ví Krasimir Tsonev, který na WebExpo 2024 sdílel nejen své zkušenosti, ale i některé vlastní přešlapy.

Pokud máte za sebou více než 20 let v oboru, jako právě Krasimir, může být snadné propadnout pocitu, že už všechno víte. Ale je tomu skutečně tak? Začtěte se do postřehů z jeho přednášky, a kdo ví, možná v nich najdete i sami sebe. Spoiler alert: není to jen o tom, jak dobře umíte prgat.

Kódujete takzvaně “na frajera”?

Znáte to – máte v hlavě geniální řešení a nemůžete odolat touze ukázat všem, jaká programátorská esa máte v rukávu. Možná dokážete napsat tak složitý kód, že by se z něj zatočila hlava i ostřílenému seniorovi. Jenže, jak říká Krasimir: „Být chytrý spočívá v jednoduchosti.“ Ta pravá výzva totiž není vytvořit co nejkomplikovanější kód hodný úrovně seniorního vývojáře, ale naopak kódovat tak čistě a srozumitelně, aby ho pochopili i vaši kolegové. A konec konců i vy sami, až se ke kódu za půl roku vrátíte. Takže příště, až vás bude lákat předvést své ninja skills, zkuste místo toho ohromit jednoduchostí.

Komentáře? Můj kód mluví sám za sebe

Ruku na srdce – kolikrát jste si řekli, že váš kód je tak perfektně čitelný, že žádné komentáře nepotřebuje? Krasimir se přiznal, že to byl i jeho případ. Praxe však hovoří jinak. Komentáře jsou klíčové pro vysvětlení PROČ něco děláme, nikoliv co kód dělá. Namísto zbytečného popisování toho, co je jasné jako facka, se zaměřte na osvětlení záměru a kontextu tam, kde by to nemuselo být na první pohled jasné.

Vidím bug, nevidím bug

Ač to neradi přiznáváme, i nám mazákům občas nějaký ten bug proklouzne. Otázkou ale je, jak se k němu postavit. Krasimir pobavil publikum popisem klasické taktiky: obalit problémový kód do try-catche a tvářit se, že se nic neděje. Jenže zamést bug pod koberec je jako odložit časovanou bombu – nakonec vybouchne, a to v tu nejméně vhodnou chvíli (třeba během nasazování nového updatu). Mnohem lepší přístup je chyby ošetřit tak, aby uživatel místo bílé obrazovky viděl srozumitelnou zprávu. A váš kolega? Ten by v logu určitě ocenil něco užitečnějšího než „undefined is not a function“.
Refaktorovat do zblbnutí, aneb když posedlost škodí

Refaktorovat do zblbnutí, aneb když posedlost škodí

Refaktoring je dobrý sluha, ale zlý pán. Když rozložíte každou funkci na atomové částice, promění se váš kód, dle Krasimirových slov, ve „fragmentační peklo„. A pak už nikdo, včetně vás, nepochopí, jak to celé funguje, natož aby to dokázal složit dohromady. Do refaktoringu se proto pouštějte jen tehdy, pokud to skutečně zpřehlední codebase, ne proto, že jste si právě přečetli článek na Medium o tom, jak by měl vypadat dokonale abstraktní kód.

node_modules větší než váš projekt

Npm je jako bonboniéra pro vývojáře – tisíce JavaScriptových knihoven na dosah jedním příkazem. Než vám příště z prstů automaticky vystřelí npm install, zamyslete se, zda další dependence je opravdu to, co váš projekt potřebuje. Navíc Krasimir ve své přednášce připomíná, že moderní prohlížeče už mají v základu pořádně nabušená nativní APIs, takže stojí za to nejprve nahlédnout do jejich dokumentace. Můžete vám to ušetřit zbytečné dependencies, problémy s výkonem a nekonečný kolotoč npm audit fix. I tady platí zlaté pravidlo méně = více.

Automatizované testování – všechno, nebo nic?

Od „testování je ztráta času“ až po „otestuji každý řádek“ – taková byla Krasimirova cesta k nalezení rovnováhy v testování. Postupem času a praxí došel k závěru, že testování není jen o ověřování funkčnosti. Přináší také sebedůvěru, lepší design, větší jednoduchost a snadnější adaptaci při dalším vývoji projektu. Jeho rada? Testování nevynechávejte, ale ani mu nedovolte, aby pohltilo celý vývojový cyklus. Zkrátka a dobře, ať žije zlatá střední cesta!

Krasimirova přednáška byla vtipným a trefným pohledem do zrcadla pro každého seniorního vývojáře. Jeho hlavní poselství? Nenechte si titulem „senior“ zamotat hlavu. Odolejte nutkání psát co nejsložitější kód a raději se zaměřte na to podstatné – jednoduchost, srozumitelnost a snadnou údržbu.

P. S.: WebExpo a Krasimir si hned padli do oka, a proto jsme nadšení, že se na WebExpo 2025 vrátí v plné parádě! Tentokrát přiveze nejen novou přednášku „20+ years on the web development rollercoaster“, ale také exkluzivní Premium Workshop React in patterns.

Nenechte si ujít Krasimira a další světové experty na vývoj webu, optimalizaci výkonu webu, bezpečnost, ochranu soukromí uživatelů, UI, UX a další – už v květnu na WebExpo 2025!

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.