Přejít k navigační liště

Zdroják » Zprávičky » Embedování fontů do webových stránek? Prohlížeče se neshodnou.

Embedování fontů do webových stránek? Prohlížeče se neshodnou.

Zprávičky Webdesign

Součástí specifikace CSS2 byly webové fonty (direktiva @font-face, která umožnila linkovat libovolný font umístěný na webu do libovolné stránky). Z revidované specifikace CSS2.1 byly později přesunuty do CSS3, jelikož se prohlížeče do implementace nehrnuly. Webové fonty začal testovat test Acid3 a možná právě proto je prohlížeče nedávno začaly implementovat.

Microsoft ovšem s neomezeným linkováním fontů nesouhlasí a nabízí myšlenku embedovatelných fontů (EOT), které by neomezenému linkování zabránily. (Zabránily, aby pokud je na adrese example.cz/font vystaven font, jej mohl linkovat a ve svých stránkách používat kdokoliv bez ohledu na zakoupení licence k používání daného fontu.)

Prohlížeče se v názorech na EOT rozcházejí. Zatímco Microsoft jej považuje za jedinou možnou cestu, Mozilla EOT odmítá a nedávno sama @font-face implementovala. Podrobněji se o problematice popisuje spoluautor návrhu kaskádových stylů Bert Bos ve svém článku For & against standardizing font embedding.

Komentáře

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
McBig

Je fakt ze MS argumentace ma logiku, ovsem je to stejne jako z obrazkama. U nich se take resi autorska prava jako u fontu. Uprime receno dokazal bych si predstavit nejakou implementaci, ktera by umoznila pouzivani fontu treba jen ze stejne domeny, coz ovsem samotnemu kradeni fontu nezabrani, stejne jako jakykoli jiny mechanismus.

liborse

Mě přijde, že MS by si nejraději nechal platit za vše. Je to humus. Písmo je základ, nevím z jakého důvodu by se jeho šíření mělo omezovat. MS je pro nás webvývojáře utrpení, pořád musíme psát zvlášť kód pro IE a zvlášť pro ostatní prohlížeče. Docela mě z toho bolí hlava. Vždyť chci tak málo. Mít písmo, které zobrazí každý OS (alespoň 5 druhů)… Ach jo. Prostě záleží na úhlu pohledu. Vím, že vytvořit písmo dá práci, ale tak sakra, jak k tomu přijdeme my ostatní? Prostě pořád nějaká omezení. Prostě to je lidský mamon. To mě na MS nejvíc mrzí. Dřív jsem Win měl rád, ale to je dávnou minulostí.

Přístupnost není jen o splnění norem: nový pohled na inkluzivní design

Přístupnost a inkluze možná nepatří mezi nejžhavější témata digitálního světa – dokud o nich nezačne mluvit Vitaly Friedman. Na WebExpo 2024 předvedl, že inkluzivní design není jen o splněných checkboxech, ale hlavně o lidech. S energií sobě vlastní obrátil zažité přístupy naruby a ukázal, že skutečně přístupný web je nejen možný, ale i nezbytný.

Efektivnější vývoj UI nebo API: Co si odnést z WebExpo 2025?

Různé
Komentáře: 0
Jak snadno implementovat moderní uživatelské rozhraní? Které funkce brzdí rychlost vašeho webu? A kdy raději sami přibrzdit, abychom využitím AI nepřekročili etické principy? Debatu aktuálních dev témat rozdmýchá sedmnáctý ročník technologické konference WebExpo, která proběhne v Praze od 28. do 30. května. Který talk či workshop si rozhodně nenechat ujít? Toto je náš redakční výběr z vývojářských hroznů.

Zapřáhněte AI jako nikdy předtím. Květnová konference WebExpo přivítá hvězdy technologického světa

Od 28. do 30. května 2025 promění pražský Palác Lucerna na tři dny technologická konference WebExpo. Na programu je více než 80 přednášek a workshopů od expertů z celého světa. WebExpo tradičně propojuje vývojáře, designéry, marketéry i byznysové lídry a nabízí praktické dovednosti, strategické myšlení a přináší nejnovější trendy nejen v oblasti AI.