Komentáře k článku

WCAG 2.0 – začínáme

Doporučení Web Content Accessibility Guidelines 2.0 představuje v současnosti nejpropracovanější materiál k přístupnosti, který je veřejně k dispozici. Protože WCAG 2.0 přináší v mnoha ohledech revoluční pohled na přístupnost, pojďme se spolu podívat na to, v čem je WCAG 2.0 nový a jaké jsou jeho požadavky.

Zpět na článek

6 komentářů k článku WCAG 2.0 – začínáme:

 1. Brembou

  Těším se na další díl

  Pěkný úvodní článek k hodně aktuálnímu tématu. Už se nemůžu dočkat praktických ukázek.

 2. McBig

  Doplnění

  Asi by se slušelo také napsat, že přístupnost webu není jen o přístupnosti jakkoli handicapovaných uživatelů, ale také o přístupnosti pro libovolné dnes dostupné a běžně používané technologie, jako jsou indexovací roboti, mobilní zařízení a podobně.

  1. pas

   Re: Doplnění

   To podle mě ne, WCAG je o tom, „… how to make Web content more accessible to people with disabilities.“ – „People“, nikoliv „robots“. :) Udělám-li něco, co je třeba úplně skryto indexovacím robotům, pořád ještě to může být stoprocentně „accessible“. Pojmy by měly mít jasně vymezené významy.

 3. Jan Sládek

  Těším se na další díl

  Seriál o přístupnosti? Skvělé! Rád zjistím co se v oblasti přístupnosti děje, musím přiznat, že v poslední době mi na sledování tohoto oboru nezbývá příliš času.

  Mimochodem Radku, jak jsou podle Vás na tom česká pravidla přístupnosti v porovnání s WCAG 2.0?

  1. Radek PavlíčekAutor příspěvku

   Re: Těším se na další díl

   Těžká otázka, Honzo. Skoro bych řekl, že je to téma na další seriál ;-) Ale aspoň stručně:

   Česká pravidla přístupnosti (aktuálně včleněna do Vyhlášky č. 64/2008 Sb.) vznikla ještě před vydáním finální verze WCAG 2.0. Jsou tedy jakýmsi mezičlánkem mezi WCAG 1.0, resp. Pravidly MI z roku 2004, a WCAG 2.0.

   Vzhledem ke svému zákonnému charakteru si s sebou nesou onu dvoustavovost vyhovuje/nevyhovuje (úřady potřebují/chtějí přístupnost měřit a vyhodnocovat) a co u českých pravidel jejich uzákoněním zmizelo, je ono nahlížení na ně ne jako na vodítka, ale jako na exaktní výčet požadavků, jejichž nesplněním staví tvůrce web mimo zákon. Což může být v řadě případů problém, protože reálná přístupnost je dnes někde jinde a odůvodněné nerespektování některého pravidla může přístupnosti i prospět. Například Javascript, který česká pravidla zakazují, přístupnosti dnes často pomáhá a ne jí jenom škodí ;-)

   Česká pravidla i přesto obsahují oproti dřívějším metodikám řadu dnes stále platných pravidel, ale pokud bych si měl momentálně vybrat, podle které metodiky vytvořit přístupný web, sáhl bych po WCAG 2.0. To, v čem je WCAG 2.0 lepší, popisuji například v tomto článku.

   Úprava české Vyhlášky o přístupnosti tak, aby byla v souladu s finální verzí WCAG 2.0, k čemuž se ČR zavázala už v roce 2006, bude proces, jehož délku ani výsledek bohužel nedokážu odhadnout.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=3228