Komentáře k článku
Vývoj moderních webových aplikací na Mac

No já snad nevěřím svým očím! On vyvíjí na Macu! – tahle spontánní reakce mě přiměla sepsat své osobní zkušenosti s vývojem webových stránek pod nakousnutým jablkem. A zároveň připravit malý návod, jak do toho vlaku skočit taky.
mac
Opravdu jsou lidé tak překvapeni vývojem na Macu? Vždyť na IT akcích je to vždy snad 50% mac a pak až další systémy.
Re: mac
Jenže všichni ti lidé s Macem na něm mají virtuální stroj s Windows a v něm pracují, protože profesionální programovací nástroje na Macu nerozjedete.
Re: mac
Další největší profík na světě, co? Že je vás vždycky v diskuzích tolik… Co jsou u tebe profesionální programovací nástroje? Tak trochu se tím taky živím a za čtyři roky jsem nenarazil na nástroj, co by v OSX nefungoval. Že nepůjde Visual Studio, to je snad jasný. Ve Windows zase nerozjedeš Xcode.
Re: mac
Všichni prokazatelně ne.
Nevím, jestli Eclipse, Maven, gcc / g++, git, SVN / Cornerstone a spousta dalšího SW jsou dostatečně profesionální, ale já je každotýdenně při práci používám.
Nicméně virtuální stroj opravdu v OS X mám, dokonce tři — na jednom je QNX a na dvou linux.
Re: mac
Můžete prosím specifikovat, jaké profesionální programovací nástroje máte na mysli?
Re: mac
Lopatu s numpadem.
Re: mac
Jake konkrétně programovací nástroje? Ja dělám webový vývoj na Macu už přes 5 let a zatím jsem (kromě občas nutnosti otestovat web v IE) nenarazil na problém. Používám primárně IntelliJ IDEA, ale bez problémů fungují i třeba Netbeans nebo Eclipse. Samozřejmě pokud vyvijíte Windows aplikace, tak to není vhodny OS :)
Re: mac
:D pan ho asi v zivote nevidel
Re: mac
Chtelo se mi napsat, ze to neni dobre ani jako pokus o flame… ale jako to ten prispevek ocividne zabral.
Re: mac
Opravdu jsou https://twitter.com/pajasevi/status/494414161963917312
Už rok...
Na Macu vyvíjím už rok a přechod z Fedory byl tak jednoduchý, že už to snad ani nestojí za řeč. Java, tomcat a IntelliJ Idea jsou pro všechny platformy shodné. Stejně tak i git a maven. Víc toho nepotřebuji….
Vagrant
Urcite bych doporucoval Vagrant misto toho rvat vsechno do laptopu, ale jinak thumbs up
Re: Vagrant
A ja bych ho zase nedoporucoval, protoze pak je prace podstatne pomalejsi. Asi pul roku jsem ho pouzival s pomerne komplikovanym projektem vyuzivajicim grunt s mnoha watchery a tasky a kazda kompilace/refresh byla pul minutove utrpeni. Vubec bych se toho rvani do laptopu nebal. Homebrew se drzi v /usr/local a je tezke neco „rozesrat“.
Re: Vagrant
Pomalejší práce je v tomto případě relativní pojem. Instalace projektu vyžadovala pár příkazů do konzole než celý den instalování environmentu. Vagrant v žádným případě nenese zodpovědnost za pomalou kompilaci/refresh, Grunt sám o sobě je pomalej a aplikace může být dost prasácky napsaná. Díky Vagrantu dostaneš sjednocený vývojový prostředí. Není nic lepšího, když Ti ochotný kolega poradí se slovy: „U mne to funguje“. Příjde mi, že si Vagrant pleteš s VirtualBoxem či VMWare, kteří bojují se vzdáleným FileSystémem a díky tomu je konkrétně ten Grunt watch pomalej. Ale je pravda, že je to náročnější, přeci jen jedeš ve virtuálu další operační systém.
Re: Vagrant
„Ale je pravda, že je to náročnější, přeci jen jedeš ve virtuálu další operační systém.“ Takže se mnou vlastně souhlasíš?
Re: Vagrant
Vlastně ano, koupil jsem si lepší stroj, takže už mě tohle tolik nepálí. Jen říkám, že i přes tenhle oser nezapomínej na na výhody!
Re: Vagrant
bez pořádného železa to fakt nejde (vlastní bolestná zkušenost na Mac Mini mid 2011)
Nahrada bash
Pridal bych doporuceni na ZSH. V mem pripade jiz prednastavenou „distribuci“ https://github.com/robbyrussell/oh-my-zsh
Re: Nahrada bash
oh-my-zsh je fajn, pouzivam ho stale, hadam uz treti rok. Ale fakt spomaluje inicializaciu konzoly. Myslel som si, ze sa to zlepsi, ked budem mat SSD disk, ale skoro vobec to nepomohlo. Stale tam je otravny delay, asi 600ms, ked otvaram novu konzolu. Preto teraz pokukujem, ze to spravim inak.
Re: Nahrada bash
zsh je výborný, ale pro interaktivní práci (ne scriptování) jsem loni upgradoval na fish. I k němu doporučím oh my fish ;-)
Re: Nahrada bash
+1
windows -> mac
Ja jsem pred rokem presel primo z Windows na MAC a uz predtim jsem naopak mel virtualni stroje s Linuxem pod Windows. Takze za me zadny problem, vse jsem si rozjel pres MacPorts tak, jak jsem potreboval.
V jedne diskusi tusim na Develu jsem narazil na to, proc pouzivat Mac, mozna to bylo dokonce i od srigiho:
Je to unix, ktery proste funguje.
Doplnění k tomu NTFS
Ještě malé doplnění, pro zápis na NTFS disky stačí nainstalovat ntfs-3g. Postup instalace najdete zde: http://apple.stackexchange.com/a/111452
co je to za oxymoron?
Proc je v nadpis o vyvoji modernich webovych aplikacich a clanek samotny je o instalovani PHP?
K vyvoji v PHP je potreba porad instalovat webserver na localhost?
Nac Redis a Memcached zaroven? Resp. proc Memcached? Nejaky pripad, nac by se Redis nehodil?
Doporucil bych podivat se na Lunchy, coz je wrapper na launchctl umoznujici pohodlnejsi spravu sluzeb ( https://github.com/eddiezane/lunchy ).
Re: co je to za oxymoron?
Server potřeba samozřejmě už není, ale je výhodnější přiblížit se svou konfigurací produkčnímu prostředí.
Proč memcached a redis? Protože dělám obvykle na více aplikacích, některé používají Memcached jiné Redis – žádný skrytý důvod v tom není.
Díky za tip, Lunchy vypadá zajímavě
Re: co je to za oxymoron?
Mam trochu pochyby, zda nainstalovani webserveru na localhost nejak pomuze priblizit se produkci, pokud tam bezi jiny operacni system s jinymi verzemi knihoven, jinou verzi jazyku atp.
Mac je mojou jedinou platformou na desktope uz dobrych 8-9 rokov, tiez pisem webove aplikacie okrem ineho. Ale zvolil som si uplne iny pristup – „serverovu“ cast mam cez VMware Fusion na virtuale a simulujem si produkcne linuxove prostredie, rokmi overeny a perfektne fungujuci setup. Mac pouzivam vyhradne ako „klientsku“ cast.
MAMP
Proc nepouzit MAMP kterej v sobe ma uz vsechno. PhpMyAdmin taky sem schopnej nainstalovat na MacOS a npm se v podstate zrodilo na MacOS. Mac je na vyvoj vselijakejch aplikaci uplne super … uz na nem delam asi 4.roky a k Win nebo Linuxu bych se doma nejspis asi uz nevratil. V praci pouzivam vsechny 3.systemy na vyvoj HTML5 her.