10 komentářů k článku Úvod do Vagrantu:

 1. Kaja

  Vagrant versus Docker
  Předpokládejme, že bych chtěl začít používat Vagrant nebo Docker pro vývoj v jednotném prostředí. Jaký je mezi nimi fundamentální rozdíl? Má nějaký smysl používat Docker přes Vagrant, když to jde nainstalovat samostatně? Jak je to s deploymentem do produkce? Předpokládám, že obrazy z Dockeru jdou nasazovat opět jen do Docker containeru (tzn. je nutné používat Docker i na produkci).

  Děkuji za každou odpověď k tomuto tématu.

 2. VerosK

  Re: Vagrant versus Docker
  Nemá moc smysl srovnávat Vagrant a Docker, nejsou to dvě konkurenční technologie. Vagrant je pouze wrapper, který automatizuje spouštění a konfiguraci (bootstrap) nějaké virtualizace – nejčastěji VirtualBoxu. Vagrant ale umí bootstrapovat i mašinu na Xenu, AWSu, LXC a prý i Dockeru.

  Věroš

 3. Lukáš Havrlant

  Re: Vagrant versus Docker
  Má smysl používat Vagrant spolu s Dockerem, protože Docker neběží na všech OS stejně dobře (nebo tam neběží vůbec). My to používáme (viz můj nedávný článek zde na Zdrojáku) právě proto. Ve Vagrantu virtualizujeme CentOS a v něm až spouštíme Docker kontejnery a máme minimum problémů s tím, že někdo má Linux, někdo Windows a někdo OS X.

  Fundamentální rozdíl bude asi v tom, že Docker kontejnerů nám může na jedné mašině běžet bez problémů třeba padesát, zatímco padesát virtualizovaných OS už by to neutáhlo.

  V produkci Docker kontejnery nepoužíváme, ale časem bychom je rádi používali.

 4. Finch

  Re: Vagrant versus Docker
  Docker a vagrant nie sú podĺa mňa konkurenčné technológie. Skôr by som povedal, že sa navzájom dopĺňajú. Napr. na taký docker pre OSX je možné použiť vagrant file s tinycore linuxom, namiesto boot2docker.

 5. to je jedno

  mame ve firme cisty vmdk do virtualboxu s kompletnim nastavenim stejnym jako produkce, predpripravene IDE a vsechny ostatni nastroje(git, phpmyadmin, meld, libreoffice apod). Kdyz prijde nekdo novy tak si ho stahne, vytvori v v nem usera a jede. Jednou za cas dostanou vsichni povel „udelat update123.sh“ (= wgetem stahnout a aplikovat) abychom drzeli dale stejne verze.

  V cem je vagrant jiny? Je pro nas nepotrebny protoze neresime jina prostredi nez nas LAMP?

 6. Martin SvačinkaAutor příspěvku

  Re:
  Každopádně je super, že to máte nějak vyřešené. Vagrant by pro vás mohl být zajímavý v případě, kdyby někomu u vás vadilo vyvíjet přímo ve Virtualboxu a chtěl by vyvíjet ve svém nativním prostředí (Vagrant zajistí přesměrované porty a sdílený adresář.). Další zlepšení by bylo zajištění konfigurace virtuální mašiny přes Puppet nebo Chef.

 7. Jakub Kulhan

  Custom VPS provider?
  Mít kopii produkčního prostřední spuštěnou lokálně ve virtuální mašině / virtuálních mašinách může být z důvodů výkonu nebo velikosti databáze, se kterou je potřeba pracovat, někdy dost problém. Našel jsem pluginy do Vagrantu na spouštění virtuálů v AWS (https://github.com/mitchellh/vagrant-aws) anebo DigitalOcean (https://github.com/smdahlen/vagrant-digitalocean). Existuje však něco pro VPSky? Nebo se na tohle Vagrant vůbec nehodí a je lepší použít něco jiného (co?)?

 8. elmariofredo

  Re: Custom VPS provider?
  No predevsim by vas VPS provider musel mit nejake API pomoci ktereho by se dal vytvaret novy server. Pak by se dal upravit napriklad vami zminovany provider pro digitalocean ( ruby ) a bylo by. Jinak to nema moc zmysl protoze, pak jedine co by vagrant delal je ze by pripojil filesystem a to by bylo asi tak vsechno. To mi prijde jako malo muziky za tolik ruby programovani, protoze pripojeni disku nebo rsync je otazkou jedne radky navic by se dost pravdepodobne rvali ruzni vyvojari na jednom serveru.

  Urcite by slo naistalovat na VPS Docker a pouzit ho jako provider ktery je primo ve vagrantu http://docs.vagrantup.com/v2/docker/

  p.s. take bych zkusil udelat odlehcenou verzi databaze pro vyvoj, protoze presunuti problemu s vykonem na server dlouhodobe nic neresi ;)

 9. msgre

  Re: Vagrant versus Docker
  Má smysl je srovnávat protože obě technologie umožňují vyvíjet produkční aplikaci na „libovolném“ HW.

  Principiálně ti je jedno jestli použiješ Vagrant nebo Docker. Chceš blackbox, který bude co nejpodobnější produkčnímu prostředí. Jestli si to zařídíš Vagrantem nebo Dockerem ti je jedno, záleží spíš na tom s čím se ti dělá líp nebo máš větší zkušenosti.

 10. msgre

  Re: Vagrant versus Docker
  Pokud dokážeš alespoň minimálně administrovat linuxový stroj, jsi zvyklý na SSHčkování a klasický přístup, asi ti bude víc vyhovovat Vagrant. Jak psal Lukáš Havrlant, na noťasu si dokážeš rozjet maximálně jednotky samostatných boxů (každý z nich reprezentuje virtualizovaný stroj a to stojí nějaké systémové prostředky). Záleží jak vypadá vaše produkční prostředí, možná budeš dotlačen ke kompromisům (např. budeš musit některé služby sloučit pod méně Vagrantních boxů než kolik máte produkčních mašin).

  Naproti tomu je Docker mnohem lehčí aparát. Každý puštěný kontejner připomíná spíš proces než virtuální mašinu, můžeš si jich pustit hodně, startují v řádech vteřin (vagrant boxy v řádech minut). Přichází s nimi ale taky trochu jiný styl práce. Na SSH zapomeň, možná ti začne dávat větší smysl přepracovat svou aplikaci na sadu microservices (co kontejner to jedna služba). Musíš se k nim začít stavět spíš k jako binárním jepicím, které můžeš neustále pouštět a zabíjet. Pokud chceš v některém z kontejnerů udržet stav, musíš si jej nějakým mechanismem vytáhnout ven (sdílené disky, externí služby). Přibude ti práce s orchestrací kontejnerů (pravděpodobně je budeš chtít mezi sebou nějak propojovat). Jednou vytvořený a odladěný docker image můžeš přenést na produkci a používat jej bez úprav (pravděpodobně jej budeš spouštět s jinými parametry, ale uvnitř to zůstane stejné).

  Ať už ale použiješ Vagrant nebo Docker, tak se dopředu smiř s tím, že 100% identické prostředí se ti na lokále spíš nepodaří nasimulovat.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=15673