Komentáře k článku

Náhrada návrhových vzorů ve funkcionálním programování

Programátoři ve funkcionálních jazycích nepoužívají terminologii návrhových vzorů. Používají stejné mechanismy, ale mají pro ně jiné názvy. Jednomu by se pak mohlo zdát, že design patterns jsou zbytečné, ono to tak není. Spíš funkcionální jazyky, tím, že jsou expresivnější, než jazyky objektové, můžou takový dojem pouze vytvářet.

Zpět na článek

11 komentářů k článku Náhrada návrhových vzorů ve funkcionálním programování:

 1. Pavel Tisnovsky

  Zajímavé postřehy
  Díky za článek, jsou v něm zajímavé postřehy, které mě při přechodu k FP ani nenapadly – prostě v FP jsem jaksi ztratil důvod hledat a používat návrhové vzory. Ty tam samozřejmě jsou, ale asi je nikdo neměl potřebu pojmenovat :-)

  Tak mě napadlo – v mnoha FP jazycích se dost používají DSL, to je asi taky „mapovatelné“ na pár návrhových vzorů ne?

  1. podlesh

   Re: Zajímavé postřehy
   Potřebu pojmenovat samozřejmě někdo měl – celý koncept design patternů byly navrženy právě k tomu, aby se sjednotila terminologie napříč jazyky a kulturami. Autoři si od toho slibovali překlenutí komunikačních problémů

   Je zřejmé, že celý záměr fatálně ztroskotal. Stejně jako v reálné (mezinárodní) politice – znesvářené strany prostě domluvit nechtějí.

 2. Lemming

  Přiznám se, že mě překvapilo, když jsem zjistil (*), kolik lidí pod návrhovým vzorem vidí jen konkrétní implementaci v konkrétním jazyce. Pro mě vždycky byly, alespoň většina z nich, čistě architektonickou záležitostí.

  *) Už dřív, ne přímo ve spojitosti s tímto článkem

  1. Jiří Knesl (autor)

   Re:
   V návrhovém vzoru nevidím jen čistě implementaci. Spíš vidím v návrhovém vzoru pojmenování vzorového řešení.

   A ta řešení pak můžou vypadat ve zdrojácích různě. Já jsem se snažil srovnat, jak se potom ty projekce do reality v jednotlivých paradigmatech liší.

   1. Lemming

    Re:
    Však to nebylo myšleno na vás, ale na autory různých výkřiků „Ve funkcionálním programování / Ruby / Pythonu / … návrhové vzory nepotřebujeme!“ – jako je třeba ten „kopanec“ uvedený na začátku článku.

 3. balki

  Singleton
  Dovolil by som si tvrdit, ze dependency injection kontajnery nezrusili dolezitost singletonu prave naopak.
  Clovek si moze byt isty, ze dostane vzdy tu istu instanciu ked zavola bean s rovnakym id hocikde v aplikacii.

   1. balki

    Re: Singleton
    A proc ne?
    To je dost caste pouzitie, ze je vytvorena z triedy len jedna bean-a a autowiringom sa injektne.

    1. satai

     Re: Singleton
     Tak ono to tak, technicky vzato, vetsinou dopadne. Ale neni to nic, co bych extra chtel. Proc bych mel? Ve vetsine pripadu je mi to totalne jedno, i kdyby se pokazde udelala nejaka nova instance, tak by to nemelo na funkci vliv.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=14003