Komentáře k článku

Co to jsou ARIA atributy

Zkratka ARIA ukrývá spojení Accessible Rich Internet Applications – v češtině to znamená něco jako „přístupné pokročilé internetové aplikace“ (doslovný překlad: přístupné bohaté internetové aplikace). HTML atributy aria-* slouží k sémantickému vyznačení informací pro postižené uživatele.

Zpět na článek

16 komentářů k článku Co to jsou ARIA atributy:

 1. Anonym

  Opravdu?
  Tohle opravdu někdo kromě různých státních webů, který to musí mít dle zákona používá? Já myslím že ne, protože zbytečně plýtvat časem a prodlužovat si kód věcma, který jsou stejně k ničemu (kdo slepý bude číst web? lol) snad žádná soukromá firma nemůže zaplatit, ne?

  1. Martin Hassman

   Re: Opravdu?

   No opravdu, mí všichni nevidomí kamarádi web čtou a je to pro ně snad i nejhlavnější zdroj informací. K ničemu to rozhodně není.

 2. ic

  Já tady u tlačítek

  <a href="" class="tlacitko" aria-label="Zavřít"></a>
  

  jsem byl zvyklý raději na konstrukci

  <a href="" class="tlacitko">Zavřít</a>
  

  s tím, že pokud je potřeba místo textu Zavřít nějaká ikonka, tak to už doladím přes CSSka (skrýt text a do ::before dát content=“x“… třeba) je to trošku více textu v css stylech, ale zase lepší zobrazení bez css a lepší pochopení textu vyhledávači (né že by se zrovna tlačítko Zavřít muselo indexovat Googlem :) , to je přímo případ pro rel=“nofollow“ ale obecně se občas hodí si tlačítko a jeho odkaz nechat zaindexovat)

  Je v tom z pohledu přístupnosti nějaký rozdíl? Případně je některé z těchto řešení lepší?

  1. Aleš Roubíček

   Re:
   Screen readery nejsou vyhledávače a CSS interpretují. Takže když popisek schováš pomocí display: none tak ho AFAIK ani screen reader nepřečte. Dřív se kvůli tomu dělaly kejkle typu: přepozicovat popisek 10000px doleva… Aria atributy jsou v tomto ohledu mnohem čistším řešením.

   1. Deficek

    Re:
    Popisek může schovat pomocí text-indent a má mnohem čistší řešení než prázdný element jehož obsah je nacpaný do ARIA atributu. Ještě by mohl použít

    <a href="" class="tlacitko"><img src="obrazek.gif" alt="Zavřít"></a>
    

    Záleží ovšem na situaci, ale vše je lepší než prázdný element.

   2. ic

    Re:
    Právě zrovna display: none to byt nemůže, to už bych dovnitř nedostal tu ikonku pomocí toho ::before a content. Takže to je plno jiných fíglů, font-size, opacity, text-ident a dalších spousty. Ale zajímalo by mě, co z toho je pro čtečku k přečtení a co z toho bude ignorovat, to by byl zajímavý článek.

    1. Radek Pavlíček

     Re:
     Pokud bys měl čas ujmout se přípravy těch různých řešení, rád je všechny vyzkouším s různými screen readery a pak o tom můžeme společně ten článek napsat. Šel bys do toho?

 3. MichalKleiner

  Testovani
  Co lze určitě doporučit je si nějakou softwarovou čtečku pro nevidomé vyzkoušet. Alespoň na klíčových stránkách/prvcích na webu. Kolikrát by se člověk divil, jak matoucí web může být bez správné podpory. Třeba právě když chybí popisek tlačítka.

 4. Jan Prachař

  Postižení
  Myslel jsem, že už se neříká „postižení“, ale „osoby s omezenou schopností pohybu a orientace“.

 5. Jaroslav Horák

  Nevim no
  Jako ARIA furt nechápu. Proč se tahá něco nového když se podle mě dá vystačit s prvkama co už jsou?

  • aria-label=“Zavřít“ proč nebrat title?
  • taky mě to přijde zbytečné, to čtečka neinterpretuje required? To mu neřekne když se na ten input dostane?
  • aria-describedby=“popisek“ na tohle je placeholder případně label
  • aria-hidden=“true“ ok tohle jediné z příkladu beru, když čtečky neinterpretují css

  Co mě z mého pohledu asi vadí je že se zodpovědnost přehazuje na x developerů místo toho aby to správně uměli ty čtečky. „Obtěžovat“ s tím někoho kdo má „postižené“ zákazníky v desetinách % místo toho aby to pořádně řešil někdo kdo má 100% postižených zákazníků (výrobci čteček).
  Můj postoj se prostě skeptický, přijde mi že chce jen někdo plnit nějakou agendu. Možná jestli by nebyli lepší příklady? To co bylo v tomhle článku je z mého pohledu zbytečné.

  1. Radek Pavlíček

   Re: Nevim no
   Ale ono to vůbec není o přehazování zodpovědnosti. Screen readery (respektive asistivní technologie obecně) umí vytáhnout z kódu ohromnou spoustu informací a zprostředkovat je svým uživatelům. Je ale třeba, aby v kódu tyto informace byly. Pokud tam nejsou a vývojář dělá všechno (nadpisy, tlačítka, atp.) pomocí nastylovaných divů, neřeší přístupnost z klávesnice atp., pak není kde brát a je potřeba tyto situace nějakým způsobem ošetřit.

   A právě zde je možné použít techniky z WAI-ARIA. Ty mohou buď přístupnost vylepšovat nad dnes běžně používané vývojářské postupy (zde bych zařadil třeba definování rolí jednotlivých částí stránek), nebo „hasit požáry“ tam, kde buď selhal developer, nebo neexistuje jiná technika.

   Osvěta směrem k developerům je tedy potřeba právě proto, aby kód byl napsaný přátelsky pro asistivní technologie. Bez toho to nikdy fungovat nebude.

   Obecně samozřejmě platí, že, když to jde, je lepší použít nativní HTML elementy.

   1. Jaroslav Horák

    Re: Nevim no
    Můžu tedy říct že pokud budu psát sémantické html tak by s tím neměli mít čtečky problém?

    1. Martin Hassman

     Re: Nevim no

     ARIA byla vytvořena hlavně pro webové aplikace. A psát dostatečně sémanticky webové aplikace nejde, samotné HTML k tomu prostředky nemá. ARIA se to snaží doplnit.

Napsat komentář

Tato diskuse je již příliš stará, pravděpodobně již vám nikdo neodpoví. Pokud se chcete na něco zeptat, použijte diskusní server Devel.cz

Zdroj: https://zdrojak.cz/?p=14853